Uprawiamy hibiskusy - krzewy o egzotycznie pięknych kwiatach

1
Kwiaty hibiskusów
Hibiskusy kwitną długo i pięknie, a można je uprawiać zarówno w domach, jak i ogrodach.

Hibiskusy zachwycają pięknymi i kolorowymi kwiatami, które kojarzą się z egzotyką. Jednak z powodzeniem możemy uprawiać je w domach i ogrodach.

Róża chińska, czyli hibiskus

Kwiaty róży chińskiej, czyli jednej z odmian hibiskusa (Hibiscus rosa-sinensis), najbardziej kojarzą się z tropikalną egzotyką.

Efraimstochter - pixabay.com
Różowy hibiskus

Hibiskusy zachwycają bogactwem kolorów kwiatów.

Magdalena Kmita
Hibiskusy w doniczkach

Latem hibiskusy w doniczkach możemy wystawić na balkon lub taras.

Nusur - pixabay.com
Hibiskus syryjski - ketmia syryjska

Ketmię syryjską można sadzić w ogrodach.

Lutz-p0 - pixabay.com
Ketmia syryjska

Hibiskus (ketmia) syryjski to odmiana odporna na niskie temperatury.

Nolimit2it - pixabay.com
Hibiskus o pełnych kwiatach

Kwiaty hibiskusów są krótkotrwałe, ale nowe rozkwitają prawie codziennie.

Katarzyna Laszczak
Krzew hibiskusa syryjskiego

Hibiskusy nie znoszą przesuszenia - zrzucają wtedy pąki kwiatowe.

Katarzyna Laszczak
Czerwony hibiskus

Większość odmian hibiskusów nie toleruje niskich temperatur.

Katarzyna Laszczak
Dwubarwny hibiskus

Hibiskusy dobrze znoszą przycinanie, więc wiosną możemy skrócić ich pędy.

PetraWa - pixabay.com
Żółty hibiskus

Kwitnący hibiskus jest prawdziwą ozdobą mieszkania i ogrodu.

Barni - pixabay.com
Hibiskus - odmiana o pełnych kwiatach

Hibiskusy, nie dość że mają kwiaty w różnych kolorach, to jeszcze o różnym pokroju.

Erikan - pixabay.com
Hibiskus o strzępiastych płatkach

Hibiskusy mają pewne wymagania, ale odwdzięczają się pięknymi kwiatami.

Gadini - pixabay.com

Jak się nazywa ten kwiat?

Hibiskus jest znany pod kilkoma nazwami, pochodzącymi od jego odmian. Najczęściej używa się spolszczonej wersji nazwy łacińskiej - czyli hibiskus właśnie (od Hibiscus L.). Jednak właściwa nazwa tego krzewu to ketmia, a zwyczajowo nazywa się go różą chińską i malwą sudańską.

Bez względu na nazwę i odmianę, hibiskusy są jednymi z najefektowniej kwitnących roślin, które możemy uprawiać w naszych domach i ogrodach. Pochodzą ze strefy podzwrotnikowej, więc mają swoje wymagania, ale ich uprawa nie jest trudna, a widok przepięknych kwiatów, wynagradza nasze wysiłki.

To Cię zainteresuje: Dziwne, trudne i znaczące - skąd się biorą nazwy roślin

Hibiskus - kwitnący krzew

Hibiskus to wiecznie zielony, gęsty krzew o dekoracyjnych liściach, bujnie kwitnący od lipca do października dużymi, białymi, czerwonymi, żółtymi, pomarańczowymi lub różowymi kwiatami. Kwiaty żyją krótko - po jednym, dwóch dniach opadają. Jednak w okresie kwitnienia - nowe kwiaty rozwijają się prawie codziennie. Mnogość pąków  sprawia, że prawidłowo pielęgnowany hibiskus jest obsypany kwieciem nawet przez kilka miesięcy.

Hibiskusy są spokrewnione z malwami. Należą do tej samej rodziny ślazowatych. W naturalnych warunkach dorastają do 5 m wysokości. W oranżeriach i ogrodach osiągają ok. 2 m, natomiast hibiskusy uprawiane w domach dorastają najczęściej do ok. 50-70 cm. Choć najczęściej można spotkać je w postaci naturalnego krzewu, rośliny nadają się do kształtowania, bowiem hibiskusy dobrze znoszą przycinanie. Hibiskusy w warunkach domowych wymagają troskliwej pielęgnacji i poświęcania im uwagi. Nieodpowiednie prowadzenie sprawia, że zrzucają pąki kwiatowe, tracą liście lub stają się podatne na ataki szkodników.

Jak uprawiać hibiskus w ogrodzie

Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) to odmiana hibiskusa, która dobrze znosi mróz i możemy posadzić ją w ogrodzie. Trzeba jednak zapewnić odpowiednie warunki. Hibiskus wymaga słonecznego, ciepłego i osłoniętego od wiatru miejsca. Gleba powinna mieć lekko kwaśny odczyn. Pamiętajmy, że hibiskusy źle znoszą przesuszenie (zrzucają pąki kwiatowe), dlatego trzeba je regularnie podlewać. Ponieważ kwitną obficie - musimy je też zasilać wieloskładnikowymi nawozami. Pomimo że ketmia syryjska - jak na egzotyczny krzew - dobrze znosi chłody, wymaga starannego zabezpieczenia przed mrozami.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać malwy w ogrodzie

Hibiskus w domu i na tarasie

Hibiskusy pochodzą z miejsc na ziemi, gdzie panują wysokie temperatury i jest dużo słońca, zatem stanowiska dla nich powinny być jak najbardziej jasne i ciepłe. Południowe okno będzie zatem idealne. Jeśli lato jest ciepłe i suche, od czerwca warto roślinę wystawić na słoneczny balkon lub taras - będzie obficiej kwitła. Gdy lato jest chłodne i deszczowe lepiej zostawić ją na parapecie.

W naturze hibiskusy rosną w zacisznych miejscach, zatem wynosząc chińską różę na balkon należy postawić ją tak, by była osłonięta od wiatru. Dla większości odmian hibiskusa temperatura 12ºC to mróz i należy o tym pamiętać zimą. Latem idealna temperatura to ok. 25ºC, zimą powinna wynosić co najmniej 15ºC. W przypadku hibiskusów jest to niezwykle istotne - za niska temperatura powoduje silne osłabienie roślin, a co za tym idzie dużą podatność na szkodniki, zbyt wysoka sprawia, że hibiskus dziczeje, a liście się wyciągają i żółkną.

Uprawa i wymagania hibiskusów

Chińska róża - tak nazywany jest hibiskus, który najczęściej spotyka się w doniczkach - wymaga przepuszczalnego, próchniczego podłoża o lekko kwaśnym odczynie. Donice najlepiej wypełnić mieszaniną torfu z piaskiem, nie zapominając o warstwie drenażu z grubego żwiru lub małych kamyków.

Podczas kwitnienia rośliny trzeba podlewać codziennie, jednak niezbyt obficie, nie tolerują bowiem nadmiaru wody. Ziemia zawsze powinna być lekko wilgotna. Jeśli dopuścimy do nawet krótkotrwałego wyschnięcia korzeni, hibiskus zrzuci pąki kwiatowe. Zimą, w okresie spoczynku, rośliny należy podlewać niezbyt często. Ketmie przez cały rok wymagają częstego i obfitego zraszania, najlepiej codziennego.

Jak większość intensywnie kwitnących roślin doniczkowych, tak i hibiskusy potrzebują intensywnego nawożenia. Produkcja dużej ilości kwiatów wymaga sporej ilości składników odżywczych. Od wczesnej wiosny, aż do zakończenia kwitnienia wczesną jesienią, raz w tygodniu hibiskusy należy zasilać nawozami do roślin egzotycznych. Po skończeniu kwitnienia wystarczy odżywiać roślinę raz w miesiącu. Zimą pozwalamy hibiskusom odpocząć zaprzestając nawożenia.

Polecamy: Hibiskus bylinowy. Jak go uprawiać w ogrodzie

Kiedy i jak przycinać hibiskusy

Wczesna wiosna, czyli moment, gdy hibiskusy rozpoczynają wzrost, jednak nie produkują jeszcze pąków kwiatowych, to najlepszy moment na przycięcie rośliny. Można wykonać jedynie cięcie pielęgnacyjne, korygujące pokrój hibiskusa, bądź cięcie kształtujące. W pierwszym przypadku usuwamy wszystkie uszkodzone i najsłabsze pędy. Można również delikatnie przyciąć część pozostałych pędów, by roślina lepiej się rozkrzewiała.

Nadając hibiskusowi kształt należy pamiętać, by NIE przycinać głównych pędów dalej jak do połowy długości. W każdym przypadku warto ciąć tuż nad pączkiem zwróconym na zewnątrz rośliny, dzięki czemu hibiskus będzie się ładnie, gęsto rozrastał.

Przesadzamy i rozmnażamy hibiskusy

Wiosna to również idealny moment na przesadzanie ketmii. Hibiskusy może także rozmnażać od maja, jeśli słońce mocno już grzeje. Jedyną trudność stanowi utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza i temperatury podłoża, która powinna wynosić ok. 25oC. Dlatego warto to robić w okresie, gdy słońce silnie operuje. Na sadzonki wybieramy zdrowe, lekko zdrewniałe wierzchołki pędów.

Sadzonki hibiskusa wsadzamy w podłoże takie samo jak dla dorosłych roślin, stawiamy na parapecie słonecznego okna i przykrywamy sadzonkę szklanką lub foliowym namiotem. Do podłoża można dodać odżywkę do ukorzeniania. Sadzonki codziennie podlewamy i obficie zraszamy. Po kilkunastu dniach powinny zbudować własny system korzeniowy i podjąć samodzielną wegetację. Dalej pielęgnujemy tak samo, jak resztę hibiskusów.

Hibiskus na herbatę, ale nie dla każdego!

W wielu krajach, gdzie rosną hibiskusy, z ich kwiatów sporządza się napoje - zimne i gorące. W Polsce najbardziej popularna jest herbata z tzw. malwy sudańskiej, czyli ketmii szczawiowej (Hibiscus sabdariffa). Hibiskus jest też częstym dodatkiem do herbat smakowych. Ale UWAGA: herbaty z hibiskusa nie powinny pić kobiety w ciąży (a także karmiące).

Szkodniki i choroby hibiskusów

Hibiskusy uprawiane w  mieszkaniach bywają podatne na szkodniki. Szczególnie wełnowce i przędziorki. Gdy tylko zauważymy objawy infekcji (białe, z czasem brunatniejące plamy na liściach, kłębki białej pajęczyny pomiędzy gałązkami, maleńkie pajączki wędrujące po spodniej stronie liści) należy jak najszybciej rozpocząć opryskiwanie roślin preparatami zwalczającymi te szkodniki. Zaatakowane hibiskusy zrzucają bowiem pąki kwiatowe i słabo kwitną. Opryski należy kontynuować do całkowitego wyleczenia roślin.

Dowiedz się: Jak walczyć z wełnowcami i przędziorkami - szkodnikami roślin doniczkowych

Oceń artykuł
3,77 / 22 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Monika Jabłońska

Polecamy Ci również

Zobacz także