Uprawa warzyw w skrzyniach

4
Uprawa warzyw w skrzyni
Uprawa warzyw w skrzyniach może być wygodniejsza i wydajniejsza niż na zwykłych grządkach. Szczególnie jeśli ziemia w naszym ogrodzie nie jest najlepsza.

Uprawa warzyw w skrzyniach to bardzo efektywna i wygodna metoda uprawy.

 kwiaty w skrzyniuprawa warzyw w skrzyniach

O ile do uprawy kwiatów w skrzyniach i różnych pojemnikach nikogo nie trzeba przekonywać, o tyle uprawa warzyw w skrzyniach jest mniej popularna. A warto zwrócić na nią uwagę. Takie „wzniesione grządki” mają wiele zalet – ułatwiają pielęgnację roślin i podnoszą wydajność upraw. Szczególnie jeśli w naszym ogrodzie jest słaba ziemia, warto pomyśleć o uprawie warzyw w skrzyniach. Znacznie łatwiej zadbać o dobrą i odpowiednio nawożoną ziemię właśnie w skrzyniach, niż na tradycyjnych grządkach. Ziemi nie trzeba przekopywać pod grządki, wystarczy napełnić skrzynie. A dobra ziemia to wyższe plony.

warzywa w skrzyniach

Dodatkowo zyskujemy łatwiejszy dostęp do roślin – rosną wyżej, więc wygodniej przy nich pracować, zarówno przy pielęgnacji samych roślin, jak i plewieniu. Jeśli wiecie co znaczy ból pleców i ścierpnięte nogi przy pieleniu tradycyjnych grządek, pomyślcie o wykonywaniu tej na wygodnej wysokości. Przy uprawie warzyw w skrzyniach to możliwe. Są i inne zalety – jeśli nie napełnimy skrzyni ziemią do pełna, deski zapewnią osłonę kiełkującym roślinom. Łatwiej też zminimalizować skutki nieoczekiwanego chłodu, np. nakrywając skrzynię folią.

uprawa w skrzyniach - ochrona młodych roślinskrzynia z warzywami przykryta folią

Wielkość skrzyni możemy oczywiście dostosować do naszych potrzeb i wymagań. A ponieważ rosnące w niej rośliny wyglądają bardziej dekoracyjnie niż tradycyjna warzywna grządka, skrzynię możemy ustawić nawet w bardziej reprezentacyjnej części ogrodu. Skrzynie na warzywa możemy wykonać samodzielnie z desek (uważajmy tylko na drewno impregnowane chemicznie), wykorzystać gotowe betonowe pojemniki, albo wykonać skrzynie z pustaków lub bali (skrzynie na warzywa nie muszą mieć dna). Bardzo dekoracyjnie wyglądają też skrzynie plecione z wikliny lub leszczyny (wyłożone od środka folią).

skrzynia z drewnianych baliskrzynia z wikliny

Chyba jedyną wadą uprawy warzyw w skrzyniach jest fakt, że zimą ziemia w nich łatwiej przemarznie. Jednak w przypadku jednorocznych warzyw (czyli większości) i tak nie ma się o co martwić.

Oceń artykuł
4,13 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: cottagegardening.com, gardencentreonline.co.uk , indulgy.com, raisedbedgardenkit.com, mastergardenproducts, themoderngardener.com, modernbushman.com

Polecamy Ci również

Zobacz także