Uprawa szałwii omszonej – rośliny wieloletniej i pięknie kwitnącej

Katarzyna Józefowicz
Szałwia omszona ma wiele odmian, zarówno niskich, jak i wysokich. To bardzo atrakcyjna bylina, którą można uprawiać w ogrodzie, ale też na balkonie i tarasie.
Szałwia omszona ma wiele odmian, zarówno niskich, jak i wysokich. To bardzo atrakcyjna bylina, którą można uprawiać w ogrodzie, ale też na balkonie i tarasie. Omaratzi964 - pixabay.com
Szałwie omszone to rośliny, które możemy uprawiać w gruncie jako byliny, ale też na balkonie. Przedstawiamy te ciekawe rośliny piszemy, jak uprawiać szałwie omszone.

Szałwia omszona – ozdobny gatunek szałwii

Szałwia do niedawna kojarzyła się przede wszystkim z typową rośliną leczniczą, obecnie jednak coraz częściej doceniamy ją również za walory ozdobne. Najcenniejsze są jej gatunki bylinowe, które nie tylko dobrze zimują w gruncie, ale też z roku na rok coraz bardziej się rozrastają i stają się coraz piękniejsze.

Należy do nich między innymi szałwia omszona (Salvia nemorosa), o szorstkich, zielonych, dużych liściach, zebranych przy ziemi w gęste rozety. Pędy kwiatowe są wzniesione, sztywne i pokryte nielicznymi liśćmi. Od połowy długości tworzą kłosowaty, zwarty kwiatostan (wys. ok. 30-60 cm). Szałwia omszona najobficiej kwitnie wiosną (od maja do lipca). Jeśli jednak usuniemy jej przekwitłe kwiatostany, wycinając je u podstawy, powtórzy kwitnienie także jesienią (wrzesień-październik).

W zależności od odmiany, kwiaty szałwii omszonej mogą być fioletowe, różowe, niebieskie lub białe, a ponieważ roślina posiada sporo odmian, z pewnością jest w czym wybierać.

Jak uprawiać szałwię omszoną

Jeśli jednak chcemy cieszyć się wspaniałymi kwiatami szałwii, musimy zapewnić jej odpowiednie warunki, gdyż posadzona na nieodpowiednim stanowisku nie tylko będzie źle rosła i słabo kwitła, ale też stanie się bardziej podatna na choroby i przemarzanie.

Najważniejszymi czynnikami odpowiadającymi za powodzenie uprawy szałwii omszonej jest słońce i umiarkowana wilgotność podłoża, dlatego dla rośliny należy przeznaczyć miejsce słoneczne oraz żyzną, próchniczą, ale też bardzo przepuszczalną glebę.

Roślina doskonale zniesie przejściową suszę (choć gorąca, sucha wiosna może nieco skrócić jej okres kwitnienia), ale bardzo źle zareaguje na nadmiar wody, zalegający w pobliżu jej korzeni. W okresie wegetacyjnym będzie z tego powodu chorować, a zimą zagniwać lub przemarzać.

Kwiaty szałwii omszonej przyciągają motyle, pszczoły i trzmiele.
Kwiaty szałwii omszonej przyciągają motyle, pszczoły i trzmiele. _Alicja_ - pixabay.com

Szałwia omszona z nasion lub sadzonek

Kiedy jednak warunki jej odpowiadają, kwitnie bardzo obficie, a jeśli pozwolimy jej zawiązać nasiona (pozostawimy kwiatostan po kwitnieniu), daje nawet samosiew. Własne sadzonki z pewnością się nam przydadzą, gdyż w ten sposób będziemy mogli posiadać w ogrodzie więcej tych atrakcyjnych roślin.

Musimy tylko pamiętać, że samosiejki raczej nie zachowają cech odmianowych rośliny matecznej, dlatego jeśli zależy nam na konkretnej odmianie, lepiej kupić jej nasiona u sprawdzonego sprzedawcy (nasiona siejemy wiosną na rozsadniku) lub nabyć gotowe sadzonki w centrum ogrodniczym.

Odmładzamy szałwię omszoną i rozmnażamy z sadzonek pędowych

Mimo idealnych warunków i troskliwej opieki, szałwie omszone po kilku latach zaczynają stopniowo tracić ładny pokrój, co oznacza, że należy je odmłodzić. Zabieg najlepiej przeprowadzić pod koniec lata (koniec sierpnia) lub bardzo wczesną wiosną, dzieląc dorodną kępę na mniejsze części.

Pod koniec wiosny (w czerwcu) możemy też pobrać z roślin sadzonki pędowe z piętką i po ich ukorzenieniu w wilgotnym podłożu, wysadzić na miejsce stałe (przed pierwszą zimą warto jest okryć je stroiszem).

Szałwia omszona najmocniej kwitnie na początku lata, ale jeśli usunie się przekwitłe kwiatostany, będzie powtarzać kwitnienie.
Szałwia omszona najmocniej kwitnie na początku lata, ale jeśli usunie się przekwitłe kwiatostany, będzie powtarzać kwitnienie. Minx267 - pixabay.com

Szałwie omszone ozdobą ogrodu i balkonu

Bez względu jednak na to, jaki sposób uprawy szałwii wybierzemy, w ogrodzie możemy wykorzystać ją na różne sposoby. Gęste, kwitnące kępy wspaniale wyglądają na murkach, skarpach lub przy schodach, ale też znakomicie prezentują się na skalniakach.

Rośliny bardzo ładnie wyglądają również w kompozycjach z innymi gatunkami jak np. różami, irysami, goździkami, orlikami, przywrotnikami, lawendami, bylicami czy ozdobnymi trawami.

Odmiany długo kwitnące można zestawiać także z rudbekiami, krwawnikami, jeżówkami i liliowcami. Niższe odmiany idealnie nadają się natomiast na obwódki rabat lub do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Atrakcyjne odmiany szałwii omszonej

Do ciekawszych odmian szałwii omszonej zaliczają się m.in.:

  • „Amethyst” - kwiaty różowo-fioletowe, wys. ok. 50 cm,
  • „Blaukönigin” - kwiaty fioletowo-niebieskie, wys. ok. 50 cm,
  • „Pusztaflamme” - kwiaty bordowe, kwiatostany nietypowe, wiechowate, wys. ok. 50 cm,
  • „Caradonna” - kwiaty fioletowe, wys. ok. 60 cm,
  • „New Dimension Rose” - kwiaty gęste, różowe, wys. ok. 30 cm,
  • „Adrian” - bardziej od innych wrażliwa na mróz, kwiaty białe, wys. ok. 40 cm,
  • „Compact Deep Blue” i „Compact Bright Rose” - kwiaty liliowo-niebieskie lub różowe, wys. ok. 30 cm, długi okres kwitnienia,
  • „Blue Field” i „Pink Field” - kwiaty fioletowe i różowe, wys. ok. 50 cm, długi okres kwitnienia,
  • „Rose Marvel” - kwiaty różowe, wys. ok. 30 cm.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl