Uprawa gaury – byliny o kwiatach jak zwiewna mgiełka

0
Gaury na rabacie
Gaury to bardzo wdzięczne kwiaty, które są ładnym uzupełnieniem kompozycji.

W ostatnim czasie nie brakuje w naszych ogrodach roślin, które do niedawna były nam zupełnie nieznane. Należy do niech między innymi ciekawa, krótkowieczna bylina - gaura Lindheimera. Wprawdzie w naszym klimacie jej żywotność jest krótka, a w najchłodniejszych rejonach kraju nawet sezonowa, ale warto się nią zainteresować, gdyż może wnieść do ogrodu nieco delikatności i zwiewności.

Gaura o zwiewnych kwiatach

Gaura ma luźny pokrój i wytwarza wiotkie, wzniesione, dość wysokie pędy (ok. 1-1,4 m), pokryte wąskimi, lancetowymi, zielonymi, ząbkowanymi na brzegach liśćmi, skupionymi głównie u ich podstawy. Największą ozdobą gaury są pojawiające się na pędach latem (lipiec-wrzesień lub październik) drobne, białe, czteropłatkowe kwiaty z wystającymi pręcikami, zebrane w długie, kłosowe, luźne kwiatostany.

Zobacz zdjęcia

Gaura i lawenda

Gaura ma delikatne kwiaty, ale ponieważ kwitnie ich wiele na raz, wygląda bardzo ładnie.

Hans - pixabay.com
Gaura

Miejsce dla gaury powinno być słoneczne i zaciszne. Rośliny dobrze znoszą przejściową suszę.

Katarzyna Laszczak
Gaura

Gaury pięknie prezentują się na rabatach, szczególnie w towarzystwie kwiatów o mocniejszym pokroju.

Katarzyna Laszczak
Kwiat gaury

Gaury, w zależności od odmiany, mają kwiaty w odcieniach różu oraz bieli.

Katarzyna Laszczak
Odmiana ozdobna gaury

Odmiany ozdobne mają bardziej kompaktowy pokrój i gęsto rozmieszczone kwiaty.

Katarzyna Laszczak
Gaura odmiany Gambit Rose

Gaury są dość wymagające i nie lubią przesadzania, dlatego miejsce dla nich trzeba wybrać starannie.

Katarzyna Laszczak

Kwiaty w kłosie otwierają się zwykle po kilka jednocześnie, dlatego nad rabatą tworzą wrażenie zwiewnej mgiełki lub chmury maleńkich, unoszących się nad kępą liści motyli. Dzięki nim możemy rozluźnić zbyt ciężką kompozycję lub wprowadzić na rabatę ciekawy efekt wizualny.

Zupełnie inny rezultat osiągniemy, decydując się na uprawę odmian ozdobnych gaury, które mają bardziej zwarty pokrój oraz większe, liczniejsze i intensywniej ubarwione kwiaty (niektóre mogą nawet przypominać wyglądem miniaturowy dyptam).

Poznaj: Dyptam jesionolisty i sprawdź, dlaczego może być niebezpieczny

Jak uprawiać i pielęgnować gaury

Gaura Lindheimera to oryginalna i ciekawa, ale też dość wymagająca roślina, dlatego zanim posadzimy ją w ogrodzie, powinniśmy wcześniej dobrze poznać jej oczekiwania. Jest to ważne głównie dlatego, że gaura tworzy mocny, długi, palowy system korzeniowy, przez co nie znosi przesadzania i od razu powinna być posadzona w miejscu docelowym. Aby długo i obficie kwitła, oczekuje stanowiska ciepłego, słonecznego i osłoniętego od silnego wiatru.

Jak większość roślin, preferuje gleby żyzne, próchnicze i stale lekko wilgotne, ale na takim podłożu jej pędy stają się bardziej wiotkie i pokładające się. Z tego względu lepiej przeznaczyć dla niej glebę przepuszczalną, średnio żyzną, lekką i przewiewną, tym bardziej, że chwilowa susza nie robi jej krzywdy, a takie stanowisko ogranicza ryzyko przemarznięcia roślin w okresie zimowym.

Aby zwiększyć szansę gaury na przezimowanie w gruncie, późną jesienią roślinę należy okryć stroiszem lub włókniną, gdyż w przeciwnym razie chłodów może nie przetrwać.

Sadzenie i rozmnażanie gaury

Gaurę można rozmnażać za pomocą siewu nasion (wysiew w lutym pod osłonami lub w kwietniu do gruntu) lub z sadzonek pędowych, pobieranych wiosną (łatwo się ukorzeniają). Odmiany należy jednak rozmnażać wyłącznie wegetatywnie lub z nasion kupionych u sprawdzonego sprzedawcy, gdyż potomstwo otrzymane z nasion zebranych z własnych roślin, może nie powtórzyć cech odmianowych egzemplarza matecznego.

Dowiedz się: Jak uprawiać krokosmie, czyli cynobrówki

Jak wykorzystać gaury w ogrodzie

Gaura Lindheimera w ogrodzie sprawdza się przede wszystkim jako roślina rabatowa. Dobrze prezentuje się w grupach lub w towarzystwie bardziej zwartych roślin o masywnym, ciężkim pokroju. Kępy gaury bardzo dobrze wyglądają też w towarzystwie ciekawych kamieni lub głazów, a jej delikatne kwiatki ładnie prezentują się nad kępą liści przywrotnika, żurawki czy brunery.

Roślina może być też doskonałym uzupełnieniem rabat z krótko kwitnącymi bylinami (np. irysami), przez resztę sezonu wypełniając pustą przestrzeń swoimi licznymi, długo utrzymującymi się na pędach kwiatami (od wiosny do jesieni). Pięknie prezentuje się też w ogrodach naturalistycznych. Jej wyższe odmiany mogą być wykorzystywane na kwiat cięty, natomiast niższe nadają się do uprawy w pojemnikach.

Ciekawe odmiany gaury

Do najciekawszych odmian ozdobnych gaury należą między innymi:

  • „Siskiyou Pink”- wys. ok. 60-70 cm, kwiaty ciemnoróżowe, liczne, większe niż u gatunku, liście zielone,
  • „Corrie's Gold” - wys. ok. 70-90 cm, liście zielone z wyraźnym, białym lub żółtym obrzeżem, pokryte nieregularnymi, jaśniejszymi smugami, kwiaty białe,
  • „Passionate blush” - wys. 50-60 cm, kwiaty różowe, liście na jednej roślinie zielone i bordowe, pędy podbarwiane na czerwono,
  • „Pink Dwarf” - odmiana karłowa, wys. ok. 40 cm, kwiaty różowe,
  • „Lillipop Pink” - odmiana karłowa, wys. ok. 35 cm, kwiaty liczne, różowe),
  • „Gaudi Rose” - wys. ok. 50 cm, pokrój zwarty, kwiaty ciemnoróżowe.

 Podpowiadamy też: Jak uprawiać piątaki czyli pentasy - kolorowe i długo kwitnące kwiaty

Oceń artykuł
4,40 / 15 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także