Uprawa magnolii - odmiany, wymagania, pielęgnacja

6
Magnolia
Kwiaty magnolii są wyjątkowo duże i często pachnące. U większości pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści, więc drzewa wyglądają zjawiskowo.

Magnolie przez wielu uważane są za najpiękniejsze drzewa kwitnące wiosną. Zdecydowanie warto posadzić je w ogrodzie - radzimy, jak uprawiać magnolie.

Magnolie przez wielu uważane są za najpiękniejsze drzewa kwitnące wiosną. Dekoracyjne, duże, barwne kwiaty na gołych gałęziach wyglądają niezwykle efektownie. W naturalnych warunkach magnolie rosną w obu Amerykach oraz Azji.

Polecamy: Magnolie gwiaździste, które kwitną najwcześniej. Jak je uprawiać

Mają wiele odmian - od drobnych krzewów, do okazałych, rozłożystych drzew. Ich nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego botanika Pierre'a Magnola. Magnolie kwitną w kwietniu-maju, ale są także odmiany kwitnące (lub powtarzające kwitnienie) także latem.

Zobacz zdjęcia

Kwitnąca magnolia

U wielu gatunków magnolii kwiaty pojawiają się, zanim rozwiną się liście. Przez to drzewa wyglądają na dosłownie obsypane kwiatami.

Ceeline - pixabay.com
Magnolia gwiaździsta

Magnolie występują w wielu odmianach, różniących się kwiatami, a także wielkością i pokrojem.

MrKlu - pixabay.com
Magnolia Soulange`a Rustica Rubra

Ta magnolia jest rozłożysta, a jej kwiaty pachną.

Katarzyna Laszczak
Różowa magnolia

Magnolie kwitną przede wszystkim wiosną, ale są także gatunki kwitnące latem.

Hans - pixabay.com
Magnolia pośrednia

Efektowne kwiaty magnolii robią niezwykłe wrażenie.

Katarzyna Laszczak
Magnolia Susan

Kwiaty magnolii rozwijają się na końcach pędów.

Katarzyna Laszczak

Popularne odmiany magnolii

Dzięki dużemu zróżnicowaniu do każdego ogrodu można dobrać odmianę magnolii idealnie pasującą charakterem. Białe magnolie japońskie (kobus), magnolie parasolowate dorastają do 10-12 m wysokości i idealnie prezentują się stojąc samotnie w dużych ogrodach. Nieco mniejsze są różowe odmiany Loebnera oraz magnolie pośrednie (magnolie Soulange`a), osiągające 6-7 m wysokości potrzebują mnie miejsca, ale i tak są okazałe.

Magnolie gwiaździste i purpurowe, osiągające ok. 2,5 metra wysokości pięknie wyglądają w ogrodach o niewielkiej powierzchni i przydomowych ogródkach. Kompaktowe rozmiary ma także ich atrakcyjna krzyżówka, czyli George Henry Kern. Godne polecenia są także magnolie Susan i Betty. Zostały one wyhodowane w USA w latach 60. XX wieku. Dorastają one do 3-4 m wys., mają zwarty pokrój i, co ważne w polskich warunkach, wyróżniają się dobrą odpornością na mróz. Dodatkowo Susan powtarza kwitnienie pod koniec lata (choć nie jest ono tak obfite, jak wiosenne).

Sprawdź: Dlaczego magnolia czasem nie kwitnie

Gdzie sadzić magnolie

Magnolie, jak wszystkie królowe, są kapryśne i wymagające. Lubią stanowiska słoneczne, zaciszne i osłonięte przed mrozami. W miejscach zacienionych kwitną słabo. Gleba musi być próchnicza, przepuszczalna, o odczynie lekko kwaśnym. Miejsce dla magnolii należy wybrać z rozwagą, gdyż rośliny te mają bardzo płytkie, kruche i łamliwe korzenie, zatem przesadzanie zazwyczaj kończy się dla nich tragicznie.

Ziemię wokół magnolii należy wyściółkować korą lub torfem, co zabezpiecza system korzeniowy przed przesychaniem i przemarzaniem. Latem magnolie wymagają regularnego podlewania, jednak trzeba to robić z umiarem - nie lubią zbytniej wilgoci. Od marca do lipca nawozimy magnolie wieloskładnikowym nawozem mineralnym (najlepiej o przedłużonym działaniu) lub kompostem.

Magnolie są sprzedawane w doniczkach - można je sadzić przez cały okres wegetacyjny, ale najlepszy czas na sadzenie magnolii to wiosna.

UWAGA: magnolii NIE należy przycinać (w razie potrzeby usuwa się tylko suche lub chore pędy).

Choroby i szkodniki magnolii

Podstawowym problemem każdego miłośnika magnolii są szkodniki. Rośliny są wyjątkowo podatne na przędziorki i mszyce. Atak przędziorków można rozpoznać po pajęczynie pokrywającej roślinę i nieregularnych przebarwieniach na liściach. Po pewnym czasie liście usychają i odpadają.

Mszyce najczęściej atakują wierzchołki pędów i dolną stronę liści. Roślina pożerana przez małe, zielone muszki słabo rośnie i ma zniekształcone, poskręcane liście. W miejscach porażonych spodnia część liści często pokryta jest również słodką masą, przypominającą miód.

Podpowiadamy: Jak skutecznie zwalczać mszyce w ogrodzie i na balkonie

Gdy na magnoliach zauważymy szkodniki, jak najszybciej trzeba opryskać drzewa odpowiednimi preparatami.

 


Oceń artykuł
4,08 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Monika Jabłońska

Polecamy Ci również

Zobacz także