Truskawki w ogrodzie: odmiany owocujące kilkakrotnie

Truskawki owocują bardzo krótko, tylko przez 2–3 tygodnie. Zbiór owoców zaczyna się na początku czerwca. Jest jednak sposób, żeby cieszyć się smakiem truskawek również jesienią. Wystarczy posadzić odpowiednią odmianę.

Selva, Evita, Everest to odmiany owocujące kilkakrotnie w ciągu roku. Jeśli posadzimy je w czerwcu, owoce pojawią się na krzaczkach we wrześniu i październiku. Pamiętajmy, że truskawki są dość kapryśne. Nie lubią piaszczystej i suchej ziemi. Najlepiej udają się na glebach świeżych, żyznych i lekko kwaśnych (pH 5,5–6,0). Wymagają też systematycznego podlewania – inaczej słabo kwitną, a ich owoce pozostają małe, twarde i suche. Truskawki należy systematycznie nawozić. Najlepiej przed posadzeniem krzaczków truskawek przekopać grządkę z obornikiem, a potem raz na 2 tygodnie podlewać je roztworem naturalnego nawozu, np. Biohumusu. Dobrze jest też starannie odchwaszczać grządkę – pozbywamy się wtedy roślin, które konkurują z truskawkami o składniki pokarmowe i wodę. Dzięki temu ich owoce będą duże i soczyste.

Ponieważ truskawki często zapadają na choroby grzybowe (szarą pleśń, zgniliznę), warto ograniczyć występowanie grzybni, ścinając liście 2 tygodnie po zbiorze owoców. Można to jednak zrobić tylko z krzaczkami 2-letnimi i starszymi – młodsze są zbyt słabe, żeby odbudować część nadziemną i zakwitnąć następnego roku. Unikajmy też sadzenia truskawek w pobliżu pomidorów, ziemniaków, ogórków i malin, gdyż choroby atakujące te rośliny często przenoszą się na truskawki.

Radzimy: Jak uporać się z zarazą ziemniaczaną na pomidorach

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Izabella Sieńko-Holewa

Źródło: polskatimes.pl

Zdjęcia: cindynord.com

Polecamy Ci również

Zobacz także