Uprawa cukinii w gruncie

2
Cukinia
Cukinia nie jest bardzo wymagająca, za to jest bardzo plenna. zwykle wystarczy mieć 2-3 jej krzaczki.

Cukinia ma rozłożyste, dekoracyjne liście i efektowne, duże żółte kwiaty. Dlatego cukinię w ogrodzie można traktować nie tylko jako smaczne warzywo, lecz również jak roślinę ozdobną.

Cukinia to odmiana dyni. Uprawiać warto ją nie tylko dla wyjątkowo smacznych owoców. Jadalne są również kwiaty cukinii. W kuchni orientalnej, smażone w cieście w głębokim tłuszczu, są traktowane jak ulubiona, chrupiąca przekąska. Cukinia, jak wszystkie dyniowce, jest wymagająca i niezbyt łatwa w uprawie, jednak warto poświęcić jej uwagę.

Odpowiednio pielęgnowana odwdzięczy się obfitością owoców i będzie ozdobą warzywnej części ogrodu. Cukinia ma setki odmian, jednak w polskim klimacie najlepiej sprawdzają się mieszańce o podwyższonej odporności na chłód – Astra, Soraya i Nimba o zielonych, podłużnych owocach oraz Atena rodząca jagody żółtopomarańczowe.

Sprawdź: Co robić, żeby cukinia i ogórki nie były gorzkie

Cukinia lubi słońce - warunki uprawy

W ogrodzie zazwyczaj wystarczą dwa, trzy krzaki cukinii. Roślina jest bardzo plenna i rodzi dużo owoców dorastających do 0,5 m długości i 3 kg wagi. Najsmaczniejsze są młode, przypominające ogórki, cukinie o długości ok. 20 cm. Większe tracą na smaku, jednak warto pozwolić kilku rosnąć do końca sezonu. Są znakomite do marynowania i przygotowania cukinii faszerowanej, natomiast wydrążone ze środka i ususzone nasiona posłużą do siania roślin w następnym roku.

Warto wiedzieć, że jadalne są również kwiaty cukinii. Można je smażyć w lekkim cieście naleśnikowym, w głębokim tłuszczu.

Cukinia dobrze rośnie jedynie w miejscach o dużej podaży światła, dlatego stanowisko dla niej powinno być jak najbardziej słoneczne. Ziemia żyzna, próchnicza i zasobna w składniki pokarmowe. Nie może być zbyt ciężka, ani za lekka – cukinia lubi dużą ilość wilgoci, jednak zbyt mokra ziemia powoduje zagniwanie leżących na niej owoców cukinii.

Przeczytaj również: Jak mieć dynię z własnego ogrodu

Podłoże warto zatem nawieźć kompostem, torfem i nieco przewietrzyć piaskiem. Obowiązkowo trzeba je dokładnie odchwaścić, gdyż młode cukinie łatwo zostają zagłuszone przez inne gatunki. Gdy urosną, ich rozłożyste liście i żarłoczne korzenie same wygłuszają wszelkich sąsiadów. Aby cukinia dobrze rosła potrzebuje ciepłego podłoża, dlatego warto wybierać miejsca mocno nagrzewające się pod wpływem słońca.

Jak i kiedy siać cukinię

Cukinię można wysiewać już w kwietniu, na rozsadę, do doniczek lub w inspekcie. W połowie maja, po ustąpieniu przymrozków, można wysadzać na stanowiska docelowe. Od połowy maja warto również siać nasiona bezpośrednio do gruntu.

Cukinie to duże, rozłożyste rośliny, dlatego rozstaw między nimi nie powinien być mniejszy niż metr na metr. Po posadzeniu lub skiełkowaniu i podrośnięciu roślin ziemię warto wyściółkować korą lub słomą, co pomaga w zachowywaniu wilgoci, a jednocześnie zabezpiecza owoce przed leżeniem bezpośrednio na glebie i zagniwaniem.

Cukinia do prawidłowego wzrostu wymaga bardzo dużej ilości składników pokarmowych, dlatego należy ją regularnie zasilać. Co miesiąc warto podsypywać pod rośliny sporą ilość kompostu. Można również stosować wieloskładnikowe nawozy mineralne.

Rośliny trzeba codziennie, obficie podlewać. Gdy cukinia ma zbyt sucho, owoce będą drobne i niezbyt smaczne. Podlewając cukinię należy pamiętać, by nie moczyć liści, gdyż sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych.

Owoce cukinii zazwyczaj zbiera się od lipca do końca września. W tym czasie należy rośliny regularnie przeglądać, gdyż cukinię lubią nie tylko ludzie, ale i ślimaki. Nieproszonych „smakoszy” trzeba eksmitować jak najdalej od grządki z warzywami.

Warto wiedzieć: Jak uprawiać ogórki - na sałatkę i do kiszenia

Jakie choroby zagrażają cukinii

Cukinie, w przeciwieństwie do swoich bliskich krewniaków – ogórków – rzadko chorują. Najczęściej zapadają na choroby grzybowe, co objawia się żółtymi i brązowymi plamami na liściach. Z czasem rośliny zaczynają usychać. Można je wówczas opryskiwać preparatami na bazie fungicydów, jednak trzeba to robić z rozwagą i stosować mocno rozcieńczone roztwory, bowiem cukinia magazynuje wszelką chemię w owocach.

Niektóre odmiany cukinii, np. Atena, czasami wprowadzają ogrodników w błąd. W upalne, suche lato na liściach pojawiają się przebarwienia w okolicach nerwów. Wygląda, jakby roślina zachorowała. Tymczasem jest to naturalne przebarwienie wywołane niską wilgotnością powietrza. Jeśli roślina normalnie rośnie, a liście nie zaczynają zasychać, to znak, że cukinii nic nie jest.

ZobaczPrzepis na leczo z cukinii

Oceń artykuł
4,39 / 23 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Filip Zieliński

Polecamy Ci również

Zobacz także