Winobluszcze

Winobluszcze

winobluszczeWinobluszcz, zwany także dzikim winem, jest pnączem pochodzącym z rodziny winoroślowatych. Jego poszczególne gatunki występują głównie w Azji i Ameryce Północnej. Pędy winobluszczy charakteryzują się silnym przyrostem rocznym, dochodzącym do dwóch metrów. Dorosła roślina potrafi wyrosnąć na 15-20 metrów.

Winobluszcz najpiękniej wygląda jesienią, kiedy jego liście przebarwiają się od złotawej żółci, poprzez odcienie pomarańczu, aż do głębokiej czerwieni, wpadającej w bordo.
Zalety winobluszczu – atrakcyjny wygląd, szybki wzrost i małe wymagania, warto wykorzystać, sadząc te pnącza przy różnego rodzaju podporach – począwszy od mało atrakcyjnego ogrodzenia śmietnika, po specjalnie dla nich przygotowane pergole i trejaże. Winobluszcz, szczególnie trójklapowy, z łatwością też pnie się po gładkich ścianach. Winobluszcze są odporne na zanieczyszczenie powietrza, dzięki czemu dobrze rosną w miastach, nawet przy ruchliwych drogach. Warto je wykorzystać jako osłonę i dekorację ogrodu.

Warte polecenia gatunki winobluszczywinobluszcz trójklapowy

  • Winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata) – ma silnie rozbudowane wąsy, ułatwiające wspinanie po pionowej nawierzchni, z tego powodu stosuje się go do obsadzania ścian. Jego młode liście ubarwione są na zielony kolor, który z czasem przechodzi w purpurę. Cechą charakterystyczną tego gatunku są trójklapowe liście, osiągające 10-20 cm średnicy. Winobluszcz trójklapowy kwitnie na przełomie czerwca i lipca.
  • Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia) – wyposażony jest w wąsy oraz liczne przylgi, ułatwiające wspinanie. Liście składają się z pięciu części, skupionych przy sobie. Osiągają one długość 10 cm. Młode pędy ubarwione są na czerwono, zaś zielone liście ulegają jesiennemu przebarwieniu na kolor purpurowo-czerwony.
  • Winobluszcz zaroślowy (Parthenocissus vitacea) – jest gatunkiem pozbawionym przylg, przypominającym winobluszcz pięciolistny, ale rośnie wolniej od niego. Latem liście barwią się na zielono, a jesienią ulegają przebarwieniu na czerwono. Gatunek ten jest odporny na przymrozki oraz ataki szkodników, stosuje się go głównie do obsadzania altan i podpór.

winobluszcz pięciolistkowyWymagania winobluszczy

Winobluszcze są roślinami mało wymagającymi. Dobrze wzrastają w miejscach nasłonecznionych oraz w cieniu. Najbardziej odpowiada im gleba wilgotna i żyzna, należy unikać sadzenia ich w miejscach bardzo wilgotnych oraz nadmiernie wysuszonych, ponieważ roślina będzie w nich wzrastała najsłabiej.
Przycinanie winobluszczy nie jest wymagane (ale roślina dobrze toleruje ten zabieg), a ich rozmnażanie można wykonać poprzez odcięcie małych pędów o długości 10-20 centymetrów. Młode sadzonki należy umieszczać jesienią w doniczkach, a wiosną wysadzać do gruntu. Winobluszcz można też rozmnażać przez odkłady poziome.

Oceń artykuł
4,50 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także