Uprawa rozmarynu w domu i ogrodzie

2
Kwiaty rozmarynu
W polskich ogrodach rozmaryn uprawiany jest jako roślina ozdobna, lecznicza i przyprawowa. Można uprawiać go także w doniczkach na balkonach i tarasach oraz w doniczkach na parapetach.

Rozmaryn można uprawiać w domu i ogrodzie. A warto to zrobić, bo rozmaryn dodaje smaku potrawom, a nam samym - urody i zdrowia.

Rozmaryn - aromatyczny krzaczek

Rozmaryn jest rośliną należącą do rodziny jasnotowatych. W naturze występuje głównie na terenach Europy oraz Basenu Morza Śródziemnego. Poszczególne gatunki osiągają wysokość od 50 do 150 cm i charakteryzują się silnym aromatem.
Rozmaryn ma małe liście, przypominające budową kolce iglaków, które przybierają barwę zielono-oliwkową. Kwiaty tej rośliny są niebieskie lub lekko fioletowe, tworzą się przy rozgałęzieniach liści.

Przeczytaj również: Bazylia - jak ją uprawiać i do czego stosować

Uprawa rozmarynu

Rozmarynowi odpowiadają stanowiska słoneczne, dobrze wzrasta w glebie wapiennej o zasadowym współczynniku pH. Nie trzeba go zbyt często nawadniać, ponieważ dobrze rośnie na suchym podłożu. Rozmaryn sieje się w okresie wiosennym, pomiędzy kwietniem a majem. Jego nasiona można umieszczać w glebie lub doniczkach.

Roślina ta jest mało odporna na działanie przymrozków, dlatego poleca się wysiew do pojemników. W pierwszych fazach wzrostu roślinę należy regularnie podlewać. Co pewien czas przycina się wierzchołki pędów, ponieważ ma to pozytywny wpływ na ich zagęszczenie.

Sadzonki rozmarynu można też bez problemu kupić przez cały sezon w centrach ogrodniczych, na bazarkach, a nawet w supermarketach. To zdecydowanie szybszy i pewniejszy sposób pozyskania tego zioła, niż uprawa z nasion. Pamiętajmy tylko, żeby rozmaryn przesadzić do innej doniczki i zaopatrzyć go w odpowiednią ziemię. W ogrodzie rozmaryn możemy posadzić na słonecznej rabacie kwiatowej, albo skalniaku. Nadaje się też na obwódki rabat. W nieco cieplejszych krajach, rozmaryn sadzi się jako niewysokie żywopłoty.

Uwaga: W Polsce rozmaryn nie zimuje w gruncie - przed nastaniem pierwszych przymrozków rozmaryn przenosi się do ciepłych pomieszczeń (ten posadzony na rabacie musimy przesadzić na zimę do doniczki).

Zastosowanie rozmarynu

Rozmaryn jest rośliną, która była doceniana już w czasach starożytnych. Niegdyś był symbolem szczęścia i można go było spotkać w wielu domach. W dzisiejszych czasach rozmaryn ma bardzo szerokie zastosowanie kulinarne, lecznicze oraz kosmetyczne. Rozmaryn zawiera duże ilości flawonoidów, uważanych za niezbędne dla zdrowia i utrzymania młodości.

Polecamy: Uprawę szałwii - zdrowego i smacznego zioła

W kuchni roślina ta jest wykorzystywana jako przyprawa do mięs, ryb, pizzy, makaronów i sałatek. Czasem dodaje się ją do win i nalewek - wzmacnia ich aromat. Alkohole z zawartością rozmarynu, oprócz charakterystycznego aromatu, działają na poprawę trawienia.

Z suszonych liści rozmarynu tworzy się napary o działaniu moczopędnym, przeciwbakteryjnym i regulującym trawienie. Herbata z rozmarynu polecana jest przy niektórych chorobach, takich jak kamica nerkowa, grypa. Dzięki właściwościom regeneracyjnym rozmaryn wykorzystywany jest także w kosmetyce. Na jego bazie tworzy się różnorodne kremy, olejki i balsamy. Kąpiel z dodatkiem tej rośliny poprawia samopoczucie, łagodzi uczucie zmęczenia i wpływa na poprawę ciśnienia krwi.

Oceń artykuł
3,89 / 47 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także