Tytoń ozdobny. Jak uprawiać te kwiaty w ogrodzie i na balkonie

0
Tytoń ozdobny
Tytonie ozdobne są jednoroczne. Pięknie kwitną i mają kwiaty w przeróżnych kolorach.

Jako rośliny ozdobne uprawia się przede wszystkim tytoń oskrzydlony i tytoń Sandera. Przedstawiamy te rośliny i piszemy, jakie warunki trzeba im zapewnić, żeby dobrze rosły i kwitły.

Tytoń kojarzy jest głównie z niezdrową używką, jednak roślina posiada też bardziej przyjazne oblicze. Rodzaj, do którego należy, liczy sobie ponad 70 gatunków, wśród których znajdziemy nie tylko rośliny wykorzystywane w przemyśle tytoniowym, ale też gatunki ozdobne. Zalicza się do nich m.in. tytoń oskrzydlony i tytoń Sandera.

Zobacz zdjęcia

Tytoń oskrzydlony

Tytoń oskrzydlony jest wysoki i ma pachnące kwiaty (niestety zamykają się one podczas brzydkiej pogody).

Katarzyna Laszczak
Tytoń Sandera

Kwiaty tytoniu Sandera wyglądają tak, jak oskrzydlonego, ale nie pachną. Za to są otwarte bez względu na pogodę.

Katarzyna Laszczak
Tytoń Sandera

Obydwa gatunki różnią wielkością i pokrojem - tytoń Sandera jest znacznie niższy i ma bardziej zwarty pokrój.

Katarzyna Laszczak
Kwiaty tytoniu Sandera

Tytonie ozdobne lubią słońce, ale koniecznie wymagają podlewania. Bardzo źle znoszą przesuszenie.

Katarzyna Laszczak
Tytoń Sandera na balkonie

Tytoń Sandera można uprawiać i na balkonie, i w ogrodzie. Tytoń oskrzydlony bardziej nadaje się do ogrodu (ze względu na wielkość).

Katarzyna Laszczak

Tytoń oskrzydlony – wysoki i pachnący

Tytoń oskrzydlony (tytoń perski Nicotiana alata) jest silnie rosnącą, wysoką na ok. 80-150 cm rośliną jednoroczną. Wytwarza sztywne, cieknie, rozgałęzione pędy i duże, szerokie, lancetowate, liczne u podstawy, rzadsze w górnej części pędu liście, pokryte lepkimi włoskami. Pokrój rośliny jest luźny i trochę nieporządny, a pędy wyższych odmian lubią się pokładać, dlatego czasami wymagają podpór lub podwiązywania.

Polecamy też: Lagerstremię indyjską zwaną bzem południa i podpowiadamy, jak ją uprawiać w polskich warunkach

Przez całe lato (lipiec-wrzesień/październik) na szczytach pędów rozwijają się dość duże kwiaty ze zrośniętą w długą rurkę koroną i pięcioma płasko rozłożonymi płatkami. W zależności od odmiany, kwiaty mogą być białe, kremowe, różowe, czerwone, bordowe lub fioletowe (nasiona roślin dostępne są zwykle w postaci mieszanki odmian).

Oprócz tego, że na roślinie wyglądają atrakcyjnie, wieczorami roztaczają wokół siebie intensywny i niezwykle piękny zapach, dlatego powinny być uprawiane w pobliżu kącika wypoczynkowego, tarasu lub okien domu. Niestety, wadą roślin jest zamykanie się płatków w czasie dni pochmurnych i deszczowych, a czasem też bez względu na pogodę w ciągu dnia (otwierają się wieczorem). Tytoń oskrzydlony najlepiej prezentuje się na rabatach bylinowych lub w grupach, gdzie ze względu na znaczną wysokość powinien stanowić górne piętro kompozycji.

Sprawdź też: Jak wykorzystać tytoń papierosowy do zwalczania szkodników w ogrodzie

Jak wygląda tytoń Sandera

Inaczej prezentuje się tytoń Sandera (Nicotiana × sanderae). Wprawdzie też jest rośliną jednoroczną, posiadającą sztywne, owłosione, lepkie pędy, duże, szerokie, pokryte lepkimi włoskami liście i identyczne jak u poprzedniego gatunku kwiaty, ale tworzy dużo bardziej zwarty i gęsty pokrój oraz osiąga mniejsze rozmiary (wys. ok. 30-40 cm). Kwiaty tytoniu Sandera nie pachną, za to na pędach pojawiają się niezwykle licznie (bardziej obficie niż u tytoniu oskrzydlonego) i przez cały dzień pozostają otwarte.

Tytoń Sandera doskonale nadają się do uprawy w doniczkach na balkonach i tarasach, gdzie najlepiej prezentują się jako solitery. Jeśli pojemnik jest duży, mogą im też towarzyszyć inne rośliny sezonowe, takie jak werbeny, petunie czy kocanki włochate.

Ze względu na dużą dekoracyjność i zwarty pokrój, roślina doskonale nadaje się też do uprawy w ogrodzie, gdzie może być wykorzystana na obwódki rabat lub ścieżek. Może także tworzyć efektowną, kolorową plamę na tle trawnika (np. kolorową wyspę kwiatową). Nadaje się też do tworzenia kompozycji z innymi roślinami, gdyż dobrze wygląda w towarzystwie aksamitek, heliotropów, werben, żeniszków czy szałwii.

Poznaj też: Prusznik - krzew o niebieskich kwiatach. Wymagania i pielęgnacja

Jak uprawiać tytoń oskrzydlony i Sandera

Uprawa obu gatunków jest podobna i niezbyt trudna, ale jeśli rośliny mają ładnie się prezentować przez cały sezon, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki. Oba tytonie wymagają przede wszystkim dużo słońca, ciepła i wilgoci. W cieniu kwitną słabo, wyciągają się i tworzą więcej liści niż kwiatów, a podczas suszy niemal natychmiast więdną.

Rośliny mają też dość duże wymagania pokarmowe, gdyż intensywne i długie kwitnienie mocno je wyczerpuje. Z tego względu pod ich uprawę należy przeznaczyć żyzne, próchnicze, przepuszczalne i stale lekko wilgotne podłoże oraz ciepłe, słoneczne stanowisko.

W sezonie należy też systematycznie zasilać tytonie nawozami dla roślin kwitnących, a w okresach bezdeszczowych koniecznie nawadniać. Wysokie odmiany tytoniu oskrzydlonego mogą też potrzebować podwiązywania, aby zachować wzniesiony pokrój.

Jak rozmnażać tytonie ozdobne

Tytonie ozdobne dość łatwo się rozmnaża. Ich nasiona należy wysiać w inspekcie na przełomie marca i kwietnia, siewki przepikować, a młode rośliny wysadzić do gruntu w połowie maja. Jeśli nie mamy możliwości samodzielnego rozmnażania tytoniu, wiosną możemy kupić jego sadzonki na targu lub w centrum ogrodniczym.

Tytonie dają też obfity samosiew, dlatego raz posadzone w ogrodzie, pozostaną w nim na długo.

Poznaj też: Możliwe sposoby rozmnażania róż

Oprócz dwóch najpopularniejszych gatunków, w ogrodach można też czasem spotkać inne tytonie, które jednak mogą mieć też nieco inny wygląd i wymagania (np. tytoń leśny).

Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także