Wertykulacja i aeracja trawnika - sposoby na piękny trawnik

Trawnik
Jeśli chcemy, żeby nasz trawnik był piękny i zdrowy, raz w roku powinniśmy przeprowadzać wertykulację, a dwa razy w roku - aerację.

Aeracja i wertykulacja to zabiegi pielęgnacyjne, które znacząco poprawiają stan trawnika. Wyjaśniamy na czym polega aeracja i wertykulacja, oraz jak, kiedy i czym należy je wykonać.

Co to jest wertykulacja i aeracja trawnika

Wertykulacja trawnika polega na delikatnym nacinaniu darni oraz usuwaniu starych złogów filcowych, w których mogą znajdować się grzyby oraz bakterie. Dzięki wykonaniu tego zabiegu, do korzeni traw będzie przenikać więcej składników pokarmowych oraz tlenu.
Z kolei aeracja polega na nakłuwaniu gleby na głębokość około 10 cm. Proces ten wykonuje się, aby wyrównać darń i doprowadzić do gleby większą ilość powietrza. W porwaniu do wertykulacji, aeracja jest mniej inwazyjna i można ją przeprowadzać kilka razy w roku.

Polecamy: Gatunki i mieszanki traw odpowiednie na przydomowy trawnik

Kiedy i jaki sposób przeprowadzić wertykulację oraz aerację trawnika?

Wertykulacja i aeracja powinny być przeprowadzone wiosną, pomiędzy marcem a kwietniem. Jest to okres, w którym trawa zaczyna delikatnie wyrastać i nadaje się do pierwszego skoszenia po zimie. Aeracja może być powtórzona również późnym latem/wczesną jesienią.
Przed wertykulacją należy usunąć z podłoża wszystkie kamienie i skosić trawę jak najbliżej podłoża, ułatwi to dostanie się do martwej darni. Prawidłowo wykonana wertykulacja i aeracja powinny zostać przeprowadzone wzdłuż poziomych oraz pionowych linii, aby cała darń została dokładnie ponacinana lub ponakłuwana. Po zakończeniu rozluźniania gleby należy oczyścić trawnik, dokładnie go wyrównać i dosiać nową trawę. Zastosowanie długo działającego nawozu pozwoli szybko odbudować się trawie. Ponadto ważne jest, aby po przeprowadzeniu wertykulacji i aeracji obficie podlewać glebę.

Wertykulator spalinowy
Zastosowanie profesjonalnego wertykulatora pomoże szybko i sprawnie zadbać o trawnik.

To cię zainteresuje: Koszenie trawnika bez wysiłku i straty czasu - robot zrobi to za Ciebie

Wertykulatory i aeratory

Wertykulatory i aeratory są urządzeniami, których cena w znacznej mierze zależy od specyfikacji. Niektóre modele maszyn posiadają połączoną funkcję aeratora oraz wertykulatora. W ofertach handlowych, można znaleźć trzy podstawowe rodzaje tych maszyn.

  • Wertykulator, aerator ręczny - są urządzeniami przeznaczonym do małych powierzchni. Niektóre modele są wyposażone w koła, ułatwiające prowadzenie, jednak bez względu na specyfikacje, sprzęt ten wymaga od użytkownika dużej siły. Koszt zakupu tych ręcznych urządzeń jest dość niski, cena nie przekracza często 100 zł.
  • Wertykulator, aerator elektryczny - przeznaczone do trawników o średniej wielkości. Są dużo wygodniejsze w użytkowaniu niż wertykulatory i aeratory ręczne, ponadto odznaczają się cichą pracą. Koszt zakupu tych urządzeń waha się w granicach 400-1500 zł.
  • Wertykulator, aerator spalinowy - na ich zakup trzeba przeznaczyć 1000-3000 zł. Sprawdzają się na każdym podłożu o małej, średniej lub dużej powierzchni, działają wydajne i szybko.

Zakup markowego wertykulatora lub aeratora jest dość kosztowny, a przeważnie używa się go tylko raz, dwa razy do roku (wiosną i jesienią). Dlatego warto go wypożyczać w sklepach ogrodniczych oraz wypożyczalniach sprzętu ogrodniczego. Koszt wypożyczenia tych maszyn wyliczany jest na godziny bądź doby i przeważnie wynosi kilkanaście złotych.

Dowiedz się też: Jak działają wypożyczalnie sprzętu budowlanego i co można w nich wypożyczyć

Jaki trawnik?

trawnik z rolki
wynik głosowania
23,7%
trawnik wysiewany
wynik głosowania
76,4%

Ilość oddanych głosów: 3734

Oceń artykuł
3,93 / 15 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Brodowska

Polecamy Ci również

Zobacz także