Uprawiamy jukę - roślinę o rozetach dekoracyjnych liści

1
Juka doniczkowa
Juka to jedna z popularniejszych roślin domowych, choć są odmiany, które można uprawiać też w ogrodach.

Jukę, potocznie nazywaną tak od łacińskiej nazwy Yucca, zna każdy. Pod polską nazwą - krępla - nie zna jej praktycznie nikt. To jedna z najbardziej lubianych roślin dekorujących nasze mieszkania i biura.

Juki, które uprawiamy w doniczkach mają piękne, ozdobne, duże, zielone liście, zebrane w rozety wystające z prostego grubego pnia. Tak wyglądają jednak tylko juki uprawiane sztucznie. W naturze występuje ponad 40 gatunków tych bylin - od kilkumetrowych roślin, która wyglądają jak drzewa, do odmian, które nie mają pnia. W uprawie doniczkowej spotyka się najczęściej juki gwatemalskie oraz bardzo do nich podobne: juki wyniosłe i aloesowe.

Polecamy również: Dracenę, czyli smoczą palmą. Jak ją uprawiać i pielęgnować

Juki w warunkach naturalnych rosną w Ameryce Środkowej i południowej części USA. Rośliny efektownie kwitną. Mają białe lub kremowe, dzwonkowate kwiaty zbite w wysokie kwiatostany. W uprawie doniczkowej juki kwitną bardzo rzadko i zazwyczaj są to kilkunastoletnie egzemplarze.

Uprawa juki

Juki potrzebują jak najwięcej światła, ale nie za dużo wody. Znoszą nawet bezpośrednie nasłonecznienie, ale młode rośliny warto do takich warunków przyzwyczajać stopniowo. Gdy brakuje światła, liście juki stają się jasnozielone, a pędy zaczynają dziczeć. Juka stojąca w cieniu powoli zamiera.
Podłoże powinno być torfowe, żyzne, lekkie i przepuszczalne. Ziemię warto zatem przewietrzyć dodając gruboziarnistego piasku. Doniczka powinna być również dobrze zdrenowana, bowiem juki nie lubią stać w wodzie.

Latem należy podlewać rośliny co kilka dni, zimą rzadziej - jukę podlewa się, kiedy wierzchnia warstwa ziemi lekko przeschnie. Nie można zostawiać wody w podstawce. Juki mają bardzo kruchy i delikatny system korzeniowy, który łatwo zagniwa przy nadmiarze wilgoci i zdecydowanie lepiej znoszą krótkie przesuszenie niż nadmiar wody.

Latem natomiast rośliny wymagają zraszania letnią wodą. Pochodzą bowiem z obszarów subtropikalnych o wysokiej wilgotności powietrza. Jukom służy nieco niższa temperatura zimą (ale nie mniej niż 15ºC) i wyższa latem.

Polecamy: Jukę do ogrodu, czyli jukę karolińską, która pięknie kwitnie

Jak nawozić i przesadzać juki

Juki nie potrzebują silnego nawożenia. Zasilać trzeba je tylko latem, w okresie intensywnej wegetacji, co dwa tygodnie, najlepiej wieloskładnikowym nawozem płynnym do roślin doniczkowych.

Regularnie przesadzać trzeba tylko młode egzemplarze (co roku). Starszym wystarczy wymieniać górną warstwę ziemi w doniczce.

Jak rozmnażać jukę

W warunkach domowych juki można rozmnażać przez wycinanie i ukorzenianie rozet, bądź odkłady powietrzne. Młodą rozetę odcinamy wczesną wiosną, przy pomocy ostrego noża, prostopadle do pędu, dbając, aby miejsce cięcia było jak najbardziej gładkie. Ranę należy zasmarować maścią ogrodniczą z preparatem grzybobójczym. Liście wyrastające w pobliżu dolnego końca sadzonki usuwamy i pozwalamy roślinie przeschnąć przez kilka godzin. Wsadzamy do wilgotnego piasku wymieszanego z odżywką do ukorzeniania. Doniczkę okrywamy folią, by zapewnić sadzonkom wysoką wilgotność powietrza. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić powyżej 20ºC. Sadzonki ukorzenią się po około miesiącu. Wówczas można je przesadzić do donic docelowych.

Ukorzenianie przez odkład powietrzny wykonujemy na wysoko położonych rozetach. Rozety nie odcinamy od rośliny macierzystej - jej spodnią część owijamy foliowym workiem wypełnionym mieszaniną wilgotnego piasku i preparatu ukorzeniającego. Po około miesiącu rozeta powinna mieć już własne korzenie. Wówczas odcinamy ją od rośliny macierzystej i przesadzamy do donicy. Stosując obie metody ukorzeniania trzeba dbać o stałą wilgotność podłoża sadzonek.

Podpowiadamy: Jak uprawiać różne gatunki fikusów

Na choroby i szkodniki juki - opryski
Juki niestety są podatne na choroby grzybowe i szkodniki, głównie tarczniki oraz wciornastki. Antraknoza i plamistość liści objawiają się brązowymi plamami na ich górnej powierzchni. Natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów trzeba rośliny opryskać środkami grzybobójczymi (np. Score EC 250, Topsin M 500 SC, można ją także wspomóc wyciągiem z grejpfruta Biosept Active).

Małe, brązowe tarczki na spodzie liści i pniu oznaczają atak tarczników. Po stwierdzeniu infekcji, należy jak najszybciej opryskać juki środkiem przeciwko tarcznikom. Zabieg trzeba powtarzać do całkowitego wyleczenia roślin, a potem profilaktycznie co kilka tygodni.

Inwazję wciornastków można rozpoznać po małych, białych plamkach na górnej stronie liści. Na dolnej da się dostrzec niewielkie, brązowe owady. Opryskując jukę preparatem przeciwko wciornastkom warto do roztworu dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń, co zwiększa przyczepność cieczy do liści.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Domika Ostałowska

Polecamy Ci również

Zobacz także