Tulipany - wiosenne kwiaty do przydomowego ogrodu

0
Tulipany
Tulipany to jedne z wiosennych kwiatów, których nie powinno zabraknąć w przydomowym ogrodzie.

Tulipany to jedne z niemal "obowiązkowych" wiosennych kwiatów, które warto mieć w przydomowym ogrodzie. Podpowiadamy jak uprawiać tulipany.

Uprawa tulipanów w przydomowym ogrodzie

Tulipany należą do wiosennych kwiatów o niewielkich wymaganiach i są łatwe w uprawie. Za to cieszą oczy wielkim bogactwem kolorów i odmian - znanych ok. 15 tysięcy odmian. Tulipany występują we wszystkich kolorach tęczy, są także odmiany dwubarwne. Również ich liście mogą być obrzeżone kolorową obwódką.

Tulipany najlepiej posadzić w słonecznym miejscu, a ziemia pod nie powinna być żyzna i przepuszczalna. Tulipany nie tolerują stojącej wody, ani jej nadmiaru, więc jeśli ziemia w naszym ogrodzie jest ciężka i gliniasta, warto pod tulipany przekopać ją z piaskiem lub torfem. Wtedy będzie lepiej przepuszczać wodę. Nie przesadzajmy też z podlewaniem tulipanów.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać narcyzy i wyjaśniamy czym się różni żonkil od narcyzaRozmnażanie tulipanów - wykopywanie i sadzenie cebul tulipanów
Tulipany należą do tych wiosennych kwiatów, których cebule powinniśmy wykopywać co roku (ewentualnie co dwa lata). Daje to okazję do łatwego rozmnożenia tulipanów - wystarczy rozdzielić cebule przybyszowe. Cebule tulipanów przechowujemy w suchym miejscu do września-października, kiedy zasadzimy je ponownie, by cieszyć się wiosennymi kwiatami. Pamiętajmy, że przechowywane cebule powinny mieć dostęp powietrza, powinny też być zabezpieczone przed gryzoniami.

Wyjątkiem są tulipany botaniczne, których cebule wykopuje się co kilka lat.

UWAGA: jeśli chcemy, żeby tulipany wytworzyły cebule przybyszowe, nie ścinajmy ich liści przez 6-8 tygodni po tym, jak zakończą kwitnienie.

Polecamy: Tulipany botaniczne - jakie wybrać i jak je uprawiać

Gorączka tulipanowa

Zanim przejdziemy do chorób tulipanów, warto wspomnieć o "gorączce tulipanowej", która dotknęła ludzi. Nie był to jednak żaden wirus, ani bakteria, ale zupełne szaleństwo na punkcie tulipanów, które opanowało w XVII wieku Holandię.

Zaczęło się niewinnie - od sprowadzenia tulipanów z Turcji (gdzie rosną dziko) i początków tworzenia różnych odmian tulipanów. Potem tulipany zaatakował wirus pstrości tulipana, który sprawiał, że płatki tulipanów zaczęły mieć poszarpane brzegi i fantazyjne kolory. Okazało się w dodatku, że takie cechy tulipanów przenoszą się tylko przez cebule (a nie nasiona). I zaczął się niespotykany nigdy wcześniej, ani później, boom na cebulki tulipanów. Kupując je teraz za kilka złotych, trudno sobie wyobrazić, że ludzie byli gotowi płacić za cebulki tulipanów, zastawiając całe majątki - ziemię, domy i inwentarz gospodarski. Ceny pojedynczych cebulek tulipanów sięgały 1 000 guldenów, przy czym roczny średni dochód wynosił wtedy ok. 150 guldenów. Rekordowa cena wyniosła 6 tysięcy guldenów.

Dochodziło do sytuacji zupełnie groteskowych - pewien służący, wysłany po cebulkę tulipana, zakupioną przez jego pana, po drodze zgłodniał i cebulkę zjadł. Była to niewątpliwie jedna z najdroższych przekąsek w dziejach - cebulka kosztowała cały majątek jego pana, który był pewien, że odsprzeda ją z zyskiem.
Cebulkami tulipanów zaczęto też... spekulować na giełdzie. W końcu, w 1637 r. doszło do krachu, a szaleństwo na punkcie tulipanów wygasło, pozostawiając jednak całkiem sporo bankrutów oraz kilka fortun, zbudowanych na handlu cebulkami tulipanów.

Czy wiesz, że za szafran płacono tyle złota, ile ważył? Dowiedz się jak uprawiać szafran we własnym ogródku

Najgroźniejsze choroby i szkodniki tulipanów - jak sobie z nimi radzić
Do najgroźniejszych chorób tulipanów należą: szara pleśń i fuzarioza. Grzyb Botrytis tulipae powoduje szarą pleśń. Porażone rośliny wykazują ogólny niedorozwój, często nie zakwitają, a liście są zniekształcone o zmienionej brunatnej barwie. Cebule należy wykopać i najlepiej spalić. Chorobie można zapobiegać, stosując środki ochrony roślin – preparaty grzybobójcze.

Grzyb Fusarium oxysporum powoduje suchą zgniliznę cebul tulipana. Choroba objawia się często nagłym więdnięciem, i to przeważnie jednej strony rośliny. Rośliny wyróżniają się nienaturalnym zabarwieniem, stają się żółtozielone, nieco później brunatnieją i zamierają. Aby uniknąć tej choroby, należy cebule dobrze wysuszyć i zaprawić przed posadzeniem środkiem Dithane lub Topsinem.

Z chorób wirusowych groźna jest pstrość tulipana (TBV) objawiająca się pstrokacizną kwiatów i występowaniem na liściach podłużnych plam i smug (to właśnie ten wirus, który przyczynił się do holenderskie "tulipanomanii").

Równie groźna jest nekroza tulipana (choroba Augusta), powodowana przez wirusa wywołującego nekrozę tytoniu. Na liściach występuje początkowo jasno i ciemnozielona mozaika, potem pojawiają się białoszare smugi i plamy. Łodygi kwiatowe stają się łamliwe i szkliste. Tulipany powoli karłowacieją, z reguły wcześniej kończą wegetację, a nieusuwane z ogrodu w drugim-trzecim roku giną, zarażając przedtem rośliny zdrowe. Choroby wirusowe są przenoszone przez różne gatunki mszyc, jak również podczas prac uprawowych i pielęgnacyjnych.

Groźne dla tulipanów są choroby fizjologiczne np. nekroza pąków kwiatowych - związana z występowaniem suchej zgnilizny. Porażone cebule wysadzone do gruntu nie kwitną. Nie należy przechowywać cebul razem z owocami i warzywami, aby zapobiec tej chorobie.

Nawożenie tulipanów

Ze względu na krótki okres wegetacji tulipanów, trwający zazwyczaj od pierwszych dni marca do końca czerwca oraz stosunkowo duże potrzeby pokarmowe, konieczne jest obfite zasilanie ich nawozami mineralnymi.
Wygodne są gotowe nawozy do roślin cebulowych lub kwitnących, które mają odpowiednio zbilansowany skład. Stosuje się je przed sadzeniem jesienią oraz wczesną wiosnę. Jesienią warto wyściółkować rabatę kompostem.

Dowiedz się więcej: Jak, czym i kiedy nawozić wiosenne kwiaty cebulowe


Oceń artykuł
4,21 / 14 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Affek, Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także