Uprawa łubinu

Uprawa łubinu

łubinŁubin (lupinus) należy do grona roślin motylkowatych, jest rozpowszechniony w obu Amerykach i regionie śródziemnomorskim.

Łubin w ogrodzie wygląda bardzo dekoracyjnie. Jego wysokie pędy, ozdobione są różnokolorowymi kwiatami, atrakcyjne są również ciemnozielone, palczaste liście. Łubiny doskonale wyglądają w tradycyjnych, czy wiejskich ogrodach, a duży wybór kolorów sprawia, że ożywiają każdą rabatę. Obecnie występuje około 200 gatunków tych roślin, wśród których można wyróżnić: łubiny ozdobne oraz łubiny uprawne.
Popularne odmiany łubinu:

  • Łubin ogrodowy (Lupinus hybrydus) – został stworzony w wyniku skrzyżowania dziko rosnących gatunków łubinu. Osiąga wysokość do 150 centymetrów, posiada masywne i sztywne pędy, na których usytuowane są motylkowate kwiaty.
    W zależności od rodzaju, kwiaty łubinu ogrodowego mogą przybierać barwę: fioletową, czerwoną, niebieską, pomarańczową, żółtą, białą lub różową. Ich cechą charakterystyczną jest intensywny zapach.
  • Łubin trwały (Lupinus polyphyllus) – to bardzo trwała, wieloletnia odmiana, która jest stosowana, jako roślina ozdoba oraz uprawna.  Najczęściej osiąga wysokość do 120 centymetrów, ma sztywne pręty, na których osadzone są kwiaty o wielu różnorodnych odcieniach, najczęściej niebieskim oraz fioletowym. Niektóre odmiany łubinu trwałego zawierają dużą liczbę alkaloidów, co czyni z nich rośliny trujące.
  • Łubin wąskolistny (Lupinus angustifolius) – jest odmianą uprawną, stosowaną najczęściej, jako pasza dla zwierząt. Charakteryzuje się sztywnymi pędami, pokrytymi drobnymi włoskami, które wznoszą się na wysokość około 60 centymetrów. Kwiaty łubinu wąskolistnego przybierają odcienie błękitu oraz fioletu.

łubin kwitnącyUprawa łubinu ozdobnego

Łubin ozdobny dobrze sprawdza się w rabatach bylinowych,
a także do obsadzenia altan oraz tworzenia nasadzeń naturalistycznych. Roślina ta jest dość łatwa w uprawie i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji.
Wysiew nasion powinien odbywać się pomiędzy drugą połową marca, a majem. W jednym miejscu należy umieszczać po 2-3 nasiona. Łubinowi odpowiada gleba piaszczysta, gliniasta lub próchnicza. Roślina ta bardzo nie lubi przesadzania, dlatego raz usytuowana na danej przestrzeni, powinna w niej pozostać. Odpowiednim miejscem są tereny dobrze nasłonecznione lub lekko zacienione, o średniej wilgotności podłoża.
Młode łubiny można poddać selekcji i usunąć pędy najmniej estetyczne, należy przy tym pamiętać, że roślina tworzy swój kwiatostan pomiędzy czerwcem a lipcem, ale dopiero dwa lata po wsadzeniu. Aby łubin ponowił swoje kwitnienie na jesień, należy systematycznie odrywać jego przekwitnięte kwiaty w okresie letnim. Można jednak zostawić kilka roślin, z który jesienią pozyskamy nasiona. Warto pamiętać, że łubin użyźnia glebę, w której rośnie – wzbogaca ją w azot .

Oceń artykuł
4,00 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Patrycja Kozłowska

Zdjęcia: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także