Wiosenne kwiaty do ogrodu. Polecamy mniej znane, a piękne rośliny

0
Psiząb
Do oryginalnych wiosennych kwiatów należą np. psizęby, ale takich roślin jest znacznie więcej.

Poza powszechnie znanymi i lubianymi gatunkami wiosennych kwiatów, jest też sporo mniej popularnych, a równie pięknych. Polecamy oryginalne kwiaty do ogrodu.

Do grona najpopularniejszych kwiatów cebulowych i bulwiastych należą przede wszystkim tulipany, narcyzy, hiacynty, lilie, dalie i mieczyki. Ciekawych roślin o zgrubiałym systemie korzeniowym jest jednak znacznie więcej, dlatego warto poznać je nieco bliżej, bo z pewnością warte są naszej uwagi.

Polecamy też: Puszkinia - wiosenny kwiat cebulowy. Tajniki uprawy

Psiząb - kwiat cebulowy do ogrodu

Należy do nich między innymi malutki (ok. 10-20/30 cm), ale urokliwy psiząb (Erythronium), będący cebulową byliną. Jego niewielkie, oryginalne kwiatki, przypominają miniaturowe storczyki lub lilie. Mogą być żółte, białe, fioletowe, czerwone i różowe. Osadzone są pojedynczo na szczycie łodyżki i mają pięć lub sześć mocno wygiętych do tyłu płatków oraz długie, wystające pręciki, zwieńczone pylnikami.

Roślina rozwija też duże, szerokolancetowate, zielone, ozdobione marmurkowym wzorem liście, które zwykle rozkładają się szeroko na boki. Zanikają też krótko po kwitnieniu rośliny.

Gatunki, odmiany i wymagania psizębów

Najbardziej popularny i posiadający najwięcej ozdobnych odmian jest psiząb liliowy. Gatunek dorasta do ok. 15 cm i wczesną wiosną (kwiecień-maj) tworzy duże, zielone, szerokolacetowate, brunatno nakrapiane liście oraz rozwija małe kwiaty o zwisających główkach, osadzane na szycie nagiej, wzniesionej łodyżki. Po kwitnieniu psizab przechodzi w stan spoczynku i znika z rabaty.

Sprawdź: Jak uprawiać śnieżniki i cebulice w ogrodzie

Rośliny oczekują próchniczego, przepuszczalnego, wilgotnego podłoża i półcienistego stanowiska. Są też zwykle dostatecznie mrozoodporne. Do ich ciekawszych odmian należą m.in.: „Frans Hals”, „Purple King”, „Rose Queen” i „Snowflake”.

Rzadziej spotykanym gatunkiem tej rośliny jest psiząb amerykański, wytwarzający większe kwiaty, zwykle w żółtym kolorze oraz psiząb kalifornijski, wyższy (ok. 25-30 cm) i mający większe, żółte lub kremowe kwiaty oraz większe liście.

Czosnek sycylijski (bułgarski), czyli sztyletowy

Kolejną niezwykle oryginalną, ale dużo bardziej okazałą od psizebu byliną cebulową jest czosnek sycylijski (Allium siculum), nazywany też czosnkiem bułgarskim lub czosnkiem sztyletowym. Wiosną roślina tworzy rozetę długich, odziomkowych, rynienkowatych, zielonych liści i wydaje wzniesiony, sztywny, gładki pęd, zwieńczony okazałym, baldachowatym kwiatostanem.

Kwiatostan składa się z licznych, dość dużych, zwisających, dzwonkowatych kwiatów (wewnątrz kremowe i ozdobione bordowymi smugami), osadzonych na cienkich, długich łodyżkach. Czosnek sycylijski kwitnie od kwietnia-maja do czerwca. Po kwitnieniu roślina zasusza część nadziemną i przechodzi w stan spoczynku.

Polecamy: Czosnek złocisty - kiedy go sadzić i jak uprawiać

Uprawa czosnku sycylijskiego (bułgarskiego)

Czosnek sycylijski pochodzi z południa Europy, ale w naszym kraju też daje sobie radę, gdyż jest dostatecznie mrozoodporny. Oczekuje natomiast słonecznego, ciepłego stanowiska i przepuszczalnej, próchniczej gleby. W jednym miejscu może rosnąć przez kilka lat, ale dla lepszego kwitnienia co 2-3 lata warto go wykopać i podzielić.

Trójlist – jak uprawiać tę roślinę i jaki gatunek wybrać

Oba powyższe gatunki spotyka się czasami w ogrodach, ale trójlist (Trillium) to już prawdziwy oryginał i duża rzadkość. Roślina wszystkiego ma po trzy.

Wiosną rozwija trzy duże, szerokolancetowate lub jajowate, zielone, często ozdobione ciemnymi plamkami liście oraz pojedyncze kwiaty z trzema dużymi, zielonymi działkami kielicha i trzema okazałymi, barwnymi, szerokimi płatkami korony (białymi, kremowymi, różowymi lub bordowymi). Jak by tego było mało, wewnątrz kielicha kwiatu znajduje się trójkomorowa zalążnia, zwieńczona trzema wydłużonymi znamionami.

Sprawdź: Jak uprawiać hiacyntowiec i z czym go posadzić

Trójlisty to zwykle kłączowe byliny, traktowane w ogrodach jako sezonowe rośliny okrywowe. Liście u większości gatunków po kwitnieniu zamierają, a roślina przechodzi w stan letniego spoczynku, ale czasami pozostają zielone przez cały sezon.

Gatunki trójlistu do ogrodu

W ogrodach uprawianych jest kilka gatunków trójlistów, różniących się głównie wyglądem liści i barwą kwiatów. Większość z nich preferuje półcieniste lub cieniste stanowiska i wilgotne, przepuszczalne gleby. Rośliny spotykane w naszym kraju są zwykle dostatecznie mrozoodporne, a do ciekawszych gatunków należą m.in.:

 • trójlist wąskopłatkowy,
 • trójlist kamczacki,
 • trójlist Tschonowskiego,
 • trójlist wielkokwiatowy,
 • trójlist siedzący,
 • trójlist żółty,
 • trójlist wyprostowany,
 • trójlist jajowaty,
 • trójlist klinowaty,
 • trójlist zielonopłatkowy.

Inne oryginalne rośliny do ogrodu

Do grona rzadko uprawianych i mało znanych roślin kłączowych należy też:

 • okazały i atrakcyjny asfodel biały,
 • piękny, choć niewielki hiacyntowiec zwyczajny,
 • malutki, ale urokliwy cyklamen dyskowaty
 • oryginalna i egzotycznie wyglądająca arizema amurska

.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także