Werbena ogrodowa

Werbena ogrodowa

Niemal w każdym ogrodzie można natknąć się na Werbeny, które często i obficie kwitną, dzięki czemu zdobią każdą posesję. Werbena zwana jest również witułką.

Roślina ta wykorzystywana była i jest do tej pory, jako roślina lecznicza. Często w Polsce uprawiana jest dziko rosnąca werbena pospolita. W ogrodach przydomowych spotkać też można werbenę ogrodową uprawianą, jako roślinę jednoroczną.

Odmiany werbeny

Z uwagi na różnicę w budowie i wyglądzie, werbeny zostały podzielone na następujące grupy roślin.
Pierwszą z nich jest grupa Grandiflora, wśród zakwalifikowanych roślin ich wysokość wynosi od 45 do 50 cm. Cechują się obfitym kwitnieniem od połowy czerwca aż do pierwszych mrozów. Odmianami należącymi do owej grupy są: „Lawrence Johnston”, „Czerwona z Białym Oczkiem” i „Biała”.

werbena o kwiatach białych i czerwonych

Grupa Compacta, stanowi zestawienie roślin dość niskich dorastających jedynie od 25 do 35 cm wysokości. Werbeny należące do owej grupy cechują się obfitym kwitnieniem i są roślinami
o zwartym pokroju. Charakterystycznymi odmianami uprawianymi w polskich warunkach są: „Janina” o ubarwieniu czerwono cyklamenowym, „Magda” o amarantowym kolorze kwiatów oraz „Wiesia”
o barwie wrzosu.
Pod nazwą Compacta Nana, zgrupowane zostały rośliny o wysokości od 15 do 25 cm. Werbeny
z tej grupy mają pokrój płożący i cechują się obfitym kwitnieniem. Charakterystycznymi odmianami są: „Maskotka” o krwistoczerwonym kolorze kwiatów, „Małgosia” o czerwonych kwiatach
z charakterystycznym białym oczkiem i odmiana „Talizman” o fioletowym ubarwieniu kwiatów, również z białym oczkiem.
Verbena Temari ‘White’ Rośliny należące do grup Tapien i Temari, charakteryzują się zwisającymi pędami. Kwiaty werben należących do owej grupy są odporne na deszcz, wiatr i dzięki temu świetnie sprawdzają się, jako nasadzenia
w pojemnikach, na balkonach czy tarasach.
Do grupy Temari zalicza się odmiany: „Scarlet” o kwiatach krwistoczerwonych, „Pink” o różowym ubarwieniu i „White” o kwiatach białych.

Werbena - uprawa

Stanowisko pod uprawę werbeny powinno być słoneczne, a w czasie uciążliwych susz, należy regularnie rośliny te podlewać. Odpowiednia wilgoć i stanowisko bogate w składniki pokarmowe gwarantuje częste i obfite kwitnienie. Należy zadbać by gleba pod uprawę werbeny była żyzna, próchnicza
i przede wszystkim przepuszczalna. Różnorodność odmian pozwala na różne zastosowanie tej rośliny. Piękne kwiaty o soczystej barwie i bogatej gamie kolorów sprawią, iż rośliny te upiększą każde miejsce w ogrodzie przydomowym. Werbena świetnie sprawdzi się, jako roślina w pojemniku wiszącym, stojącym, jak również ozdobi bogatą kolorystyką kwiatów każdy ogród. Werbeny wysokie uprawia się na kwiat cięty i znajdują zastosowanie, jako nasadzenie rabatowe. Werbeny niskie rewelacyjnie sprawdzają się, jako nasadzenia w ogrodach skalnych, a werbeny o zwisających pędach rewelacyjnie ozdobią balkon, taras, jako nasadzenia w pojemnikach.

Oceń artykuł
5,00 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agata Kryjak, Architekt Krajobrazu

Zdjęcia: suntorycollection.com, Jwitos_wikipedia

Polecamy Ci również

Zobacz także