Tulipany - rośliny cebulowe. Poznaj odmiany tulipanów

1
Tulipany
Tulipany mają bardzo wiele odmian. Z względu na kształt kwiatów podzielono je na kilkanaście większych grup.

Rośliny cebulowe, do których należą m.in. tulipany sadzi się na rabatach bylinowych, na kwietnikach w parkach i ogrodach. Tulipany są wyjątkowo dekoracyjne.

Tulipany na kwietniki i rabaty

Tulipany kwitną od wczesnej do późnej wiosny. Wyróżnia je bogactwo barw, zarówno pastelowych, jak i jaskrawych. Paleta barw obejmuje prawie wszystkie kolory - od czysto białego do prawie czarnego. Większość odmian jest jednobarwna, ale istnieją również tulipany pstre, u których drugi lub trzeci kolor ma formę pasów, plam lub kresek.

Tulipany są cenione za jaskrawo ubarwione, stojące kwiaty, które bywają pojedyncze lub pełne, o kształcie od kubkowatych, miseczkowatych i kielichowatych do bardziej złożonych form o skręconych lub zaokrąglonych działkach okwiatu. Błyszczące płatki tworzą kwiat w postaci dzwonu, misy lub gwiazdy, umieszczony na szczycie bezlistnej szypułki. Kwiaty są zwykle osadzone pojedynczo, choć u kilku form są zebrane w kwiatostany. Nieliczne liście są przeważnie szerokie, choć u kilku gatunków są one trawiaste.

Czy wiesz, czym była tulipanowa gorączka? Poznaj historię kwiatowego szaleństwa

Tulipany sadzimy zarówno na rabatach, jak i kwietnikach. Pomimo że czasem używamy tych pojęć wymiennie, maja one swoje określone znaczenie:

 • Rabata – to obsadzona roślinami powierzchnia, którą możemy oglądać z jednej, dwóch lub trzech stron, ale nie ze wszystkich. Czasem obsadzana jest wyłącznie roślinami cebulowymi, ale częściej składa się z bylin, roślin cebulowych i rabatowych.
 • Kwietnik – to obsadzona roślinami powierzchnia, którą możemy oglądać ze wszystkich stron. Zwykle jest obsadzony zielnymi roślinami kwitnącymi. Mogą to być rośliny cebulowe, ale obecnie obok nich sadzi się także byliny i sezonowe rośliny rabatowe. Nasadzenie może być formalne lub nieformalne. Na kwietniku wyspowym dominują byliny lub krzewy, a rośliny rabatowe i cebulowe sadzi się pomiędzy nimi.

Sadzimy tulipany

Cebulki tulipanów sadzimy do ziemi jesienią/późną jesienią. Najlepszym do tego miesiącem jest wrzesień, jeśli jednak ziemia nie jest jeszcze zamarznięta, to można robić to aż do grudnia. Preferowany odstęp między cebulkami to 10-15 cm. Kiedy mamy zamiar pozostawić cebulki w jednym miejscu na stałe (nie wykopywać na zimę), należy posadzić je nieco głębiej. Na zimę należy je okryć, aby nie zamarzły.

Dowiedz się więcej: Jak uprawiać tulipany w ogrodzie

Odmiany i grupy tulipanów

Tulipany podzielono na kilkanaście grup, uwzględniając budowę i wygląd kwiatu.

 • Tulipany pojedyncze wczesne mają kubkowate kwiaty, o średnicy do 7 cm, białe, żółte, pomarańczowe, różowe lub czerwone, lekko pachnące, dosyć małe, kielichowe. Otwierają się podczas słonecznej pogody. Kwitną od początku do połowy kwietnia, dobrze znoszą deszcze i wiatry. Wymagają stanowiska nasłonecznionego i ciepłego. Gleba raczej sucha do średnio wilgotnej, piaszczysto-gliniasta i trochę próchniczna. Rośliny nie tolerują gleb wilgotnych.
 • Tulipany pełne wczesne  mają kwiaty pełne, miseczkowate, piwoniowe o szerokości do 8 cm; są ciemnoczerwone, żółte lub białe, często z brzegami lub plamkami o innej barwie. Pełne, trwałe kwiaty nadają się na cięte. Kwitną w połowie wiosny, nieco dłużej niż tulipany pojedyncze, a pod wpływem deszczu mogą się wyginać. Stanowisko podobne, jak w przypadku tulipanów pojedynczych, wczesnych.
 • Tulipany grupy triumph mają kwiaty pojedyncze, początkowo stożkowate, później zaokrąglone o szerokości do 6 cm, o bogatej palecie barw, m.in. ciemnopurpurowej, czerwonej, różowej, żółtej lub białej, często z brzegami lub plamkami o kontrastowej barwie. Kwitną późno, od końca kwietnia do początku maja. Dzięki silnym pędom rośliny można sadzić w miejscach odsłoniętych. Mogą rosnąć w słabym cieniu.
 • Tulipany należące do grupy mieszańców Darwina mają kwiaty pojedyncze, jajowate, bardzo duże - o średnicy ok. 10 cm, a nawet większe. Kwiaty są jaskrawo wybarwione w odcieniach żółtym, pomarańczowym lub czerwonym. Zwykle podbarwione, z „płomykiem” lub brzegami o innej barwie i często o kontrastowych podstawach. Kwitną późno - na przełomie kwietnia i maja. Wymagają stanowiska nasłonecznionego lub lekko zacienionego, każdej przeciętnej gleby ogrodowej, najlepiej piaszczysto-gliniastej.
 • Tulipany pojedyncze późne mają kwiaty kwadratowe lub owalne, o szerokości do 7 cm, osadzone po jednym lub po kilka na pędzie. Kwitną od początku do połowy maja. Są białe, żółte, różowe, czerwone, a nawet prawie czarne, często z brzegami o kontrastowej barwie. Kwitną od początku do połowy maja. Wymagają stanowiska nasłonecznionego i przeciętnej gleby ogrodowej, najlepiej piaszczysto-gliniastej.
 • Tulipany liliokształtnemają kwiaty pojedyncze kielichowate, szerokości do 8 cm, z wysuniętymi ostro i zakończonymi wierzchołkami działek okwiatu. Są białe, żółtych lub różowe, w odcieniach czerwieni i karmazynu, czasem z brzegami, „płomykami” lub kontrastowym podbarwieniem. Kwitną od początku do połowy maja. Lubią stanowisko nasłonecznione i przeciętną glebę ogrodową, najlepiej piaszczysto-gliniastą.
 • Tulipany frędzelkowate mają kwiaty podobne do form pojedynczych późnych, z postrzępionymi na brzegach płatkami. Na szczycie mają frędzle cienkie jak włoski. Są barwy żółtej, liliowej, czerwonej oraz czerwonego wina. Kwitną od początku do połowy maja. Lubią stanowisko ciepłe i nasłonecznione, glebę suchą do średnio wilgotnej (każda przeciętna gleba ogrodowa, dobrze zdrenowana).
 • Tulipany grupy viridiflora mają kwiaty pojedyncze o płatkach częściowo zielonych, z zielonymi pasmami, plamami lub smugami. Kwitną od początku do końca maja. Lubią stanowisko ciepłe i nasłonecznione, glebę suchą do średnio wilgotnej (każda przeciętna gleba ogrodowa, dobrze zdrenowana).

Dowiedz się też: Jak uprawiać i pielęgnować narcyzy. I czym się różni żonkil od narcyza

 • Tulipany papuzie mają kwiaty pojedyncze, kubkowate, szerokości do 10 cm. Są białe, różowe, fioletowoniebieskie, często z nierównomiernymi pasami o innych barwach, z zieloną włącznie. Działki okwiatu są drobne i nieregularnie powcinane i strzępione. Kwitną od połowy do końca maja. Są najbardziej okazałe ze wszystkich tulipanów. W pełni otwarte kwiaty mogą mieć średnicę nawet 17,5-20 cm. Wymagają stanowiska ciepłego i nasłonecznionego, gleby suchej do średnio wilgotnej (każda przeciętna gleba ogrodowa, dobrze zdrenowana). Są widowiskowym elementem kwiatowych aranżacji.
 • Tulipany Rembrandta mają duże, pojedyncze, kubkowate kwiaty, szerokości do 8 cm, są białe, żółte lub czerwone, z czarnymi, brązowymi, purpurowymi, czerwonymi lub różowymi paskami bądź pierzastymi smugami. Kwitną od początku do końca maja. Lubią stanowisko nasłonecznione, każdą przeciętną glebę ogrodową, najlepiej piaszczysto-gliniastą.
 • Tulipany pełne późne (piwoniowe) mają pełne, miseczkowate kwiaty szerokości do 12 cm. Są białe do purpurowych, czasem z brzegami lub „płomykami” o innej barwie. Niekiedy określa się je jako tulipany peoniowe. Kwitną w połowie maja. Lubią stanowisko nasłonecznione i glebę piaszczysto-gliniastą.
 • Tulipany botaniczne - odmiany gatunku Tulipa kaufmanniana - są niskie (15-20 cm) i wcześnie kwitną (w marcu). Rośliny o kwiatach podobnych do lilii wodnych. Nadają się na skalniaki, kwietniki i rabaty, do pojemników i naturalizowania w trawie. Kwiaty otwierają się w kształcie barwnych gwiazd, a ich szarawe liście są często nakrapiane.
Oceń artykuł
3,86 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Affek

Polecamy Ci również

Zobacz także