Uprawa warzyw, ziół i owoców na balkonie – pierwsze kroki

0
Uprawa roślin na balkonie
Na balkonie możemy stworzyć prawdziwy ogród - nie tylko z kwiatami, ale też warzywami, ziołami i owocami.

Na balkonie możemy uprawiać nie tylko kwiaty, ale również zioła, warzywa i owoce. Radzimy od czego zacząć tworzenie prawdziwego ogrodu na balkonie.

Czy warto uprawiać warzywa, zioła i owoce na balkonie?

Na balkonie, nawet niewielkim z powodzeniem możemy uprawiać warzywa, zioła i owoce. Dużo oczywiście zależy od wielkości balkonu, czy tarasu, ale często nie doceniamy jego możliwości. Piętrowo rozmieszczone skrzynki, czy różne zmyślne stojaki pozwalają na łatwe zwiększenie „areału upraw” i okazuje się, że na balkonie możemy uprawiać znacznie więcej roślin, niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka. Oczywiście raczej nie wyżywimy się w 100% plonami pochodzącymi z balkonowej uprawy, ale przez całe lato możemy mieć pod ręką świeże zioła, a i osobiście wyhodowane pomidory, czy truskawki dadzą nam dużo frajdy – również smakowej. Hodowcy oferują coraz to nowe gatunki, przystosowane do balkonowych warunków – wśród nich są nawet karłowe jabłonie, maliny, cukinie i bakłażany.

Podpowiadamy: Jakie warzywa warto posadzić na balkonie

Jak uprawiać warzywa, owoce i zioła na balkonie – warunki uprawy

Warzywa, owoce i zioła możemy uprawiać na znakomitej większości balkonów – właściwie jedynym niezbędnym warunkiem udanej uprawy jest w miarę słoneczne stanowisko. Jeśli nasz balkon jest cienisty, warzywa i owoce mogą nie przynieść oczekiwanych plonów. Z ogrodu warzywnego musimy też niestety zrezygnować w przypadku, jeśli nasz balkon wychodzi na bardzo ruchliwą ulicę. Poza tym – jeśli zapewnimy roślinom właściwą pielęgnację – mamy dużą szansę na sukces balkonowej uprawy warzyw i owoców.

Jak i kiedy sadzić rośliny na balkonie

Warzywa i zioła na balkonie możemy wysiać. W maju nasiona wybranych gatunków roślin umieszczamy bezpośrednio w skrzynkach i przysypujemy cienką warstwą ziemi. Ta metoda wymaga jednak cierpliwości – rośliny osiągną pełny rozwój dopiero po kilku-, kilkunastu tygodniach.
Znacznie lepiej sprawdza się uprawa z rozsad, które kupujemy w sklepie (lub wcześniej – ok. marca – przygotowujemy w domu). Gotowe rozsady roślin dadzą znacznie szybsze i pewniejsze efekty. Rozsady roślin warzywnych i ziół najbezpieczniej wysadzić na balkon dopiero po 15 maja, kiedy minie ryzyko przymrozków (zdarzają się one często na początku maja, nawet po okresie ciepłej pogody).
UWAGA: rozsady roślin są sprzedawane w plastikowych osłonkach – koniecznie przesadźmy je do balkonowych skrzynek lub większych doniczek. Wtedy rośliny będą miały znacznie lepsze warunki wzrostu i rozwoju.

Podpowiadamy: Jakie krzewy i drzewka owocowe można posadzić na balkonie

Uprawa warzyw i ziół na balkonie – wybór podłoża i nawożenie

Jeśli chcemy się cieszyć warzywami, owocami i ziołami z własnego balkonu, musimy zapewnić roślinom odpowiednie podłoże, a także zasilać je nawozami.
Jako podłoże pod balkonową uprawę najlepiej się sprawdzą dostępne w sklepach uniwersalne podłoża do uprawy warzyw.
Uwaga: Zanim napełnimy skrzynkę balkonową ziemią:

  •  sprawdźmy, czy są w jej dnie są otwory (muszą być, żeby w skrzynce nie stała woda)
  •  wysypmy na dno warstwę drenażu (np. drobnych kamyków, żwiru, keramzytu).

Rośliny w balkonowym ogrodzie powinniśmy regularnie nawozić – skrzynki przeważnie nie są zbyt duże, a częste podlewanie powoduje wymywanie składników mineralnych z gleby. Jeśli zależy nam na tym, żeby uprawa była ekologiczna możemy zastosować nawozy naturalne (np. wygodny w użyciu biohumus, czy inny nawóz tego typu, który rozpuszcza się w wodzie i stosuje przy okazji podlewania). Bez względu na rodzaj nawozu, powinien on zawierać azot (N).

Sprawdź: Jakie kwiaty balkonowe możesz posadzić na balkonie już wczesną wiosną

Podlewanie roślin balkonowych

Pamiętajmy, że przy podlewaniu roślin trzeba zachować umiar – zalewanie roślin jest tak samo szkodliwe, jak ich przesuszenie (a wiele roślin lepiej nawet lepiej zniesie chwilową suszę, niż zalewanie). Rośliny balkonowe najlepiej podlewać, kiedy warstwa ziemi na górze doniczki (ok. 2 cm) jest wysuszona, a głębiej – jest jeszcze wilgotna.

 

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: dr inż. Małgorzata Mirgos dla Leroy Merlin

Polecamy Ci również

Zobacz także