Uprawa celozji – kwiatów na balkony i rabaty

0
Celozje na rabacie
Celozje to kwiaty jednoroczne, ale kwitną bardzo długo, a ich żywe barwy są ozdobą rabat i skrzynek balkonowych.

Celozje to rośliny, które zadziwiają wyglądem kwiatów. Warto je mieć na balkonie lub w ogródku, bo kwitną wyjątkowo długo.

Celozja srebrzysta - kuzynka amarantusa

Celozje to kuzynki amarantusa (szarłatu)  – bardzo pożytecznej rośliny, która dostarcza zdrowych nasion i pięknie wygląda. Celozja wprawdzie jadalna nie jest, ale jej walory dekoracyjne nadrabiają ten niedostatek. Gatunkiem najczęściej uprawianym jest celozja srebrzysta (Celosia argentea). Pochodzi ona prawdopodobnie z ciepłych i suchych regionów Indii, choć rozpowszechniła się też w innych rejonach Azji i Afryki.

Polecamy też: Amarantus - na rabatę kwiatową i mąkę bez glutenu

Rbata z celozji grzebieniastych

Celozje lubią ciepło słońce, dlatego powinny rosnąć w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru.

Katarzyna Laszczak
Celozja pierzasta

Kwiatostany celozji pierzastych przypominają pióropusze lub pędzle.

Katarzyna Laszczak
Celozje grzebieniaste

Kwiaty celozji grzebieniastej są spłaszczone i wyglądają jak grzebień koguta, albo pofałdowany wachlarz.

Katarzyna Laszczak
Celozje pierzaste

Celozje mają bardzo żywe kolory - od żółtego, przez różowy i pomarańczowy, do ciemnej czerwieni i bordo.

Katarzyna Laszczak
Celozje pierzasta na rabacie

Celozje można uprawiać w ogrodach. Ale bardzo dobrze nadają się także na balkony i tarasy.

Katarzyna Laszczak
Celozje i szarłat

Celozje miewają też ciekawie przebarwione liście. Na rabatach świetnie wyglądają np. z szarłatem, czy koleusami.

Steinchen - pixabay.com

Celozja – pióropusz, czy grzebień?

Celozja srebrzysta to wyjściowa forma dwóch odmian – celozji pierzastej (Celosia argentea var. plumosa) i celozji grzebieniastej (Celosia argentea var. cristata). Ich nazwy nawiązują do kształtu kwiatostanów. Kwiaty celozji pierzastej zebrane są kłosy i przypominają pióropusz, albo pędzel. Natomiast kwiaty celozji grzebieniastej wyglądają naprawdę dziwnie. Są zebrane w spłaszczony kwiatostan. Wygląda on jak pofałdowany wachlarz, albo grzebień koguta.

Kwiaty celozji mają żywe kolory – są żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, bordowe, zdarzają się też łosiowe.

Poza efektownymi kwiatami celozje miewają też łodygi i liście w fantazyjnych kolorach – przebarwiają się one na czerwony, a nawet bordowy kolor. Bywają też o zabarwieniu jasnozielonym, a nawet kremowym. Oczywiście nie brakuje też po prostu zielonych.

Obydwie odmiany najczęściej dorastają do 30-40 cm (choć celozje grzebieniaste, w cieplejszych niż polskie warunkach, mogą mieć ponad 1 m).

Podpowiadamy: Jak uprawiać petunie - wyjątkowo atrakcyjne i zróżnicowane kwiaty na balkon (i rabaty)

Jakie warunki lubią celozje

Celozje to rośliny, które mogą kwitnąć pięknie i naprawdę długo. Pomimo że są ciepłolubne, często trwają nawet do dość zaawansowanej jesieni. Trzeba im tylko zapewnić odpowiednie warunki. Do ich podstawowych wymagań należy słońce. Znoszą też półcień, ale gorzej kwitną.

Ważne jest też podlewanie celozji. Znacznie lepiej znoszą one suche warunki niż nadmiar wody. Ale jeśli chcemy, żeby pięknie kwitły, musimy je regularnie podlewać. Tak, żeby ziemia była lekko wilgotna. W doniczce koniecznie musi być warstwa drenażu oraz odpływ, żeby woda mogła sprawnie spływać. Z tego samego powodu ziemia powinna być przepuszczalna.

Ponieważ celozje składają się głównie z kwiatostanów, musimy zadbać o dostarczenie im składników odżywczych, czyli regularnie nawozić. Dobrze sprawdza się biohumus, czy nawozy do roślin kwitnących.

Warto też pamiętać, że celozje lubią się wygrzewać, dlatego miejsce dla nich powinno być zaciszne i osłonięte od wiatru.

Celozje w ogrodzie i na balkonie

Celozje to piękne kwiaty rabatowe. Szczególnie dobrze wyglądają, kiedy jest ich sporo. Ponieważ mają zróżnicowane i wyraziste kolory, rabata obsadzona samymi celozjami, nie będzie nudna. Bardzo atrakcyjnie prezentują się także np. z koleusami o kolorowych liściach, albo wspomnianym kuzynem – amarantusem (szarłatem). Na balkonie skrzynka z celozjami będzie na pewno jego ozdobą. Pięknie też wyglądają np. z lobeliami (niebieskimi), z którymi tworzą wyrazisty akcent kolorystyczny.

Polecamy też: Portulakę wielkokwiatową, która pięknie kwitnie w ogrodzie i na balkonie

Sadzenie celozji

Celozje można wyhodować z nasion, które wysiewa się w marcu do ciepłego inspektu. Do gruntu przesadza się je pod koniec maja. Nie ma też problemu z kupieniem sadzonek celozji. Pojawiają się one w sprzedaży właśnie pod koniec maja, ale bywa, że można je kupić również w sierpniu, a nawet wrześniu.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Michał Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także