Układanie kostki brukowej – ważne prace przygotowawcze

0
Nawierzchnia brukowana
Zanim nawierzchnia wokół domu przybierze fantazyjną formę, musimy zadbać o jej podstawy i odpowiednio przygotować podłoże.

Myśląc o nawierzchniach w przydomowym ogrodzie, często skupiamy się efekcie końcowym. Jednak zanim go osiągniemy, musimy zadbać o kilka bardziej „przyziemnych” spraw. I to dosłownie.

Prace zaczynamy od projektu nawierzchni

1. Obrzeża. 2. Nawierzchnia podjazdu. 3. Podjazd do garażu. 4. Nawierzchnia ścieżki. 5. Podniesiony fragment tarasu przy wejściu do budynku.

Buszrem
Prace ziemne - wykonano korytowanie, niwelacje i spadki

1. Wykonane korytowanie i niwelacja terenu. 2. Warstwa rozsączająca. 3. Nasypy. 4. Krawężniki i obrzeża. 5. Geowłóknina zabezpieczająca warstwę rozsączającą.

Buszrem
Podbudowa pod brukowaną nawierzchnię

1. Wykonana wcześniej warstwa rozsączająca. 2. Krawężniki i obrzeża. 3. Nasypy. 4. Podbudowa.

Buszrem

Wykonanie nawierzchni z kostki brukowej można (i często warto) powierzyć specjaliście. Dobrze jednak wiedzieć, jakie są zasady prawidłowego wykonywania takiej nawierzchni – pozwoli to lepiej dogadać się z wykonawcą i da możliwość skontrolowania jakości wykonanej pracy. Ta wiedza przyda się też, kiedy sami zechcemy „chwycić za kostkę” i wybrukować ścieżkę w swoim ogrodzie.
Samo układanie kostki brukowej to już dość zaawansowany etap prac, a zanim do niego dojdziemy, trzeba przygotować podłoże pod przyszłą nawierzchnię. Wbrew pozorom – to bardzo ważna kwestia – od tego zależy, czy ścieżka lub taras będzie odpowiednio wytrzymała, wygodna, a woda będzie z niej spływała sprawnie i w odpowiednim kierunku. Ale przygodę z nawierzchnią zaczynamy jeszcze wcześniej, czyli od projektu.

Dowiedz się też: Na co zwrócić uwagę, wybierając kostkę brukową na podjazd i ścieżkę

Projekt nawierzchni ogrodowej

Do prac nad nawierzchnią ogrodową nie ma co przystępować bez dokładnego projektu. Jeśli do wybrukowania mamy niewiele (np. ścieżka o prostym przebiegu) i mamy pomysł, projekt możemy rozrysować sami. Wytyczmy przebieg przyszłej ścieżki w ogrodzie i pamiętajmy o dokładnych pomiarach w terenie. Dzięki temu będziemy mogli oszacować ilość potrzebnych elementów, przewidzieć ewentualne problemy i trudniejsze detale.

Jeśli nawierzchnia ma być nieco bardziej skomplikowana, jej projekt warto powierzyć architektowi krajobrazu. Wykonanie projektu nawierzchni oferują także producenci i dystrybutorzy kostki brukowej (pod warunkiem zakupu materiału u nich).
Projekt nawierzchni powinien uwzględniać nie tylko płaski rzut, ale także – różnice w wysokości poziomu gruntu.

Zwróćmy jeszcze uwagę na dwie kwestie techniczne.

  • Pierwsza to sprawa odpływu wody ze ścieżki, tak żeby po deszczu woda nie spływała nam do domu. Dlatego nawierzchnia zawsze musi mieć spadek wynoszący 1–2% od budynku w stronę najbliższego odpływu. Oznacza to, że na 1 m długości poziom nawierzchni powinien się obniżać o 1– 2 cm. 

Druga – to kwestia wysokości nawierzchni przy domu – pamiętajmy, że górna powierzchnia kostki, czy płyt powinna znajdować się ok. 2 cm niżej niż krawędź otworów drzwiowych (i drzwi tarasowych).

Kiedy już wiemy dokładnie, jaki kształt i przebieg mają mieć nawierzchnie ogrodowe, możemy rozpocząć prace ziemne.

Szukasz inspiracji? Zobacz, jak wykorzystać elementy betonowe w ogrodzie

Prace ziemne – przygotowanie podłoża pod nawierzchnię

Pod brukowaną nawierzchnię trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Pierwszy krok to wybranie górnej warstwy gleby (humusu) w miejscu przyszłej nawierzchni (wybraną ziemię można rozplantować w ogrodzie, wykorzystać do wyrównania terenu itp.). To czynność zwana korytowaniem.

Następnie trzeba wykonać niwelację, czyli wyrównać podłoże pod nawierzchnię. Na tym etapie musimy też zadbać o, wspomniane wyżej, nadanie odpowiedniego spadku – żeby woda nie spływała w kierunku domu.

Jeśli ziemia w naszym ogrodzie źle przepuszcza wodę (gleba jest gliniasta), warto zastosować warstwę rozsączającą – czyli wysypać ok. 10 cm warstwę piasku (w takim przypadku korytowanie musi być odpowiednio głębsze). Piasek warto od góry zabezpieczyć geowłókniną – dzięki temu materiał z kolejnej warstwy nie będzie do niego przenikać. Jeśli z kolei mamy glebę mocno piaszczystą, to warstwy rozsączającej oczywiście nie trzeba wykonywać, ale warto rozłożyć samą geowłókninę – zapewni to większą stabilność nawierzchni, spod której nie będzie wymywane podłoże.

Podbudowa pod brukowaną nawierzchnię i obrzeża

Podbudowę pod nawierzchnię brukowaną wykonuje się z kruszywa. Kruszywo układa się warstwami, a każdą z nich trzeba zagęścić („ubić”). Grubość i materiał podbudowy trzeba dobrać do planowanego obciążenia nawierzchni (jeśli ma być ono większe, np. pod samochód, dobrze żeby to zrobił specjalista).

Następnie należy zadbać o zabezpieczenie krawędzi ścieżki i wykonać obrzeża. Możemy do tego użyć różnych elementów: krawężników, palisad, czy tej samej kostki, z której powstanie nawierzchnia. Z reguły elementy obrzeżowe osadza się na fundamencie z półsuchego betonu wzdłuż wyznaczonych linii brzegowych nawierzchni.
Jeśli w ogrodzie występują duże różnice wysokości, warto skonsultować się z projektantem, bo może okazać się konieczne zastosowanie murów oporowych albo innego sposobu stabilizacji gruntu.

To Cię zainteresuje: Kiedy warto wybrać kostkę brukową fazowaną, a kiedy lepiej sprawdzi się kostka bez fazy

Przygotowanie podłoża pod brukowaną nawierzchnię może się wydawać mało „spektakularnym” etapem prac, ale tylko stworzenie solidnej podstawy pozwoli nam cieszyć się piękną nawierzchnią, a jej użytkowanie nie będzie przysparzało problemów.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Buszrem

Polecamy Ci również

Zobacz także