Trujące i drażniące rośliny doniczkowe [ZDJĘCIA]

2
Monstera
Niektóre doniczkowe rośliny są trujące. Pielęgnując je, trzeba zachować pewne środki ostrożności. Natomiast jeśli w domu są małe dzieci, lepiej zrezygnujmy z nich w ogóle - to dla nich są najbardziej niebezpieczne, ale też kuszące.

Niektóre rośliny wytwarzają toksyczne substancje, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Niektóre z nich uprawiamy w doniczkach. Warto poznać trujące rośliny doniczkowe, bo wtedy nie będzie nam zagrażać przypadkowe zatrucie.

Większość z nas bardzo lubi otaczać się roślinami i to oczywiście bardzo dobrze. Nie tylko z upodobaniem uprawiamy je w ogrodach, ale również chętnie uprawiamy w naszych mieszkaniach. Obcowanie z nimi ma dla nas szereg pozytywnych aspektów, zarówno estetycznych jak i praktycznych. Rośliny są bowiem nie tylko piękne, ale również pożyteczne: produkują tlen, odświeżają i oczyszczają z toksyn powietrze oraz wytwarzają wokół siebie swoisty mikroklimat.

Zobacz zdjęcia

Trójskrzyn zwany krotonem

Roślina nazywana krotonem jest jednym z wilczomleczy. Wszystkie one zawierają toksyczny sok, a w przypadku krotona - jest on wyjątkowo niebezpieczny.

Paulbr75 - pixabay.com
Wilczomlecz lśniący zwany koroną cierniową

Wilczomlecz lśniący może nam zaszkodzić nie tylko sokiem, ale też sporymi cierniami. Jeśli w domu są małe dzieci, lepiej zrezygnujmy z uprawy tej rośliny.

Katja - pixabay.com
Gwiazda betlejemska

Popularna gwiazda betlejemska (poinsencja) również należy do wilczomleczy i zawiera toksyczny sok. Ściętymi liśćmi i gałązkami absolutnie nie dekorujmy potraw czy talerzy.

Angelinaelv - pixabay.com
Pokrzywiec

Kwiaty pokrzywca, przypominające kocie ogony mogą być szczególnie atrakcyjne dla dzieci. Dlatego uważajmy, bo roślina jest trująca.

Sarangib - pixabay.com
Difenbachie

Pięknie ubarwione liście oraz łodygi difenbachii zawierają bardzo trujący sok.

Katarzyna Laszczak
Filodendron

Filodendron należy do roślin, które stały się modne po latach zapomnienia. Pamiętajmy jednak, że jego sok jest silnie drażniący.

Hans - pixabay.com
Monstera dziurawa

Monstera to również bardzo "modna" roślina w ostatnich latach. Jednak trzeba uważać na sok monstery, bo wywołuje on podrażnienia i zatrucia.

Katarzyna Laszczak
Zroślicha (syngonium)

Do niebezpiecznych roślin domowych należy także zroślicha, zwana syngonium.

Kropekk_pl - pixabay.com
Aglaonema

Aglaonema jest łatwa w uprawie i odporna na trudne warunki, ale niestety jest trująca.

Katarzyna Laszczak
Fikus sprężysty (figowiec sprężysty)

Fikus sprężysty, jak wszystkie fikusy, zawiera toksyczny sok. Dodatkowo fikusy mogą wywoływać alergie.

Tortic84 - pixabay.com
Fikus dębolistny (lirolistny)

Do bardziej toksycznych fikusów należy fikus lirolistny.

Katarzyna Laszczak
Skrzydłokwiat

Lekko toksyczny jest również popularny skrzydłokwiat.

aaaoff - pixabay.com
Anturium

Pamiętajmy, że toksyczne kwiaty nie trują na odległość. Problemy pojawiają się po zjedzeniu fragmentu rośliny albo bezpośrednim kontakcie z sokiem (skóra, błony śluzowe).

Axe20 - pixabay.com
Scindapsus złoty (Epipremnum złociste)

Pamiętajmy, że zabiegi pielęgnacyjne warto przeprowadzać w rękawiczkach (szczególnie przycinanie i przesadzanie).

Photochur - pixabay.com
Psianka koralowa

Jeśli mamy małe dzieci (lub zwierzęta domowe), lepiej zrezygnujmy z trujących roślin. Szczególnie takich, które mają np. atrakcyjne owoce.

LanZA - pixabay.com

Dlaczego rośliny trują?

Aby jednak móc w pełni cieszyć się z tego dobrodziejstwa natury, należy też mieć na uwadze fakt, że niektóre z roślin, mogą stanowić dla nas pewne zagrożenie. Czasem zdarza się, że dotyczy to gatunków niezwykle popularnych, które na pozór wydają się całkiem „niewinne” i bezpieczne.

Oczywiście rośliny nie rzucają się na nas znienacka, próbując nam zaszkodzić, a po prostu są wyposażone w pewne mechanizmy obronne, które w naturze pozwalają im przeżyć. Nie mają zębów, pazurów ani nie mogą uciekać, więc wytwarzają w swoich organach substancje, które bywają przykre bądź nawet śmiertelne dla ich potencjalnych wrogów.

Jednak jeśli poznamy ich właściwości i zachowamy minimum rozsądku oraz podstawowe zasady bezpieczeństwa, nie będą nam w żaden sposób zagrażać, a jedynie fascynować swoim pięknem.

Dowiedz się: Jakie trujące rośliny mogą występować w Twoim ogrodzie

Zasady bezpieczeństwa oraz potencjalne zagrożenia

Zatem jeśli okaże się, że twoja ulubiona roślina jest właśnie takim toksycznym gatunkiem, obchodź się z nią ostrożnie i wszystkie czynności pielęgnacyjne wykonuj przy niej w rękawiczkach ochronnych.

Uważajmy też na dzieci (i zwierzęta domowe), które uwielbiają poznawać świat za pomocą smaku i dotyku, bo w tym wypadku może się to dla nich skończyć przykrymi konsekwencjami. Wprawdzie w ogrodzie trujących roślin jest znacznie więcej niż w domu i bywają niekiedy bardziej niebezpieczne (np. cis, wawrzynek wilczełyko), jednak w doniczkach też zdarzają się rośliny, na które trzeba szczególnie uważać.

Wykonując wokół nich różnego rodzaju czynności pielęgnacyjne, nie wolno nam dotykać brudną ręką okolic oczu, ani twarzy. Zabiegów tych nie należy przeprowadzać również wtedy, gdy mamy na dłoniach skaleczenia lub otarcia.

Substancje chemiczne szczególnie łatwo wnikają przez nie do naszego organizmu. Skutki ewentualnych zatruć mogą być rozmaite, począwszy od podrażnień, stanów zapalnych, uczuleń lub oparzeń skóry, aż po zaburzenia pracy organów wewnętrznych (np. serca, mózgu, wątroby), jeśli dojdzie do spożycia rośliny.

Sprawdź: Jakie rośliny mogą być w pokoju dziecka, a jakie absolutnie nie powinny się w nim znaleźć

Najpopularniejsze doniczkowe rośliny trujące

Aby zminimalizować skutki bliskiego kontaktu z toksynami zawartymi w roślinach, przyjrzyjmy się bliżej najbardziej popularnym kwiatom doniczkowym.

Toksyczne wilczomlecze

Niezwykle chętnie uprawianym w mieszkaniach gatunkiem trującym jest trójskrzyn (Codiaeum), błędnie nazywany krotonem. Ta piękna i efektowna roślina, należy do dość szczególnej rodziny wilczomleczowatych.

Dlatego tak jak wiele innych spotykanych tu gatunków przy uszkodzeniu tkanek wydziela biały, gęsty sok, podobny do mleka. Właśnie w nim zawarte są różnego rodzaju toksyczne związki chemiczne, powodujące podrażnienia skóry, stany zapalne błon śluzowych oraz silne zatrucia pokarmowe, o ile jakiś fragment rośliny zostanie spożyty.

Przy tej okazji trzeba również uważać na innych przedstawicieli tej rodziny, takich jak wilczomlecz lśniący (Euphorbia millii), pokrzywiec (Acalypha) czy bardzo popularną w okresie świąt poinsecję czyli wilczomlecza nadobnego (Euphorbia pulcherrima).

Niebezpieczna difenbachia

Kolejną niebezpieczną rośliną ozdobną jest difenbachia (Dieffenbachia). Jej wielkie, białozielone liście są równie piękne, co niebezpieczne. Roślina w swoich tkankach posiada groźne szczawiany wapnia i kwas szczawiowy oraz kilka innych toksycznych substancji, które w zetknięciu ze skórą powodują silne podrażnienia, a po dostaniu się do oka mogą wywołać ostry ból, pieczenie oraz utrzymujące się przez pewien czas przykre dolegliwości.

Jeszcze gorzej, kiedy substancje dostaną się do ust. Tam mogą spowodować silny obrzęk błony śluzowej oraz krtani a nawet czasową utratę głosu. Jednak najgorsze konsekwencje mogą nas spotkać, jeśli połkniemy fragment rośliny. Zagrażają nam wtedy nie tylko mdłości i biegunka, ale również zaburzenia pracy serca, zaburzenia świadomości, a nawet paraliż.

Poznaj też: Rośliny domowe, które skutecznie oczyszczają powietrze

Inne trujące rośliny doniczkowe

Zatrucia na skutek niewłaściwego obchodzenia się z roślinami mogą nas spotkać również ze strony: filodendrona (Philodendron), monstery (Monstera) lub zroślichy czyli syngonium (Syngonium), a także aglaonemy, która wyglądem przypomina difenbachię.

Toksyczny sok wydzielają także niektóre gatunki popularnych fikusów (Ficus) np. fikus sprężysty, a także fikus lirolistny zwany też dębolistnym (Ficus lyrata). Jego wydzielina może powodować podrażnienia skóry oraz błon śluzowych.

Trujący sok wydzielają także popularne skrzydłokwiaty oraz anturium, jak również często kiedyś spotykane - scindapsusy (epipremnum).

Bardzo niebezpieczne są również oleandry, które wprawdzie nie należą do typowych roślin domowych, ale w naszym klimacie zimę muszą spędzać w pomieszczeniach. Trujące są wszystkie części tych roślin.

Bardzo urokliwe i równie niebezpieczne są niewielkie psianki koralowe (Solanum pseudocapsicum). Spożycie okrągłych, jaskrawo ubarwionych owoców (czerwonych, pomarańczowych, żółtych), może skończyć się poważnymi zatruciami pokarmowymi. Jest ona szczególnie niebezpieczna, jeśli w domu bawią się dzieci, gdyż to właśnie dla nich apetycznie wyglądające owoce są niezwykle atrakcyjne.

Podpowiadamy: Jakie rośliny są trujące dla kotów, a jakie - bezpieczne dla nich

Niektóre rośliny mogą być niebezpieczne, jednak mając na względzie cechy indywidualne poszczególnych gatunków, zagrożenia wynikające z ich uprawy możemy zminimalizować niemal do zera i bez przeszkód cieszyć się ich towarzystwem.

Oceń artykuł
4,67 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także