Wertykulator – zadbaj o swój trawnik

0
Wertykulacja trawnika
Trawnik w takim stanie wymaga wertykulacji.

Wertykulacja to jedna z ważniejszych czynności w procesie pielęgnacji trawnika. Kto chce mieć zielony i bujny trawnik, powinien ją przeprowadzić na wiosnę. Co to jest wertykulator i jakie są zalety jego zastosowania – na te i inne pytania z tym związane staramy się odpowiedzieć w tekście.

Wertykulator – co to jest?

To urządzenie służące do napowietrzania trawnika, wyglądem przypominające zwykłą kosiarkę. Jego budowa jest bardzo prosta, główna część robocza składa się z pionowych noży, których zadaniem jest przecięcie warstwy filcu (obumarłej części trawy) i podniesienie jej nad powierzchnię trawnika (czasem mówi się, że to pionowe koszenie trawnika). Obsługa wertykulatora jest łatwa, nie powinna nastręczyć trudności nawet osobie bez żadnego wykształcenia ogrodniczego czy przygotowania zawodowego. Wałki w wertykulatorze obracają się w jedną stronę, dlatego musimy poruszać się zawsze do przodu. Plan wertykulacji należy dostosować do kształtu i wielkości trawnika, najlepiej robić to na tzw. szachownicę. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wszystkie fragmenty trawnika zostały poddane wertykulacji. W praktyce można spotkać wertykulatory ręczne (mechaniczne), elektryczne i spalinowe. Jeśli chodzi o te ostatnie, to na uwagę zasługuje wertykulator firmy Husqvarna model S 500 Pro. Firma słynie z wysokiej klasy zaawansowanych technologicznie urządzeń do pielęgnacji ogrodów. I taki też jest ten wertykulator. To solidne urządzenie przeznaczone do intensywnej, profesjonalnej pracy. Niewielki rozmiar, mała waga i mocny silnik sprawiają, że S500 Pro sprawdzi się zarówno na dużych przestrzeniach, jak i przydomowych ogródkach o małym areale. To idealny sprzęt nie tylko dla amatorów, ale także zawodowców zajmujących się na co dzień pielęgnacją trawników.

Zalety wertykulacji

Trawa do prawidłowego rozwoju potrzebuje zdrowego powietrza i przestrzeni. Gdy jej tego brakuje, robi się szara, wyblakła i po prostu brzydka. Przy pomocy wertykulacji można przywrócić jej dawny blask. Dzięki wertykulacji można pozbyć się martwych liści, łodyg i zbyt zrośniętych korzeni trawy. Rozluźnieni gleby przy pomocy wertykulatora powoduje, że na powrót do korzeni zacznie docierać wystarczająca do rozwoju ilość wody.

Jednak wertykulacja to nie tylko napowietrzanie gleby, zapobiega powstawaniu i rozprzestrzenianiu się mchu na trawniku, pozwala pozbyć się różnego rodzaju chwastów zabierających trawie światło i substancje odżywcze. Dzięki wertykulacji trawnik zacznie prawidłowo oddychać i znów stanie się zielony i bujny. Proces ten najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną, kiedy trawa już nieco podrośnie. Optymalne efekt uzyskamy po drugim lub trzecim koszeniu trawy na przełomie marca i kwietnia. Po przycięciu trawy na długość ok. 1 cm będziemy mieli pewność, że proces jest przeprowadzony prawidłowo, a noże wertykulatora dotarły do warstwy filcu pod trawą.

Tę czynność należy powtórzyć jeszcze późnym latem lub wczesną jesienią. Należy jednakże zachować pewien margines czasowy, tak, aby trawnik zdążył się zregenerować przed nadejściem pierwszych mrozów. Wertykulację najlepiej przeprowadzać przy chłodniejszej pogodzie, kiedy gleba jest nieco wilgotna. Trzeba mieć na uwadze, że trawnik bezpośrednio po wertykulacji nie będzie wyglądał zachwycająco, ale po krótkim czasie trawa się zakorzeni, stanie się bardziej odporna na choroby i znów rozbłyśnie swoim zielonym blaskiem.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Polecamy Ci również

Zobacz także