Trawnik z rolki - zakładanie i pielęgnacja

Koszt będzie wprawdzie około czterokrotnie wyższy od wysiania tradycyjnego trawnika, jednak efekt można uzyskać w jeden dzień, zamiast po dwóch miesiącach. Mowa naturalnie o trawniku z rolki.

Wbrew obiegowej opinii, ułożenie kupionej trawy wymaga pewnych umiejętności, bez których inwestycja będzie wyrzuceniem pieniędzy w błoto - dosłownie.

Radzimy: Jak zregenerować trawnik po zimie

Kupując trawnik z rolki, trzeba sprawdzić, czy płaty darni są jednolicie zielone, gęste, zwarte, bez wysuszonych miejsc i widocznych chwastów. Warto również skontrolować stan korzeni - powinny być całe i nieuszkodzone. Murawę należy rozłożyć jak najszybciej po przywiezieniu do ogrodu. Jeśli musimy ją przechować, to nie dłużej niż dobę - w cieniu, na pryzmie złożonej najwyżej z pięciu warstw rolek. Często dla ułatwienia transportu producenci zabezpieczają rolki folią. W takim przypadku należy ją zdjąć, gdyż trawa może się zaparzyć, a bez dostępu powietrza źdźbła zwiędną i zaczną gnić.

Trawnik z rolki – co mamy do wyboru?

Na rynku są dostępne murawy wytwarzane dwiema metodami:

  • trawa wysiewana jest tradycyjnie na wielohektarowych farmach. Rośnie przez półtora roku
    do trzech lat. W tym czasie jest regularnie nawadniana, nawożona i koszona. Płaty murawy ścinane są specjalnymi maszynami. Trawnik tego typu kosztuje ok. 5–8 zł za metr kwadratowy. Trawa jest gęsta i wygląda „idealnie”, jednak w czasie oddzielania jej od podłoża często ścinane są korzenie, zatem trudniej się przyjmuje w nowym miejscu;
  • murawa wysiewana jest na cienką warstwę torfu rozłożonego na folii. Darń ma grubość około 3 cm. Mimo że wygląda delikatniej od trawy uprawianej na polach, ma nieuszkodzony system korzeniowy, dzięki czemu dobrze wrasta w podłoże w nowym miejscu. Jej wada to cena – znacznie wyższa od murawy z gruntu. Kosztuje ok. 8–12 zł za metr kwadratowy.

Jaki trawnik?

trawnik z rolki
wynik głosowania
23,7%
trawnik wysiewany
wynik głosowania
76,4%

Ilość oddanych głosów: 3734


Najpierw podłoże pod trawnik z rolki

Nie jest prawdą, że trawnik z rolki można układać na każdej glebie. Podłoże powinno być przepuszczalne, próchniczne i wilgotne. Przed rozłożeniem rolki murawy powierzchnię gleby trzeba dokładnie i obficie podlać wodą oraz wyrównać. Ziemię przygotowujemy podobnie jak pod zasiew tradycyjnego trawnika. Trzeba usunąć kamienie, fragmenty korzeni, liście i chwasty. Bezpośrednio przed układaniem darni warto dodatkowo wzruszyć ziemię grabiami na głębokość ok. 2 cm, by umożliwić korzeniom prawidłowe wrastanie. Warstwy murawy układa się naprzemiennie, w sposób zbliżony do układania cegieł w murze. Trzeba być dokładnym - inaczej będziemy chodzić po nierównym trawniku.Podlewanie trawnika z rolki to podstawa
Po ułożeniu, nowy trawnik trzeba dokładnie zwałować i obficie podlewać przez co najmniej dwa tygodnie. Nie wolno dopuścić do przeschnięcia trawy, gdyż spowoduje to ściągnięcie się płatów i powstanie szczelin. Zewnętrzne krawędzie warto zabezpieczyć warstwą torfu. Ewentualne szpary między płatami wypełnia się mieszanką torfu i nasion traw gatunków, z których wyprodukowano trawnik z rolki. Ułatwia to zrastanie się płatów i zapobiega wysychaniu krawędzi. Nowy trawnik pierwszy raz można skosić najwcześniej po kilku tygodniach, gdy trawa dobrze się zakorzeni. Dopiero tak przygotowany i właściwie pielęgnowany trawnik będzie ozdobą ogrodu przez wiele lat.

Oceń artykuł
3,50 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Ciesielska

Zdjęcia: fotolia, Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także