Uprawa warzyw w skrzyniach

5
Uprawa warzyw w skrzyni
Uprawa warzyw w skrzyniach może być wygodniejsza i wydajniejsza niż na zwykłych grządkach. Szczególnie jeśli ziemia w naszym ogrodzie nie jest najlepsza.

Uprawa warzyw w skrzyniach to bardzo efektywna i wygodna metoda uprawy.

Zalety uprawy warzyw w skrzyniach

O ile do uprawy kwiatów w skrzyniach i różnych pojemnikach nikogo nie trzeba przekonywać, o tyle uprawa warzyw w skrzyniach jest mniej popularna. A warto zwrócić na nią uwagę. Takie „wzniesione grządki” mają wiele zalet – ułatwiają pielęgnację roślin i podnoszą wydajność upraw.

Szczególnie jeśli w naszym ogrodzie jest słaba ziemia, warto pomyśleć o uprawie warzyw w skrzyniach. Znacznie łatwiej zadbać o dobrą i odpowiednio nawożoną ziemię właśnie w skrzyniach, niż na tradycyjnych grządkach. Ziemi nie trzeba przekopywać pod grządki, wystarczy napełnić skrzynie. A dobra ziemia to wyższe plony.

Łatwiejsza pielęgnacja warzyw

Dodatkowo zyskujemy łatwiejszy dostęp do roślin – rosną wyżej, więc wygodniej przy nich pracować, zarówno przy pielęgnacji samych roślin, jak i plewieniu. Jeśli wiecie co znaczy ból pleców i ścierpnięte nogi przy pieleniu tradycyjnych grządek, pomyślcie o wykonywaniu tej na wygodnej wysokości. Przy uprawie warzyw w skrzyniach to możliwe.

Przeczytaj koniecznie: Jak pracować w ogrodzie, żeby uniknąć bólu pleców

Są i inne zalety – jeśli nie napełnimy skrzyni ziemią do pełna, deski zapewnią osłonę kiełkującym roślinom. Łatwiej też zminimalizować skutki nieoczekiwanego chłodu, np. nakrywając skrzynię folią.

Z czego skrzynie na warzywa

Wielkość skrzyni możemy oczywiście dostosować do naszych potrzeb i wymagań. A ponieważ rosnące w niej rośliny wyglądają bardziej dekoracyjnie niż tradycyjna warzywna grządka, skrzynię możemy ustawić nawet w bardziej reprezentacyjnej części ogrodu.

Skrzynie na warzywa możemy wykonać samodzielnie z desek. Można wykorzystać do tego celu palety, czy deski pozostałe po budowie. Uważajmy tylko na drewno impregnowane chemicznie.

To Cię zainteresuje: Tunele foliowe - jak je wykonać i co pod nimi uprawiać

Jako skrzynie na warzywa mogą służyć też betonowe pojemniki, czy kręgi. Można je także zbudować z pustaków. Takie skrzynie może nie będą bardzo dekoracyjne, ale spełnią swoje zadanie.

Znacznie ciekawiej będą się prezentować się będą skrzynie na warzywa z drewnianych bali. Bardzo dekoracyjnie wyglądają też skrzynie plecione z wikliny lub leszczyny (wyłożone od środka folią). Jeśli brakuje nam zdolności plecionkarskich, można wykorzystać duże, wiklinowe kosze.

Skrzynie na warzywa nie muszą mieć dna.

Chyba jedyną wadą uprawy warzyw w skrzyniach jest fakt, że zimą ziemia w nich łatwiej przemarznie. Jednak w przypadku jednorocznych warzyw (czyli większości) i tak nie ma się o co martwić.

Podpowiadamy też: Jakie warzywa sadzić razem, a jakich połączeń unikać

Oceń artykuł
4,00 / 14 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także