Trawy ozdobne do ogrodu

Trawy ozdobne należą do grupy roślin wiechlinowatych. Obecnie liczą około 150 gatunków.  Niektóre odmiany posiadają kilkubarwne liście przybierające stonowane odcienie żółci, zieleni, błękitu oraz pomarańczu.

Trawy ozdobne charakteryzują się zróżnicowanym przekrojem, dzięki czemu można z łatwością dopasować je do każdej aranżacji ogrodowej. Również wielkość tych roślin jest bardzo różna, niektóre gatunki osiągają 20 centymetrów wysokości, inne zaś wyrastają na wysokość kilku metrów. Większość gatunków nadaje się do nasadzeń pojedynczych oraz grupowych. Niektóre z nich pozostają zielone przez cały rok, tworząc estetyczną dekorację ogrodu podczas zimy.

Najpopularniejsze gatunki traw ozdobnych

  • Miskant chiński  (Miscanthus sinensis) – jest rośliną występującą w około 50 odmianach. Może wyrosnąć na wysokość dwóch metrów i najlepiej sprawdza się w pojedynczych nasadzeniach. Można umieszczać go w pobliżu oczek wodnych, a przesuszone liście wykorzystywać jako dodatek do bukietów kwiatowych. Miskant chiński lubi gleby gliniaste, bogate w składniki mineralne, nie wymaga zbyt częstego nawadniania, ponieważ odpowiada mu umiarkowana wilgotność. Jego kwitnienie przypada na okres pomiędzy czerwcem a sierpniem, jednak w Polsce nie sprawdzają się odmiany późno kwitnące, ponieważ najczęściej zostają niszczone przez jesienne przymrozki.
  • Ostnica pierzasta (Stipa pennata) – osiąga wysokość 0,6 metra, jej ciemnozielone pędy rozkładają się na boki, formując niewielkie kępy. Ostnica dobrze wzrasta w miejscach suchych
    i nasłonecznionych. Kwitnie od końca maja aż do sierpnia, wytwarzając piórkowate pędy
    o długości 28-30 centymetrów.
  • Trawa pampasowa (Cortaderia selloana) – jest gatunkiem polecanym szczególnie do nasadzeń pojedynczych. Osiąga do dwóch metrów wysokości, a na jej pędach tworzą się białe, różowe oraz srebrne kwiaty. Okres kwitnienia przypada na wrzesień-październik. Trawa pampasowa powinna być umieszczana w miejscach dobrze nasłonecznionych i osłoniętych przed wiatrem.

Pielęgnacja traw ozdobnych

Trawy ozdobne są roślinami niewymagającymi zbytniej pielęgnacji. Podczas upalnego lata wystarczy je delikatnie podlewać, aby nie dopuścić do nadmiernego przesuszenia. Przycinanie niepotrzebnych pędów powinno być wykonywane przed rozpoczęciem wzrostu, najlepszym okresem jest druga połowa marca. Najdelikatniejsze odmiany, takie jak trawa pampasowa są mało odporne na działanie przymrozków. W czasie wczesnej jesieni należy związać ich liście i szczelnie okryć włókniną.

Oceń artykuł
4,00 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Adrian Gołąb

Zdjęcia: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także