Uprawa magnolii - odmiany, wymagania, pielęgnacja

6
Magnolie
Magnolie to jedne z najpiękniejszych, kwitnących drzew. W dodatku kwitną już wczesną wiosną.

Magnolie przez wielu uważane są za najpiękniejsze drzewa kwitnące wiosną. Zdecydowanie warto posadzić je w ogrodzie - radzimy, jak uprawiać magnolie.

Magnolie przez wielu uważane są za najpiękniejsze drzewa kwitnące wiosną. Dekoracyjne, duże, barwne kwiaty na gołych gałęziach wyglądają niezwykle efektownie. W naturalnych warunkach magnolie rosną w obu Amerykach oraz Azji.

Polecamy: Magnolie gwiaździste, które kwitną najwcześniej. Jak je uprawiać

Mają wiele odmian - od drobnych krzewów, do okazałych, rozłożystych drzew. Ich nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego botanika Pierre'a Magnola. Magnolie kwitną w kwietniu-maju, ale są także odmiany kwitnące (lub powtarzające kwitnienie) także latem.

Zobacz zdjęcia

Kwitnąca magnolia

Kwiaty magnolii pojawiają się, zanim rozwiną się liście. Przez to drzewa wyglądają na dosłownie obsypane kwiatami.

Ceeline - pixabay.com
Magnolia gwiaździsta

Magnolie występują w wielu odmianach, różniących się kwiatami, a także wielkością i pokrojem.

MrKlu - pixabay.com
Różowa magnolia

Magnolie kwitną przede wszystkim wiosną, ale są także gatunki kwitnące latem.

Hans - pixabay.com
Magnolia pośrednia

Efektowne kwiaty magnolii robią niezwykłe wrażenie.

KL
Odmiana magnolii

Kwiaty magnolii rozwijają się na końcach pędów.

KL

Popularne odmiany magnolii

Dzięki dużemu zróżnicowaniu do każdego ogrodu można dobrać odmianę magnolii idealnie pasującą charakterem. Białe magnolie japońskie, magnolie parasolowate, czy różowe odmiany Loebnera, osiągające rozmiary rozłożystego orzecha, idealnie prezentują się stojąc samotnie w dużych ogrodach.

Magnolie gwiaździste i purpurowe, osiągające ok. 2,5 metra wysokości pięknie wyglądają w ogrodach o niewielkiej powierzchni i przydomowych ogródkach. Warto również rozważyć zastąpienie popularnych i nieco już opatrzonych tui, mającymi podobny kształt, niezwykle dekoracyjnymi magnoliami George Henry Kern. Aby magnolie drobniejszych gatunków dobrze kwitły, warto sadzić je w grupach.

Sprawdź: Dlaczego magnolia czasem nie kwitnie

Gdzie sadzić magnolie

Magnolie, jak wszystkie królowe, są kapryśne i wymagające. Lubią stanowiska słoneczne, zaciszne i osłonięte przed mrozami. W miejscach zacienionych kwitną słabo. Gleba musi być próchnicza, przepuszczalna, o odczynie lekko kwaśnym. Miejsce dla magnolii należy wybrać z rozwagą, gdyż rośliny te mają bardzo płytkie, kruche i łamliwe korzenie, zatem przesadzanie zazwyczaj kończy się dla nich tragicznie.

Ziemię wokół magnolii należy wyściółkować korą lub torfem, co zabezpiecza system korzeniowy przed przesychaniem i przemarzaniem. Latem magnolie wymagają regularnego podlewania, jednak trzeba to robić z umiarem - nie lubią zbytniej wilgoci. Od marca do lipca nawozimy magnolie wieloskładnikowym nawozem mineralnym (najlepiej o przedłużonym działaniu) lub kompostem.

Magnolie są sprzedawane w doniczkach - można je sadzić przez cały okres wegetacyjny, ale najlepszy czas na sadzenie magnolii to wiosna.

UWAGA: magnolii NIE należy przycinać (w razie potrzeby usuwa się tylko suche lub chore pędy)

Choroby i szkodniki magnolii

Podstawowym problemem każdego miłośnika magnolii są szkodniki. Rośliny są wyjątkowo podatne na przędziorki i mszyce. Atak przędziorków można rozpoznać po pajęczynie pokrywającej roślinę i nieregularnych przebarwieniach na liściach. Po pewnym czasie liście usychają i odpadają.

Mszyce najczęściej atakują wierzchołki pędów i dolną stronę liści. Roślina pożerana przez małe, zielone muszki słabo rośnie i ma zniekształcone, poskręcane liście. W miejscach porażonych spodnia część liści często pokryta jest również słodką masą, przypominającą miód.

Gdy na magnoliach zauważymy szkodniki, jak najszybciej trzeba opryskać drzewa odpowiednimi preparatami. Ponieważ są to jedynie rośliny ozdobne, nie ma żadnych ograniczeń do stosowania preparatów chemicznych. Zabieg warto zatem powtarzać profilaktycznie co kilka tygodni.

Polecamy: Różaneczniki - krzewy do każdego ogrodu

Oceń artykuł
4,00 / 12 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Joanna Siemieniuk

Polecamy Ci również

Zobacz także