Trawy ozdobne do ogrodu - gatunki dekoracyjne i łatwe w uprawie

0
Trawy ozdobne
W ogrodzie warto posadzić trawy ozdobne. Świetnie pasują do nowoczesnych ogrodów, ale i w tradycyjnych wyglądają doskonale.

Trawy to niezwykle atrakcyjny element ozdobny każdego ogrodu. Ogromna różnorodność ich form, barw i kształtów, daje duże możliwości wyboru odpowiednich roślin i dopasowania ich do warunków panujących w ogrodzie.

Uprawa traw nie jest trudna, choć niektóre gatunki są dość wymagające (np. trawa pampasowa). Jeśli jednak wybierzemy odpowiednie rośliny, nie powinniśmy mieć z nimi większych kłopotów.

Zobacz zdjęcia

Rabata z trawy i kwiatów

Rozplenica japońska bardzo ładnie prezentu się i samodzielnie, i jako urozmaicenie rabaty kwiatowej.

Steinchen - pixabay.com
Hakonechloa odmiana Aurovariegata

Hakonechloa ma ładne liście i pokrój. Poza zielonymi są także odmiany o przebarwionych liściach.

Katarzyna Laszczak
Rozplenica japońska

Ozdobą rozplenicy japońskiej (piórówki) są atrakcyjne, puszyste kwiatostany.

Tpsdava - pixabay.com
Rozplenica japońska - odmiana Rubrum

Odmiana Rubrum rozplenicy japońskiej ma purpurowo-brązowe liście i różowo-purpurowe kwiatostany.

Hans - pixabay.com
Miskanty chińskie

Miskanty chińskie wyglądają dekoracyjnie nawet późną jesienią.

Hans - pixabay.com
Miskant chiński odmiana Zebrinus

Ciekawie wygląda odmiana miskanta o jasnych paskach w poprzek liści.

Katarzyna Laszczak
Kępa miskanta chińskiego

Miskanty chińskie są łatwe w uprawie i wyglądają bardzo dekoracyjnie.

Katarzyna Laszczak
Kostrzewa sina

Kostrzewy sine tworzą niewysokie i dekoracyjne kępy, a ich liście mają niebieskawo-sine zabarwienie.

Katarzyna Laszczak

Hakonechloa smukła zwana trawą bambusową

Jedną z traw zasługujących na szczególne zainteresowanie, jest stosunkowo nowa na naszym rynku, ale wyjątkowo atrakcyjna hakonechloa smukła. Z wyglądu przypomina niskie bambusy, dlatego bywa też nazywana trawą bambusową. Hakonechloa ma przepiękny, kępiasty, kaskadowy pokrój i już z daleka przyciąga uwagę. Jej szerokie, lancetowate, intensywnie zielone, dość długie liście pędowe, układają się dachówkowato, tworząc rodzaj rozłożystej, okazałej poduchy, dorastającej do ok. 30-60 cm wys.

Polecamy: Rośliny, które warto posadzić w ogrodzie, jeśli nie masz dużo czasu na jego pielęgnację

Trawa doskonale wygląda na rabatach bylinowych, na obrzeżach żwirowych ścieżek, nad brzegami oczek wodnych, na murkach i na skarpach, ale równie atrakcyjnie prezentuje się w ogrodach japońskich, tym bardziej, że jej ojczyzną jest właśnie Japonia. Roślina może być zestawiana z funkiami, brunnerami, paprociami, bukszpanami, liliowcami, tawułkami, żurawkami oraz innymi trawami i bambusami. Z powodzeniem może być też sadzona w pojemnikach.

Jakie wymagania ma trawa bambusowa (hakonechloa)

Hakonechloa nie jest trawą trudną w uprawie, ale ma pewne wymagania. Oczekuje słonecznego lub półcienistego stanowiska (jako jedna z niewielu traw jest cienioznośna) oraz stale lekko wilgotnego, żyznego i przepuszczalnego podłoża. Nie znosi suszy, ale nie lubi też mokrej gleby, która w okresie zimowym może być dla niej nawet zabójcza. Roślina średnio radzi sobie z chłodem i w surowe zimy może przemarzać, dlatego późną jesienią warto zabezpieczyć ją przed mrozami.

Polecamy też: Trawy ozdobne do małego i dużego ogrodu

Ciekawe odmiany trawy bambusowej

Hakonechloa jest trawą kłączową, ale ponieważ rośnie bardzo wolno, nie jest ekspansywna i nie stanowi zagrożenia dla innych roślin. Trawa posiada też kilka ciekawych odmian o jasno obrzeżonych lub paskowanych liściach („Aureola”, „Albostriata”, „Stripe It Rich”, „Fubuki”, „Sunny Delight”), o liściach złocistożółtych („All Gold”) lub o liściach pięknie przebarwiających się jesienią („Nicolas”, „Benikaze”).

Rozplenica japońska - piórówka

Kolejną piękną trawą, która w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność jest rozplenica japońska (piórówka). Roślina tworzy wspaniałe, duże kępy, w zależności od odmiany osiągające ok. 30-40 cm., 60-90 cm. lub 1,5 m. wysokości. Poza długimi, wąskimi liśćmi jej ozdobą są atrakcyjne, puszyste kwiatostany, pojawiające się na pędach od sierpnia do późnej jesieni.

Sprawdź: Jakie rośliny muszą mieć kwaśną ziemię, żeby dobrze rosnąć

Jak uprawiać rozplenice i jakie odmiany wybrać

Rozplenice oczekują wilgotnych, żyznych i przepuszczalnych gleb oraz wymagają słonecznych stanowisk. Trawy niezbyt dobrze znoszą mrozy, dlatego przed zimą należy osłonić ich kępy grubą włókniną. Rozplenice japońskie posiadają wiele ciekawych odmian, różniących się wysokością, barwą liści oraz kolorem kwiatostanów jak np.:

  • „Moudry” (ok. 60-80 cm wys., liście zielone, kwiatostany ciemne, purpurowo-szare),
  • „Hameln” (ok. 50-70 cm wys., liście zielone, kwiatostany biało-zielone, różowiejące),
  • „Herbstzauber” (ok. 70-90 cm wys., ciemnozielone liście i biało zielone, różowiejące kwiatostany).

Wspaniałą odmianą rozplenicy jest też „Rubrum” (rozplenica szczecinkowata) o pięknych, purpurowo-brązowych liściach i różowo-purpurowych kwiatostanach.

Miskanty chińskie - warunki uprawy

Łatwymi w uprawie i popularnymi trawami są też okazałe miskanty chińskie. Rośliny mogą dorastać nawet do 1,5-2 m, dlatego nadają się głównie do większych ogrodów i do sadzenia w towarzystwie wysokich bylin. Mogą też tworzyć rodzaj luźnego żywopłotu.

Miskanty preferują słoneczne stanowiska oraz żyzne, przepuszczalne, stale lekko wilgotne gleby. Najbardziej niezawodne odmiany to m.in. „Graziella” i „Kleine Fontäne”.

Dowiedz się więcej: Jak zadbać o miskanty i jakie odmiany wybrać

Inne trawy ozdobne

Do atrakcyjnych i stosunkowo łatwych w uprawie traw bylinowych zaliczają się także: kostrzewy sine i miotlaste, proso rózgowate, palczatka miotlasta, trzcinnik krótkowłosy i ostrokwiatowy, miłka okazała, perłówka wyniosła, śmiałek darniowy, trzęślica modra, ostnica cieniutka i włosowata, drżączka średnia i turzyce (ptasie łapki, sina, japońska).

 Podpowiadamy: Co posadzić z rododendronami? Polecamy krzewy, kwiaty i trawy

Oceń artykuł
3,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także