Wiosenne kwiaty cebulowe. Podpowiadamy, z czym je warto posadzić

0
Tulipany
Wiosenne kwiaty cebulowe są przepiękne, ale nie kwitną długo. Dlatego warto je sadzić z roślinami, które będą kwitły przez resztę sezonu.

Podpowiadamy, z czym posadzić wiosenne kwiaty cebulowe, żeby rabata wyglądała pięknie przez cały sezon.

Wiosna nie bez powodu nazywana jest najpiękniejszą porą roku, gdyż to właśnie wtedy cała przyroda budzi się do życia, a ogrody toną w kolorowych kwiatach. W tym czasie na rabatach królują przepiękne i wielobarwne rośliny cebulowe takie jak tulipany, hiacynty, narcyzy, szafirki, cebulice czy szachownice, które tworzą wspaniałe, wesołe, barwne kompozycje, kolorowe kobierce lub kwietne łąki.

Sprawdź: Co siać i sadzić w maju w ogrodzie

Kiedy jednak wiosna dobiega końca, rośliny przekwitają i kończy się cudowny, ale krótkotrwały, barwny spektakl, gdyż z rabat znikają nie tylko kwiaty, ale także ich liście (rośliny zasuszają je stopniowo, gdyż cebule potrzebują po kwitnieniu jeszcze trochę czasu, aby zgromadzić wystarczającą ilość składników pokarmowych przed przejściem w stan spoczynku).

Zobacz zdjęcia

Rozwar

Na rabatach z wiosennymi kwiatami możemy posadzić rozwary, które będą kwitły przez całe lato. Są wieloletnie i niewymagające, ale nie lubią przesadzania.

Katarzyna Laszczak
Liliowce

Liliowce mają mnóstwo odmian różniących się wielkością i kolorem kwiatów. Prawie nie mają wymagań i są długowieczne.

Atrix9 - pixabay.com
Bodziszki

Bodziszki maja dużo gatunków i niewiele wymagań. Można je dobrać do niemal każdych warunków.

Hans - pixabay.com
Przywrotnik

Przywrotnik ma oryginalne zielonkawe kwiaty i ładne liście.

Katarzyna Laszczak
Funkie czyli hosty

Funkie mają piękne i kolorowe liście oraz ładne kwiaty. Doskonale rosną w półcieniu.

c_a_t_song - pixabay.com
Brunnera

Kwiaty brunnery do złudzenia przypominają niezapominajki. Ich liście najczęściej są pokryte białym wzorem.

Katarzyna Laszczak
Żurawki

Żurawki mają liście w przeróżnych kolorach. Są wieloletnie, ale trzeba je odmładzać co kilka lat.

Katarzyna Laszczak
Żeniszek meksykański

Żeniszki są jednoroczne, ale kwitną bardzo długo.

Hans - pixabay.com
Aksamitki

Aksamitki nie dość, że są ładne, to wpływają korzystnie na stan ziemi.

Magdalena Kmita-Kulesza
Szałwia błyszcząca

Warto pamiętać, że poza najbardziej popularną czerwoną szałwią błyszcząca, są także fioletowe, białe i różowe.

AtteaDayar - pixabay.com
Lobelia przylądkowa

Lobelia przylądkowa kwitnie aż do przymrozków. Najlepiej rośnie w lekkim półcieniu.

Serdeispas - pixabay.com
Werbena ogrodowa

Werbeny ogrodowe mają kwiaty w przeróżnych kolorach.

GoranH - pixabay.com
Pelargonia rabatowa

Warto pamiętać, że pelargonie rabatowe nadają się nie tylko do balkonowych skrzynek, ale też właśnie na rabaty (na zimę można je wykopać i przechować do wiosny).

Angelstar - pixabay.com
Nagietek

Nagietki możemy po prostu wysiać wiosną na rabatę z kwiatami cebulowymi.

Sergeispas - pixabay.com
Portulaka wielkokwiatowa

Portulaki kolorowo kwitną i dobrze rosną z nasion. Same też się chętnie rozsiewają.

BarBus - pixabay.com
Nasturcja

Nasturcje są ładne, łatwe w uprawie, a w dodatku - jadalne i smaczne.

BARABARA808 - pixabay.com
Kosmos podwójnie pierzasty

Między kwiaty cebulowe możemy wysiać też kosmosy (onętki).

Kamilfoto - pixabay.com
Maczek kalifornijski

Maczek kalifornijski nie potrzebuje podlewania i lubi słońce.

5350755 - pixabay.com
Barwinek

Barwinek pięknie zadarnia grunt, ale można go sadzić w towarzystwie tych kwiatów cebulowych, których nie trzeba często wykopywać.

905513 - pixabay.com
Floks szydlasty

Floksy szydlaste pięknie kwitną na przełomie wiosny i lata.

RitaE - pixabay.com

Rabata z wiosennymi kwiatami… i co dalej?

Ogród pozbawiony wiosennych kwiatów nagle pustoszeje i traci swój magiczny urok, nie znaczy to jednak, że do końca sezonu musi pozostać smutny i monotonny. Rabaty, które do niedawna były zalane wspaniałymi barwami, nie będą puste, o ile tylko odpowiednio je zagospodarujemy.

Projektowanie rabaty z roślinami cebulowymi, to zadanie dość wymagające, bo trzeba tak dobrać gatunki, aby wzajemnie sobie nie przeszkadzały, dobrze rosły na danym stanowisku i osłoniły miejsca po wiosennych kwiatach cebulowych na tyle skutecznie, aby nie było widać gołego gruntu.

Odpowiedni efekt możemy uzyskać wykorzystując do tego celu zarówno byliny jak i gatunki sezonowe.

Podpowiadamy: Jak się nie pogubić, dosadzając kwiaty. Praktyczne rady

Jakie rośliny wieloletnie posadzić z kwiatami cebulowymi

Jeśli nie chcemy każdego roku od nowa zmagać się z uporządkowaniem rabaty po roślinach cebulowych, posadźmy rośliny wieloletnie. Byliny załatwią za nas sprawę i dobrze poradzą sobie z zagospodarowaniem wolnej przestrzeni po roślinach cebulowych. Nie mogą być to jednak gatunki silnie rosnące, szeroko korzeniące się ani szybko rozpoczynające wegetację na wiosnę, gdyż wtedy utrudniłyby rozwój i kwitnienie roślin cebulowych, nadmiernie je zacieniając i zagłuszając oraz odbierając im wodę i składniki pokarmowe.

Z tego względu dobrze sprawdzą się w tej roli przywrotniki, rozwary wielkokwiatowe, bodziszki i liliowce, a na stanowiskach półcienistych: funkie, brunnery i żurawki.

Ponieważ wiele bylin sadzi się jesienią, tak jak rośliny cebulowe, można od razu odpowiednio dobrać i posadzić rośliny. A w następnym sezonie - podziwiać ich stopniowy rozwój.

Sezonowe kwiaty na rabatę z kwiatami cebulowymi

Kiedy natomiast zależy nam na szybkim i spektakularnym efekcie, pomiędzy kwiaty cebulowe wkomponujmy rośliny sezonowe. Jeśli kwiaty cebulowe rosną na rabacie stosunkowo rzadko, można posadzić między nimi rozsadę ładnie rozrastających się i kwitnących przez całe lato aż do późnej jesieni aksamitek niskich, ale także sadzonki żeniszków meksykańskich, szałwii błyszczących, lobelii przylądkowych, werben ogrodowych, a nawet pelargonii rabatowych.

Sadzonki kwiatów sezonowych sadzimy do gruntu najwcześniej w połowie maja (po minięciu wiosennych przymrozków), a więc wtedy, kiedy kwiaty cebulowe są już w pełni rozkwitu. Zanim więc sadzonki się zaaklimatyzują, rozrosną i zakwitną, rośliny cebulowe zakończą kwitnienie i zostaną ładnie zasłonięte przez rozwijające się kwiaty sezonowe.

Polecamy: Ogród dla niecierpliwych i zabieganych - praktyczne rady, jak go urządzić

Jakie kwiaty można posiać przy kwiatach cebulowych

Niektóre rośliny jednoroczne jak np. nagietek lekarski, godecja wielkokwiatowa, portulaka wielkokwiatowa, nasturcja niska, ubiorek gorzki, kosmos podwójnie pierzasty czy maczek kalifornijski, możemy też wysiać wprost do gruntu pomiędzy kwitnące cebule (zwykle pod koniec kwietnia lub na początku maja, ale niezbyt wcześnie, aby liście cebulowych nadmiernie nie zacieniały kiełkujących siewek), co zaoszczędzi nam pracy i wydatków na sadzonki.

Rośliny zadarniające. Tak, ale nie ze wszystkimi cebulowymi

Innym sposobem na zachowanie atrakcyjnej rabaty po przekwitnieniu roślin cebulowych jest wkomponowanie cebulek pomiędzy gatunki okrywowe takie jak np. macierzanka, barwinek pospolity, floks szydlasty oraz różne gatunki rozchodników.

Ta metoda sprawdzi się doskonale, ale tylko wtedy, kiedy posadzone w gąszczu roślin okrywowych kwiaty cebulowe nie będą wymagały corocznego wykopywania (czyli m.in. cebulice, szafirki, śniedki, tulipany botaniczne, puszkinie, narcyzy). Grunt będzie całkowicie zakryty gęstym, pięknym, zielonym, a czasem nawet kwitnącym dywanem, ale płożące się pędy roślin okrywowych, skutecznie utrudnią ewentualne wykopywanie cebulek.

UWAGA: pamiętajmy, żeby nie ścinać liści kwiatów cebulowych, zanim nie nie zaschną. Warto za to usuwać przekwitłe kwiatostany, tak żeby nie zawiązywały nasion.

Poznajcie: Trojeści - co to za rośliny, czy i jak uprawiać je w ogrodzie

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także