Uprawa lilii

0
Uprawa lilii

Lilie najlepiej rosną na glebach piaszczysto-gliniastych, bogatych w próchnicę, pulchnych i przepuszczalnych.

Na rabatach i kwietnikach
Niedostateczna przepuszczalność lub wilgotność powoduje skracanie się łodyg lilii, szczególnie u odmian z grup mieszańców. Podłoże na 4 dni przed sadzeniem należy dobrze podlać. Bezpośrednio przed sadzeniem cebule moczy się w roztworze wodnym 30 minut: Actellic 0,5% - przeciwko rozkruszkom, Topsin 0,7%, Kaptan 1,5% - przeciwko Pythium, Rizoctania i innym grzybom. Po posadzeniu cebul jesienią przykrywamy je warstwą torfu grubości 1-2 cm. Większość gatunków najlepiej rośnie na słonecznych lub półcienistych stanowiskach. Doskonale sprawdza się w ich przypadku zasada: ”kwiaty w słońcu, a nogi w cieniu”, dlatego powierzchnię ziemi ściółkujemy warstwą kory sosnowej lub obsadzamy płytko ukorzeniającymi się roślinami. Wczesną wiosną wokół roślin wykładamy preparaty przeciw ślimakom i montujemy dla wysokich odmian podpory. Przekwitłe kwiaty usuwamy, pozostawiając jak najwięcej liści, bo dzięki temu utworzą się duże i silne cebule. Co 3 lata cebule wykopujemy i przesadzamy je na nowe miejsce, aby rośliny zachowały żywotność.

W doniczkach i pojemnikach

Sadzimy po 2-3 cebule do doniczek o średnicy 25 cm. Na dnie pojemników wykładamy warstwę kamyków, następnie wypełniamy je substratem gliniastym z dodatkiem piasku. W przypadku odmian, które wytwarzają korzenie na pędach sadzimy w pojemnikach głęboko i w miarę wzrostu rośliny dosypujemy substratu. Inne gatunki sadzimy na głębokości trzy razy większej od wysokości cebul. Wyjątkiem są odmiany Lilium candidum i Lilium x testaceum, które sadzimy na głębokości równej wysokości cebul. W okresie wzrostu obficie podlewamy, a raz w tygodniu stosujemy nawóz potasowy.

Nawożenie
Przed sadzeniem cebul lilii stosuje się mieszanki nawozów mineralnych. W przypadku braku obornika mieszankę stosuje się dwukrotnie w takich samych dawkach - raz przed posadzeniem cebul i powtórnie, przed wzejściem roślin na wiosnę, ponadto w maju-czerwcu wysiewa się saletrę wapniową. Dokarmianie kończy się, gdy pąki mają długość 15-20 mm. Dolistnie stosuje się Florovit
1-2% wieczorem, raz w tygodniu.

Rozmnażanie
Lilie rozmnaża się z nasion (co zapobiega rozwojowi chorób wirusowych), sadzonek łuskowatych i z cebul przybyszowych. Nasiona odmian Lilium regale, Lilium henryi, Lilium davidii, Lilium concolor oraz mieszańców trąbkowych i azjatyckich wysiewa się do skrzynek wiosną. Po wytworzeniu drugiego liścia rośliny rozsadza się, a na jesieni wysadza do gruntu.
Podczas reprodukcji Lilium regale, Lilium tigrinum i innych gatunków z cebul przybyszowych wysadzenia trzeba dokonać w październiku, szczególnie wrażliwych na mróz - w połowie marca. Cebule sadzi się co 8-12 cm na głębokość 12-15 cm. Na zimę przykrywa się liśćmi lub słomą. W marcu okrycie częściowo się usuwa.

Najgroźniejsze choroby i szkodniki
Najgroźniejszą chorobą lilii jest zgnilizna cebul powodowana przez Fusarium oxysporum. Zaatakowane cebulki gniją i cała roślina w krótkim czasie obumiera. W lata szczególnie chłodne i wilgotne na liliach występuje bardzo często szara pleśń wywoływana przez grzyby Botrytis elliptica i cinerea. Na liściach i łodygach występują żółtawe, później bezbarwne i przezroczyste plamy, pokrywające się ciemnoszarym nalotem. Grzyb poraża też kwiaty.
Zwalczanie: Benlate, Topsin 0,2%. Groźnym szkodnikiem lilii jest poskrzypka liliowa i cebulowa. Ich larwy żerują na liściach, a chrząszcze wygryzają w nich podłużne otwory. Duże szkody w uprawie lilii wyrządzają wszelkiego rodzaju mszyce. Zwalczanie: Admiral 0,2%.  
Groźnymi szkodnikami, szczególnie w lekkie, bezśnieżne zimy, są również nornice i myszy.

Oceń artykuł
4,89 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Affek

Polecamy Ci również

Zobacz także