Astry - ta rodzina liczy ponad sześciuset przedstawicieli różnych odmian. Cieszą oczy wszystkimi kolorami tęczy, gdy reszta ich ogrodowych towarzyszy zgubi już liście, szykując się do zimowego snu. Zapewne dlatego uznawane są za zwiastuny nadchodzącej zimy i określane kwiatami jesieni - astry.
Astry - kolorowe gwiazdy w ogrodzie
Nazwa astry pochodzi od greckiego słowa asteri, czyli gwiazda. Zapewne została nadana tym kwiatom dlatego, że z wyglądu przypominają kolorowe gwiazdy. Dookoła zawsze żółtych koszyczków (w niektórych odmianach niewidocznych) błyszczą płatki we wszelkich odcieniach niebieskiego, fioletu, czerwieni i różu. Są też odmiany białe oraz żółte.
Zobacz zdjęcia
Astry to jedne z bardziej kolorowych kwiatów jesieni. Astry nie są trudne w uprawie, ale niestety są dość podatne na choroby grzybowe. Ponieważ astry kwitną późno, są bardzo pożyteczne dla owadów, w tym pszczół. Astry najlepiej udają się w miejscach dobrze nasłonecznionych. Astry mają wiele potocznych nazw. Najpopularniejsza to "marcinki". Uprawiając astry, musimy pamiętać o ich regularnym podlewaniu (również zanim zaczną kwitnąć). Astry warto też regularne nawozić. Stosujmy raczej nawozy z potasem niż azotem, żeby dobrze kwitły. Astry lubią przewiewne miejsca. Należy też unikać ich zagęszczenia, bo to sprzyja chorobom. Astry doskonale też nadają się na kwiat cięty.
Ze względu na łatwość uprawy i swoją odporność astry często nazywa się kwiatami początkujących ogrodników. Choć najczęściej uprawiane są odmiany kwitnące jesienią, astry mogą kwitnąć w ogrodach już w maju - istnieje kilkanaście odmian wiosennych i całorocznych.
Polecamy też: Jesienne kwiaty na balkon
Do jesiennej pory kwitnienia astrów nawiązują ich potoczne nazwy: "marcinki", "michałki", "jadwisie". W czasie, kiedy wypadają najpopularniejsze terminy imienin Michałów, Jadwig i Marcinów (wrzesień - listopad), to właśnie astry są główną ozdobą ogrodów.
Astry zachwycają również nieprzebranym bogactwem form kwiatów, zatem łatwo je dobrać do każdego ogrodu. Zwłaszcza, że doskonale komponują się z innymi roślinami.
Uprawa astrów. Jakie wymagania mają astry
Astry należy sadzić w żyznej, lekkiej, przepuszczalnej glebie, na stanowiskach słonecznych i przewiewnych. Wymagają intensywnego podlewania, inaczej łatwo gubią dolne liście i wyglądają nieestetycznie. W sezonie, zwłaszcza w trakcie wzrostu, astry wymagają intensywnego nawożenia. Lubią mieszanki potasowe, z powodzeniem można też stosować kompost. Uwaga jednak na nawozy azotowe - nadmiar azotu sprawia, że rośliny dobrze rosną, ale gorzej kwitną.
Kiedy astry przekwitną, należy je ściąć - uwaga jeśli pojawił się na nich mączniak takich łodyg nie dajemy na kompost. Należy zutylizować (mogą trafić do odpadów zielonych).
Dowiedz się więcej: Mączniak rzekomy i prawdziwy. Jakie rośliny atakuje i jak go zwalczać
Rozmnażanie i odmładzanie astrów
Astry rozmnaża się i odmładza przez wykopanie i podzielenie jednego skupiska na kilka części rozsadzanych następnie osobno. Należy to robić co kilka lat (na słabych ziemiach co 2-3 lata, na żyznych można rzadziej - wtedy, gdy astry rosnące w środku kępy zaczynają zamierać). Dzięki temu rośliny będą się szybko rozrastać, pięknie kwitnąć i rzadziej chorować. Astry rozsadza się wiosną - w kwietniu, maju.
Wprawdzie astry tworzą nasiona, jednak nie są one wykorzystywane w ogrodnictwie - astry siane zazwyczaj się nie udają.
Choroby astrów - ważna profilaktyka
Niestety, astry są podatne na choroby. Zwłaszcza na porażenie mączniakiem prawdziwym i werticyliozą (to również choroba grzybowa). Gdy dojdzie do zarażenia, w większości przypadków można spisać rabatę na straty, gdyż opryski i zabiegi lecznicze rzadko kiedy kończą się sukcesem. W przypadku astrów najlepsza jest zatem profilaktyka i niedopuszczanie do rozwoju choroby.
Dlatego sadząc kwiaty należy zadbać o odpowiednio duże odstępy pomiędzy roślinami i ich skupiskami, jeśli sadzimy astry w grupach. Gdy rabatka robi się zbyt gęsta trzeba wykonać cięcia prześwietlające. Astry lubią miejsca przewiewne, zatem warto je w takich sadzić - to dodatkowo zapobiega rozprzestrzenianiu chorób, zwłaszcza mączniaka.
Polecamy: Roślinne opryski przeciw chorobom grzybom. Jak i z czego je zrobić
Astry - nie astry, czyli gwiazdosze
Astrami nazywamy też kwiaty, które z "prawdziwymi" astrami są tylko spokrewnione. W XVIII wieku nazwano je "astrem chińskim" i taka nazwa przyjęła się powszechnie. W rzeczywistości są to gwiazdosze chińskie (Callistephus chinensis). W przeciwieństwie do "prawdziwych" astrów, które są bylinami, gwiazdosze to kwiaty jednoroczne. Natomiast również ich uprawa nie jest trudna. Wystarczy im zapewnić słoneczne stanowisko (choć znoszą także półcień) i żyzną ziemię. Podobnie jak astry wymagają regularnego podlewania i nawożenia. Zachwycają bogactwem i zróżnicowaniem kolorów kwiatów, a kwitną od lipca do października.
Dowiedz się więcej o: Uprawie astrów chińskich czyli gwiazdoszy
Od astrów odróżnia je też to, że dobrze udają się z nasion, które wysiewa się do inspektu w marcu-kwietniu. Na stałe miejsce należy je wysadzać od połowy maja. Obecnie w sprzedaży są także gotowe sadzonki. Astry - gwiazdosze doskonale nadają się na rabaty, są także odmiany karłowe, które można sadzić na balkonach. Doskonale sprawdzają się także jako kwiaty cięte.
Najpopularniejsze gatunki astrów
- Astry nowoangielskie - kwitnąca na niebiesko, różowo i czerwono wysoka odmiana astrów, dorastająca do 1,5 m wysokości. Astry nowoangielskie zamykają kwiaty wieczorem i podczas deszczu, co, zwłaszcza gdy rosną w dużej grupie, wygląda niezwykle malowniczo.
Rozkwitają na przełomie września i października. Są odporne na choroby. Warto eksperymentować z kompozycjami i sadzić je w towarzystwie roślin niskopiennych, gdyż astry nowoangielskie zazwyczaj zrzucają dolne liście, przez co ich łodygi wyglądają nieestetycznie. Posadzone np. w towarzystwie astrów karłowatych tworzą efektowną „dwupiętrową” rabatę - gdy parter przekwita, kolorowo robi się na pierwszym piętrze.
Sprawdź też: Jak uprawiać niezwykłą świecznicę (pluskwicę)
- Astry nowobelgijskie - odmiana podobna do astrów nowoangielskich, jednak nieco niższa i lubiąca bardziej surowe warunki klimatyczne. Odpowiada im zwłaszcza wilgotne, rześkie powietrze. Dobrze sprawdzają się w rejonach nadmorskich i górskich. Gdy jest zbyt ciepło i sucho, mają tendencję do dziczenia. Sadzonki można nabyć w pełnej gamie barw - od niebieskich do białych.
- Astry karłowate - znakomite na przydomowe klomby i niewielkie rabaty. Występują odmiany w pełnej palecie kolorów, od niebieskich przez czerwone do białych. Rośliny dorastają do 70 cm, choć najczęściej mają ok. 20 cm. Kwitną zazwyczaj we wrześniu. Astry karłowate są dość odporne na choroby. W okresie kwitnienia wymagają regularnego podlewania.
- Astry gawędka - kolejni przedstawiciele astrów niskopiennych. Kwitną od końca sierpnia do września. Istnieją odmiany o kwiatach niebieskich i różowych. Ten gatunek astrów, żartobliwie jest nazywany nieekonomicznym, bowiem samodzielne rozmnażanie jest niezwykle problematyczne i trzeba kupować gotowe sadzonki.
irena.pak
piękne i astry naprawdę dodają kolorów jesieni
Kaka
Super, świetne kolory na pewno da się w ich klimacie znaleźć jakaś ciekawą aranżację na mieszkanioweinspiracje.pl
Cyperus
astry nowoangielskie chyba są bardziej odporne na mróz - nigdy ich nie przykrywałam na zimę, a nigdy nie przemarzły