Werbeny - kwiaty do ogrodu i balkonowych skrzynek

2
Werbena
Werbeny to bardzo ładne kwiaty, które możemy uprawiać i w ogrodzie, i na balkonie.

Werbeny to wdzięczne kwiaty, które z powodzeniem możemy uprawiać na rabatach oraz w balkonowych skrzynkach. Pięknie wyglądają w różnych kompozycjach, ale atrakcyjnie prezentują się również samodzielnie.

Werbeny uprawiane w ogrodach i skrzynkach to krewniaczki werbeny pospolitej Verbena officinalis - niepozornej rośliny, rosnącej dziko również w Polsce. Mało efektowny wygląd dzikiej werbeny rekompensują jej inne zalety - werbena pospolita, czyli lekarska to jedno z bardziej popularnych ziół, znane i wykorzystywane od wieków do leczenia różnych schorzeń i dolegliwości.

Jej kuzynki - werbeny ogrodowe - mają zdecydowanie bardziej atrakcyjny wygląd i są całkiem łatwe w uprawie. Ich kwiaty o delikatnym pokroju wprawdzie nie leczą, ale urzekają bogactwem i różnorodnością kolorów.

Zobacz zdjęcia

Werbeny w ogrodzie

Rabata z werben wygląda bardzo efektownie.

Auntmasako - pixabay.com
Werbena w doniczce

Werbeny o zwisających pędach doskonale wyglądają w różnego rodzaju pojemnikach.

Christinahargens - pixabay.com
Werbena z "białym oczkiem"

Kwiaty werben bywają dwukolorowe, z "oczkami", plamkami, czy paseczkami.

Sanjay - pixabay.com
Fioletowe werbeny

Uważajmy na podlewanie werben - nadmiar wody i wilgoci może doprowadzić do rozwoju choroby grzybowej - mączniaka. Ale nie wolno ich też przesuszyć.

Katarzyna Laszczak
Łososiowa werbena

Werbeny docenią słoneczne stanowisko, czy to w ogrodzie, czy na balkonie.

Katarzyna Laszczak
Czerwone werbeny

Podobno czerwone werbeny przynoszą szczęście. A nawet jeśli nie, to i tak wyglądają ładnie.

Katarzyna Laszczak
Werbeny na rabacie

Na rabatach ładnie wyglądają zestawienia różnokolorowych werben.

Katarzyna Laszczak
Różowe werbeny

Werbeny wymagają żyznej ziemi i regularnego nawożenia - inaczej nie będą dobrze kwitnąć.

Katarzyna Laszczak
Kwitnące werbeny

Werbeny trzeba starannie podlewać - nie znoszą ani przesuszenia, ani nadmiaru wody.

Katarzyna Laszczak
Fioletowa werbena

Przekwitłe kwiatostany warto obrywać - dzięki temu werbena będzie dłużej kwitła.

Bernswaelz - pixabay.com

Werbena na balkonie i w ogrodzie

Werbena, zwana też witułką, doskonale wygląda i w przydomowych ogrodach, i na balkonach. Na rabaty warto wybrać odmiany werbeny o wzniesionych pędach, natomiast w donicach i pojemnikach bardzo dobrze sprawdzą się odmiany o zwisłym pokroju. Werbeny lubią słońce, dlatego stanowisko dla nich musi być słoneczne.

Polecamy też: Bajecznie kolorowe lantany - uprawa i pielęgnacja

Trzeba również zadbać o regularne podlewanie roślin - ich ziemia nie może być przesuszona. Jednak nadmiar wilgoci również werbenom szkodzi, dlatego zadbajmy, żeby werbeny miały przepuszczalną ziemię, a w doniczkach, czy innych pojemnikach koniecznie muszą być otwory odpływowe i warstwa drenażu.

Kiedy werbeny mają zbyt wilgotno, stają się bardzo podatne na mączniaka - na roślinach pojawi się biały nalot i w niedługim czasie nasza werbena może całkowicie zmarnieć. Staranne podlewanie to właściwie jedyny kłopot w uprawie werbeny. Starajmy się też nie moczyć ich liści podczas podlewania!

Ponieważ werbeny obficie kwitną, trzeba je regularnie nawozić - najlepiej nawozem wieloskładnikowym. Ziemia dla nich powinna być żyzna i próchniczna, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie.

Werbeny nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych - warto jedynie obrywać ich przekwitłe kwiatostany - wtedy werbeny będą kwitły dłużej i ładnie się rozkrzewią.

Dowiedz się: Jak rozpoznać i zwalczać mącznika

Odmiany werbeny

Z uwagi na różnicę w budowie i wyglądzie, werbeny zostały podzielone na następujące grupy roślin.
Pierwszą z nich jest grupa Grandiflora, wśród zakwalifikowanych roślin ich wysokość wynosi od 45 do 50 cm. Cechują się obfitym kwitnieniem od połowy czerwca aż do pierwszych mrozów. Odmianami należącymi do owej grupy są: „Lawrence Johnston”, „Czerwona z Białym Oczkiem” i „Biała”.

Grupa Compacta, stanowi zestawienie roślin dość niskich dorastających jedynie od 25 do 35 cm wysokości. Werbeny należące do owej grupy cechują się obfitym kwitnieniem i są roślinami o zwartym pokroju. Charakterystycznymi odmianami uprawianymi w polskich warunkach są: „Janina” o ubarwieniu czerwono cyklamenowym, „Magda” o amarantowym kolorze kwiatów oraz „Wiesia” o barwie wrzosu.

Pod nazwą Compacta Nana, zgrupowane zostały rośliny o wysokości od 15 do 25 cm. Werbeny z tej grupy mają pokrój płożący i cechują się obfitym kwitnieniem. Charakterystycznymi odmianami są: „Maskotka” o krwistoczerwonym kolorze kwiatów, „Małgosia” o czerwonych kwiatach z charakterystycznym białym oczkiem i odmiana „Talizman” o fioletowym ubarwieniu kwiatów, również z białym oczkiem.

Polecamy też: Werbenę patagońska i podpowiadamy, jak ją uprawiać

Rośliny należące do grup Tapien i Temari, charakteryzują się zwisającymi pędami. Kwiaty werben należących do owej grupy są odporne na deszcz, wiatr i dzięki temu świetnie sprawdzają się, jako nasadzenia w pojemnikach, na balkonach czy tarasach.
Do grupy Temari zalicza się odmiany: „Scarlet” o kwiatach krwistoczerwonych, „Pink” o różowym ubarwieniu i „White” o kwiatach białych.

Oceń artykuł
4,67 / 18 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agata Kryjak

Polecamy Ci również

Zobacz także