Truskawki – przygotowanie uprawy i systemu nawadniania

0
Milex

Truskawki wymagają szczególnej uwagi i troski na każdym etapie uprawy. Od wyboru odpowiedniego pola, przez przygotowanie gleby, wybór odmian, sadzenie przez zapewnienie optymalnych warunków wzrostu, ochronę przed szkodnikami i chwastami aż po zbiór, przechowywanie, transport i sprzedaż. Każdy z tych etapów generuje wydatki i wpływa na ostateczny bilans przedsięwzięcia.

Wybór pola

Truskawki można uprawiać na wiele sposobów, w zróżnicowanych warunkach i w różnej skali. Pomaga w tym ogromna liczba odmian o zróżnicowanych właściwościach. Można wybierać spośród kilkudziesięciu rodzajów truskawek o odmiennym czasie owocowania, wymaganiach, rozmiarze, kształcie i smaku owoców. Dzięki temu można z powodzeniem założyć uprawę pod osłonami albo na otwartym polu o powierzchni wielu hektarów.

W najczęściej spotykanym przypadku, to znaczy uprawie bezpośrednio w glebie, wybiera się stanowiska dobrze nasłonecznione. Przyspiesza to dojrzewanie owoców i zwiększa szanse na uzyskanie nienagannego ich wyglądu. Efektem ubocznym jest stosunkowo silne parowanie wody z gleby, co przy upodobaniu truskawek do stałej wilgotności podłoża może rodzić poważne problemy. Aby ich uniknąć, trzeba dobrze przemyśleć i starannie wykonać system nawadniający.

Truskawki są wrażliwe na odczyn pH gleby. Optymalnie wynosi on 5,6–6,5. Zbyt wysoki (zasadowy) odczyn może spowodować wystąpienie problemów z pobieraniem żelaza z gleby i w rezultacie doprowadzić do chlorozy. Zbyt niskie (kwasowe) pH sprzyja niedoborom wapnia. Przed założeniem uprawy należy zbadać glebę i doprowadzić jej parametry do stanu zbliżonego do optymalnego przy pomocy nawożenia. Najlepiej, jeśli plantacja jest zakładana na glebach lekkich, z względnie dużą zawartością próchnicy.

Zagon truskawek dobrze jest wyścielić. Można do tego użyć agrowłókniny, słomy, czarnej folii. W ten sposób osiąga się trzy cele. Zbierane owoce nie będą zabrudzone ziemią, unikniemy spadków temperatury gleby, które szkodzą truskawkom, zmniejszymy parowanie, co ułatwi utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby w upalne dni. Ściółkowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia szarej pleśni.

Przygotowanie uprawy

Optymalnym, chociaż nie wszędzie stosowanym rozwiązaniem jest nawadnianie przy pomocy linii kroplujących. W połączeniu z zabezpieczeniem zagonów włókniną stwarza ono truskawkom najlepsze warunki. Wilgotność gleby może być precyzyjnie regulowana, owoce nie są narażone na zamoczenie, wykorzystuje się minimalną konieczną ilość wody, ponieważ trafia ona dokładnie tam, gdzie powinna, w pobliże układu korzeniowego.

Co więcej, nawadnianie kropelkowe rozwiązuje drugi poważny problem: nawożenie. Fertygacja (podawanie nawozu z wodą, bezpośrednio do systemu korzeniowego) jest precyzyjna, może być kontrolowana i regulowana na podstawie wyników badań laboratoryjnych. Jest też prosta i względnie tania, ponieważ po rozłożeniu linii kroplujących do nawadniania wystarczy dodać do instalacji urządzenie do dozowania nawozów.

System nawadniania i fertygacji

Kompletny system nawadniania składa się z kilku elementów:

Linii kroplujących (w przypadku większych upraw powinny to być linie z kompensacją ciśnienia wody). Odpowiednim rozwiązaniem jest linia kroplująca Watermil Drip PC zaprojektowana z myślą o eksploatacji wielosezonowej. Nowoczesna, z emiterami bardzo odpornymi na zapchanie.

Jednocześnie wyposażona w elektrozawory umożliwiających zdalne włączanie/wyłączanie i regulację przepływu wody. Zestaw elektrozaworów rodzin PGV oraz ICV firmy Hunter jest tak szeroki, że można dobrać zawory o parametrach odpowiednich dla każdej uprawy. Są to urządzenia najwyższej jakości, precyzyjne, bezpieczne i odporne na trudne warunki pogodowe i terenowe.

Linie kroplujące powinny być zasilane wodą o dużej czystości, pozbawioną cząstek, które mogłyby zatkać dysze emiterów. Dlatego wskazane jest stosowanie filtrów, na przykład doskonałego, półautomatycznego filtra siatkowego F6400 firmy Rivulis. Można go stosować jako filtr główny lub sekcyjny, jest odporny na warunki środowiskowe, nie wymaga częstego czyszczenia. W większych uprawach można wykorzystywać automatyczne filtry siatkowe marki Watermil albo filtry żwirowe.

Jeśli rośliny będą odżywiane przez fertygację, nawozy można podawać przy pomocy dozowników marki Dosatron albo Tefen. Każda z marek oferuje szeroki wybór urządzeń przeznaczonych dla upraw o różnej powierzchni, wymagających nawożenia o zróżnicowanej intensywności. Dla dużych upraw odpowiedni jest mieszalnik nawozów Ami Penta. Sterowany komputerowo, pozwala bardzo precyzyjnie nawozić wiele grup roślin, umożliwia bieżącą kontrolę i regulację kwasowości wody podawanej roślinom.

Dopełnieniem systemu nawadniania, a właściwie jego mózgiem jest sterownik, dzięki któremu nawadnianie i fertygacja mogą przebiegać automatycznie, pod minimalnym nadzorem ludzi. Zaawansowane sterowniki firmy Hunter mogą współpracować z czujnikami wilgotności gleby, stacjami pogodowymi, mogą też być sterowane i programowane zdalnie, przez internet.

Współczesne systemy nawadniania znacznie poprawiają rachunek ekonomiczny uprawy truskawek. Minimalizują zużycie wody, energii elektrycznej a jednocześnie ograniczają do minimum ryzyko wystąpienia strat spowodowanych przesuszeniem roślin i chorobami spowodowanymi nadmiernym nawadnianiem i zamoczeniem owoców i liści. Doskonałe podzespoły i wiedza doświadczonych konsultantów są warte inwestycji. Zapraszamy na do współpracy i odwiedzenia serwisu www.milex.pl.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także