Uprawa ziół

3
Uprawa ziół

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak łatwa jest uprawa ziół. Nawet w naszym klimacie zioła rosną dobrze o ile są odpowiednio dobrane i posadzone zgodnie z ich preferencjami.

Mogą być piękną ozdobą w ogrodzie, jednocześnie stanowiąc podręczny magazyn smaków i aromatów, po który możemy sięgnąć, kiedy tylko mamy ochotę. Również w domu możemy stworzyć miniaturowy ziołowy ogródek. Posadzone w doniczkach zioła będą zdobiły parapet, a także sprawdzały się w kuchni, jako zawsze pachnąca przyprawa.

Przeczytaj równieżZnaczenie ziół a znaki zodiaku

Miejsce na ziołowy ogródek

Większość ziół lubi dobrze nasłonecznione i osłonięte stanowiska. Najlepiej czują się w lekkiej i przepuszczalnej glebie, choć są i takie, które preferują miejsca wilgotne i chłodne.
Zanim wybierzemy miejsce na ogródek ziołowy upewnijmy się, że wybrane przez nas zioła mają podobne wymagania świetlne. Tym sposobem zapewnimy jednakowe tempo wzrostu roślinom, a co za tym idzie schludny wygląd ogródka.

Najlepiej skoncentrować się na uprawie tych ziół, które lubimy i będziemy często wykorzystywać. Ważne, aby ogródek był stosunkowo blisko domu, tak by wychodzenie po zioła podczas gotowania nie było uciążliwe. Jeśli nie mamy zbyt dużo miejsca, można pomyśleć o wkomponowaniu roślin przyprawowych w rabatkę pod oknem kuchennym lub przy ścieżce.

Zioła w doniczkach

Grządki obsadzone ziołami często wyglądają niekorzystnie, gdyż jednoroczne gatunki obumierają, a na ich miejsce wyrastają silniejsze, wieloletnie rośliny. Niechlujnie wyglądają rośliny okrywowe, takie jak np. bardzo popularny tymianek, które silnie rozrastają się i wypierają inne. Dobrym sposobem na utrzymanie porządku w ogródku ziołowym jest hodowla roślin w pojemnikach. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość przenoszenia pojemników w dowolne miejsce. Na czas zimy łatwo wstawić  je do domu.

Przeczytaj poradnik: Jak zrobić ziołowy ogródek na parapecie

Większości ziół nie jest potrzebny pojemnik głębszy niż 20 cm. Wyjątkiem jest koper oraz wawrzyn, które ze względu na dłuższe korzenie powinny być sadzone w głębszych donicach. Bardzo dobrym pomysłem jest uprawianie roślin przyprawowych w segmentowanych pojemnikach. Są to niewielkie, oddzielne doniczki połączone w całość. Dzięki temu można  dowolnie wymienić rośliny bez naruszania całości kompozycji. Skrzynki także znakomicie nadają się do uprawy roślin przyprawowych, zarówno tych o wzniesionych pędach, jak i płożących się. Do jednej skrzynki można włożyć kilka doniczek, co ułatwi nam pielęgnację roślin. Wypełnienie skrzynki żwirkiem, w którym zagłębimy doniczki pozwoli nam na rzadsze podlewanie. Taka konstrukcja trzyma bowiem wilgoć dłużej niż zwykła doniczka.

Pielęgnacja ziół

Posadzone zioła, które się przyjmą, nie wymagają wiele pracy, aby dobrze rosły. Co kilka lat warto wymienić rośliny na nowe. Należy pamiętać też o tym, że ogławianie, czyli obcinanie wierzchołków roślin, przyspiesza wzrost nowych liści i zapobiega zawiązywaniu owoców, które nie jest potrzebne. Po kwitnieniu dobrze jest również przyciąć krzaczaste zioła, takie jak szałwia czy rozmaryn, dzięki temu zachowają zwarty pokrój.

Pamiętajmy, że przycinanie sięgające zdrewniałych części łodygi może spowodować uschnięcie roślin. Aby temu zapobiec, zabieg ten powinien być wykonany tylko w części zielonej.

Regularne przycinanie ziół pobudza je do obfitszego wzrostu, jest więc konieczne, jeśli chcemy, aby nasz zielnik wyglądał na zadbany. Na wiosnę zaś, warto wysypać grządki z ziołami grysem lub korą, dzięki temu będą lepiej zatrzymywały wilgoć, a chwasty nie będą mogły zdominować ziół.

Zioła na parapecie

Nasiona roślin jednorocznych pod koniec lata można wysiać do małych doniczek i ustawić na parapecie. Powinny wykiełkować, a nowe  rośliny na wiosnę można przesadzić do gruntu. W supermarketach łatwo znaleźć można zioła w doniczkach, takie jak: bazylia, oregano, trybula czy rozmaryn. Są one pobudzane do wzrostu sztucznie i często kilka dni po zakupie usychają. Aby temu zapobiec najlepiej od razu po przyniesieniu ziół do domu przesadzić je do małych doniczek i ustawić na nasłonecznionym parapecie. Jeśli będziemy podlewać rośliny raz na kilka dni, powinny cieszyć nas aromatem całą zimę. Na wiosnę zaś takie zioła świetnie nadają się do przesadzenia do ogrodu.

Zioła łatwe w uprawie


Zioła jednoroczne

  • Bazylia pospolita - roślina jednoroczna, wysiewana wiosną do doniczek na parapecie. Najmniej okazała ma najintensywniejszy aromat i jest najsmaczniejsza.
  • Trybula ogrodowa - w lecie toleruje lekki cień, łatwo zawiązuje nasiona, dorasta do 60 cm.
  • Koper ogrodowy - charakteryzuje się krótką wegetacją, najlepiej czuje się na słonecznym i osłoniętym stanowisku.
  • Pietruszka zwyczajna - lubi częściowe zacienienie, dorasta do 30 cm. Łatwiejsze w uprawie są odmiany szerokolistne, mają też intensywniejszy zapach niż te drobnolistne.

Byliny

  • Czosnek szczypiorek zwany szczypiorkiem - preferuje stanowiska słoneczne, dorasta do 30 cm. Przycinany regularnie wypuszcza nowe liście.
  • Mięta - lubi żyzną i wilgotną glebę, charakteryzuje się ekspansywnym rozrostem. Najintensywniejszy smak ma mięta pieprzowa.
  • Lebiodka pospolita (oregano) - wymaga silnego nasłonecznienia, żyznej i silnie zasadowej gleby, dorasta do 80 cm. Jest bardzo aromatyczna.
  • Macierzanka tymianek - roślina okrywowa rosnąca w postaci zielonych dywanów. Zimotrwała, lubi słońce i suche stanowiska.

PolecamyZioła wspomagające trawienie

Teraz zioła dostępne są w postaci gotowych mieszanek, rzadko kto hoduje swoje własne rośliny przyprawowe. Warto jednak odkryć smak i aromat świeżych ziół prosto z ogródka. Zioła cieszą jednak nie tylko w kuchni, mogą także być doskonałą ozdobą każdego mieszkania i pięknym dopełnieniem ogrodu.

Oceń artykuł
4,43 / 23 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Maria Miśkiewicz

Źródło: Celtis

Polecamy Ci również

Zobacz także