Winogrona – owoce słońca

6
Winogrona
Winogrona kochają słońce i ciepło. Ale w naszym klimacie udają się całkiem dobrze.

Utarło się przekonanie, że winogrona są krzewem trudnym w uprawie i wymagającym specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, a naprawdę smaczne owoce udaje się uzyskać tylko w uprawie szklarniowej. Spróbujmy obalić ten mit.

Stanowisko i uprawa winorośli

Poza walorami użytkowymi, winogrono rozpięte na tarasie czy pergoli jest bardzo dekoracyjnym pnączem. To prawda, że są one krzewami klimatu ciepłego, ale i lata w Polsce są w ostatnich dekadach wyjątkowo ciepłe. Szukając stanowiska dla nich, wybierajmy ściany domów, mury i tarasy z ekspozycją południową i południowo-zachodnią. Winorośl w stanie bezlistnym można sadzić jesienią (od października do mrozów) oraz wiosną (do połowy maja).

Jednak dostępne są także sadzonki w pojemnikach, które lepiej się przyjmują, łatwiej też ocenić, czy roślina jest zdrowa. Takie winorośle można sadzić przez cały sezon.

Podpowiadamy: Kiedy i jak przycinać winorośl

Pnącze to rośnie dobrze, właściwie na każdej odpowiednio przygotowanej, nawożonej i umiarkowanie wilgotnej glebie. Dorasta do 5 m wysokości i wymaga podpór. Kwitnie w maju, a jego zebrane w grona kwiaty są mało dekoracyjne i zielone. Winorośl owocuje od sierpnia do października i w zależności od odmiany wydaje zebrane w grona owoce barwy jasnozielonej, żółtej, różowej lub ciemnoniebieskiej.

Krzewy winogron wymagają cięcia. W przypadku młodych roślin jest to cięcie formujące i pobudzające rozkrzewianie. Późniejsze cięcie jest niezbędne do właściwego prowadzenia pędów i jest odmienne w przypadku odmian rozpiętych na murach czy pergolach, a inne dla pędów rozpiętych na sznurach między palikami.

Jaka odmiana, tyle pracy
Winorośl jest wrażliwa na niskie temperatury, wymaga więc okrycia na zimę. Wciąż jednak pojawiają się nowe odmiany tej rośliny, będące mieszańcami winorośli szlachetnej z gatunkami amerykańskimi i azjatyckimi, które są odporne na mrozy i choroby. W tej grupie należy wymienić Aurorę o dużych, bardzo słodkich, zielonożółtych jagodach i Seibel Czarny o kulistych ciemnoniebieskich i niedużych jagodach.

Dowiedz się: Jak założyć przydomową winnicę. PORADNIK

Dla amatorów, którzy decydują się na włożenie większej ilości pracy i umiejętności w pielęgnację winogron, godne polecenia są odmiany europejskie o słodszych i smaczniejszych owocach. Wśród nich jest Magdalenka Królewska o dużych, kulistych, złotożółtych i słodkich owocach z cienką skórką, które dojrzewają pod koniec sierpnia. Późno, bo w połowie września, dojrzewa Złota Chrupka o złotożółtych, soczystych i słodkich, kulistych jagodach, które można przechowywać w domu do zimy. Odmiana ta chętnie rośnie rozpięta na ścianach. Różowa Chrupka różni się od swej żółtej poprzedniczki tylko silniejszym wzrostem i oczywiście barwą owoców. Bardzo duże, owalne owoce o bursztynowej barwie, wydaje Królowa Winnic. Jej grona dojrzewają pod koniec września i nie ustępują smakiem oraz delikatnością owocom importowanym z cieplejszych krajów. Z odmian o ciemnych gronach na uwagę zasługuje Portugalska Niebieska winorośl dojrzewająca w połowie września. Jej owoce są słodkie, ciemnoniebieskie i mają charakterystyczny aromat. Wspaniale nadają się na soki i wina.

Podpowiadamy: Jak zrobić wino z winogron - poradnik dla początkujących

Oceń artykuł
3,80 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Monika Jabłońska

Polecamy Ci również

Zobacz także