Uprawa łubinu. Nie tylko do wiejskiego ogródka

1
Łubin
Łubiny pięknie wyglądają nie tylko w wiejskich ogrodach. Są wieloletnie i łatwe w uprawie.

Łubiny mienią się kolorami wzniesionych kwiatów, które wyglądają jak kłosy. Kojarzą się z wiejskimi ogródkami i rzeczywiście do nich pasują, ale będą ozdobą każdego ogrodu.

Łubin w ogrodzie wygląda bardzo dekoracyjnie. Jego wysokie pędy, ozdobione są różnokolorowymi kwiatami, atrakcyjne są również ciemnozielone, palczaste liście. Łubiny doskonale wyglądają w tradycyjnych, czy wiejskich ogrodach, a duży wybór kolorów sprawia, że ożywiają każdą rabatę. Obecnie występuje około 200 gatunków tych roślin, wśród których można wyróżnić: łubiny ozdobne oraz łubiny uprawne.

Zobacz zdjęcia

Łubin i hortensje

Łubin jest wysoki, warto go więc sadzić w towarzystwie roślin, których nie zdominuje, albo jako wyższe piętro rabaty.

DEZALB - pixabay.com
Łubin w ogródku

Łubin doskonale pasuje do ogrodów wiejskich i naturalistycznych, ale nie tylko.

Minicore - pixabay.com
Łubin i margerytki

Łubin dobrze komponuje się z łąkowymi kwiatami, takimi jak margerytki.

PublicDomainPictures - pixabay.com
Purpurowy łubin

Łubin jest wieloletni. Warto pamiętać, że kwitnie dopiero w drugim roku po wysianiu.

RonPorter - pixabay.com
Kolorowe łubiny

Łubiny ozdobne mienią się różnymi kolorami.

SteenJensen - pixabay.com
Dwubarwny łubin

Bardzo atrakcyjnie wyglądają łubiny o dwubarwnych kwiatach.

Womich - pixabay.com
Łubin na rabacie

Łubin nie lubi przesadzania, więc zastanówmy się, gdzie go wysiewamy.

Robbihoy - pixabay.com

Uprawa łubinu ozdobnego

Roślina ta jest dość łatwa w uprawie i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji.  Łubinowi odpowiada gleba piaszczysta, gliniasta lub próchnicza. Roślina ta bardzo nie lubi przesadzania, dlatego raz usytuowana na danej przestrzeni, powinna w niej pozostać. Odpowiednim miejscem są tereny dobrze nasłonecznione lub lekko zacienione, o średniej wilgotności podłoża.

Polecamy też: Celozje - długo kwitnące rośliny o ciekawych kwiatach

Wysiew nasion powinien odbywać się pomiędzy drugą połową marca, a majem. W jednym miejscu należy umieszczać po 2-3 nasiona. Młode łubiny można poddać selekcji i usunąć pędy najmniej estetyczne, należy przy tym pamiętać, że roślina tworzy swój kwiatostan pomiędzy czerwcem a lipcem, ale dopiero w drugim roku po wysianiu.

Aby łubin ponowił swoje kwitnienie na jesień, należy systematycznie odrywać jego przekwitnięte kwiaty w okresie letnim. Można jednak zostawić kilka roślin, z który jesienią pozyskamy nasiona. Warto pamiętać, że łubin, jako roślina motylkowa, użyźnia glebę, w której rośnie – wzbogaca ją w azot.

Podpowiadamy: Jak uprawiać ostróżki ogrodowe


Popularne odmiany łubinu

  • Łubin ogrodowy (Lupinus hybrydus) – został stworzony w wyniku skrzyżowania dziko rosnących gatunków łubinu. Osiąga wysokość do 150 centymetrów, ma masywne i sztywne pędy, na których usytuowane są motylkowate kwiaty. W zależności od rodzaju, kwiaty łubinu ogrodowego mogą przybierać barwę: fioletową, czerwoną, niebieską, pomarańczową, żółtą, białą lub różową. Ich cechą charakterystyczną jest intensywny zapach.
  • Łubin trwały (Lupinus polyphyllus) – to bardzo trwała, wieloletnia odmiana, która jest stosowana, jako roślina ozdoba oraz uprawna.  Najczęściej osiąga wysokość do 120 centymetrów, ma sztywne pręty, na których osadzone są kwiaty o wielu różnorodnych odcieniach, najczęściej niebieskim oraz fioletowym. Niektóre odmiany łubinu trwałego zawierają dużą liczbę alkaloidów, co czyni z nich rośliny trujące.
  • Łubin wąskolistny (Lupinus angustifolius) – jest odmianą uprawną, stosowaną najczęściej, jako pasza dla zwierząt. Charakteryzuje się sztywnymi pędami, pokrytymi drobnymi włoskami, które wznoszą się na wysokość około 60 centymetrów. Kwiaty łubinu wąskolistnego przybierają odcienie błękitu oraz fioletu.

Uwaga - nasiona łubinu są trujące, więc trzeba zastanowić się, czy go wysiewać, jeśli w naszym ogrodzie bawią się dzieci.

Czy wiesz, że nie tylko pokrzywa parzy? Sprawdź, na jakie rośliny trzeba uważać

Oceń artykuł
3,67 / 12 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Patrycja Kozłowska

Polecamy Ci również

Zobacz także