Uprawa szałwii omszonej – rośliny wieloletniej i pięknie kwitnącej

0
Szałwia omszona na rabacie
Szałwia omszona ma wiele odmian, zarówno niskich, jak i wysokich. To bardzo atrakcyjna bylina, którą można uprawiać w ogrodzie, ale też na balkonie i tarasie.

Szałwie omszone to rośliny, które możemy uprawiać w gruncie jako byliny, ale też na balkonie. Przedstawiamy te ciekawe rośliny piszemy, jak uprawiać szałwie omszone.

Szałwia omszona – ozdobny gatunek szałwii

Szałwia do niedawna kojarzyła się przede wszystkim z typową rośliną leczniczą, obecnie jednak coraz częściej doceniamy ją również za walory ozdobne. Najcenniejsze są jej gatunki bylinowe, które nie tylko dobrze zimują w gruncie, ale też z roku na rok coraz bardziej się rozrastają i stają się coraz piękniejsze.

Zobacz zdjęcia

Szałwia omszona

Szałwia omszona kwitnie długo i często powtarza kwitnienie (wystarczy przyciąć przekwitłe kwiatostany).

Katarzyna Laszczak
Szałwia omszona w ogrodzie

Szałwia omszona pięknie prezentuje się na rabatach kwiatowych. Niższe odmiany nadają się też do uprawy w pojemnikach.

Onkelramirez - pixabay.com
Szałwia omszona

Szałwia omszona potrzebuje dobrze nasłonecznionego miejsca i przepuszczalnej ziemi.

Hans - pixabay.com
Szałwie omszone odmiany Rose Marvel

Szałwie omszone doskonale znoszą przejściową suszę. Raczej zaszkodzi im nadmiar wody niż jej niedostatek.

Katarzyna Laszczak
Szałwia omszona Viola Klose

Szałwie omszone są wieloletnie, jednak co kilka lat trzeba je odmłodzić.

Katarzyna Laszczak

Należy do nich między innymi szałwia omszona (Salvia nemorosa), o szorstkich, zielonych, dużych liściach, zebranych przy ziemi w gęste rozety. Pędy kwiatowe są wzniesione, sztywne i pokryte nielicznymi liśćmi. Od połowy długości tworzą kłosowaty, zwarty kwiatostan (wys. ok. 30-60 cm). Szałwia omszona najobficiej kwitnie wiosną (od maja do lipca). Jeśli jednak usuniemy jej przekwitłe kwiatostany, wycinając je u podstawy, powtórzy kwitnienie także jesienią (wrzesień-październik).

W zależności od odmiany, kwiaty szałwii omszonej mogą być fioletowe, różowe, niebieskie lub białe, a ponieważ roślina posiada sporo odmian, z pewnością jest w czym wybierać.

Sprawdź też: Jak uprawiać szałwię lekarską i jak ją wykorzystać jako zioło, przyprawę i jako roślinę ozdobną

Jak uprawiać szałwię omszoną

Jeśli jednak chcemy cieszyć się wspaniałymi kwiatami szałwii, musimy zapewnić jej odpowiednie warunki, gdyż posadzona na nieodpowiednim stanowisku nie tylko będzie źle rosła i słabo kwitła, ale też stanie się bardziej podatna na choroby i przemarzanie.

Najważniejszymi czynnikami odpowiadającymi za powodzenie uprawy szałwii omszonej jest słońce i umiarkowana wilgotność podłoża, dlatego dla rośliny należy przeznaczyć miejsce słoneczne oraz żyzną, próchniczą, ale też bardzo przepuszczalną glebę.

Roślina doskonale zniesie przejściową suszę (choć gorąca, sucha wiosna może nieco skrócić jej okres kwitnienia), ale bardzo źle zareaguje na nadmiar wody, zalegający w pobliżu jej korzeni. W okresie wegetacyjnym będzie z tego powodu chorować, a zimą zagniwać lub przemarzać.

Szałwia omszona z nasion lub sadzonek

Kiedy jednak warunki jej odpowiadają, kwitnie bardzo obficie, a jeśli pozwolimy jej zawiązać nasiona (pozostawimy kwiatostan po kwitnieniu), daje nawet samosiew. Własne sadzonki z pewnością się nam przydadzą, gdyż w ten sposób będziemy mogli posiadać w ogrodzie więcej tych atrakcyjnych roślin.

Musimy tylko pamiętać, że samosiejki raczej nie zachowają cech odmianowych rośliny matecznej, dlatego jeśli zależy nam na konkretnej odmianie, lepiej kupić jej nasiona u sprawdzonego sprzedawcy (nasiona siejemy wiosną na rozsadniku) lub nabyć gotowe sadzonki w centrum ogrodniczym.

Poznaj też: Właściwości i zastosowanie macierzanki (tymianku)

Odmładzamy szałwię omszoną i rozmnażamy z sadzonek pędowych

Mimo idealnych warunków i troskliwej opieki, szałwie omszone po kilku latach zaczynają stopniowo tracić ładny pokrój, co oznacza, że należy je odmłodzić. Zabieg najlepiej przeprowadzić pod koniec lata (koniec sierpnia) lub bardzo wczesną wiosną, dzieląc dorodną kępę na mniejsze części.

Pod koniec wiosny (w czerwcu) możemy też pobrać z roślin sadzonki pędowe z piętką i po ich ukorzenieniu w wilgotnym podłożu, wysadzić na miejsce stałe (przed pierwszą zimą warto jest okryć je stroiszem).

Szałwie omszone ozdobą ogrodu i balkonu

Bez względu jednak na to, jaki sposób uprawy szałwii wybierzemy, w ogrodzie możemy wykorzystać ją na różne sposoby. Gęste, kwitnące kępy wspaniale wyglądają na murkach, skarpach lub przy schodach, ale też znakomicie prezentują się na skalniakach.

Rośliny bardzo ładnie wyglądają również w kompozycjach z innymi gatunkami jak np. różami, irysami, goździkami, orlikami, przywrotnikami, lawendami, bylicami czy ozdobnymi trawami.

Odmiany długo kwitnące można zestawiać także z rudbekiami, krwawnikami, jeżówkami i liliowcami. Niższe odmiany idealnie nadają się natomiast na obwódki rabat lub do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Polecamy też: Przetacznik kłosowy - bezproblemową i wieloletnią roślinę do ogrodu

Atrakcyjne odmiany szałwii omszonej

Do ciekawszych odmian szałwii omszonej zaliczają się m.in.:

  • „Amethyst” - kwiaty różowo-fioletowe, wys. ok. 50 cm,
  • „Blaukönigin” - kwiaty fioletowo-niebieskie, wys. ok. 50 cm,
  • „Pusztaflamme” - kwiaty bordowe, kwiatostany nietypowe, wiechowate, wys. ok. 50 cm,
  • „Caradonna” - kwiaty fioletowe, wys. ok. 60 cm,
  • „New Dimension Rose” - kwiaty gęste, różowe, wys. ok. 30 cm,
  • „Adrian” - bardziej od innych wrażliwa na mróz, kwiaty białe, wys. ok. 40 cm,
  • „Compact Deep Blue” i „Compact Bright Rose” - kwiaty liliowo-niebieskie lub różowe, wys. ok. 30 cm, długi okres kwitnienia,
  • „Blue Field” i „Pink Field” - kwiaty fioletowe i różowe, wys. ok. 50 cm, długi okres kwitnienia,
  • „Rose Marvel” - kwiaty różowe, wys. ok. 30 cm.

 

Oceń artykuł
3,73 / 15 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także