Wawrzynek wilczełyko - krzew ozdobny, ale niebezpieczny

0
Wawrzynek wilczełyko
Wawrzynek wilczełyko to atrakcyjny krzew, ale jest trujący. Szczególnie niebezpieczne są jego owoce.

Wawrzynek wilczełyko kwitnie bardzo wcześnie, na przełomie lutego i marca. Jest efektowny, ale – uwaga! – nie wolno go przesadzać do ogrodu z naturalnych stanowisk, bo znajduje się pod ścisłą ochroną.

Wawrzynek to krzew wytrzymały na mrozy, lecz dość wymagający w stosunku do podłoża. Najlepiej rośnie na glebach próchniczych, żyznych, lekko wilgotnych i bogatych w wapń. Lubi stanowiska półcieniste lub zacienione. Uwaga, jest bardzo wrażliwy na suszę i źle znosi przesadzanie. Osiąga zwykle nie więcej niż metr wysokości, dlatego poleca się go do małych przydomowych ogródków. Jego największą ozdobą są kwiaty – różowe, o średnicy do 12 mm, silnie pachnące, najczęściej osadzone po 3 w pęczkach. Pędy są nimi wręcz obsypane.

Dowiedz się: Jak uprawiać wawrzynek wilczełyko

W sklepach można też kupić odmianę Alba o białych kwiatach i jasnozielonych liściach oraz żółtych owocach, a tak że Alba Plena – odmianę biało kwiatową o pełnych kwiatach. Owoce wawrzynka dojrzewają w czerwcu i wkrótce opadają. Są intensywnie czerwone, błyszczące, soczyste i... bardzo trujące. Spożycie kilku jagód grozi śmiercią! Cała roślina zawiera dafninę i mezereinę – dwie silnie działające trucizny.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Izabella Sieńko-Holewa

Źródło: polskatimes.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także