Trawnik z rolki czy wysiewany. Zalety i wady obu rozwiązań

62
Trawa w rolkach
I trawnik z rolki, i wysiewany mają swoje wady i zalety. Warto je poznać i sprawdzić, które rozwiązanie jest dla nas lepsze.

Aby założyć trawnik, nie trzeba wcale wysiewać trawy i cierpliwie czekać aż wykiełkuje. Handlowcy proponują bowiem trawniki, które rozkłada się ze specjalnie przygotowanych rolek. Które rozwiązanie wybrać?

Piękny, zadbany trawnik to prawdziwa ozdoba każdego ogrodu. Ideałem wciąż pozostają trawniki angielskie. Uchodzą one za najbardziej estetyczne i pozostają jedynie marzeniem wytrawnych znawców ogrodnictwa.

Zakładanie trawnika z rolki

Gotowa, zakupiona w sklepie rolka darni będzie nas cieszyć piękną zielenią niemal natychmiast po jej rozłożeniu, pod warunkiem, że odpowiednio przygotujemy pod nią podłoże. W tym celu zaleca się użycie glebogryzarki i dokładne wyrównanie terenu. Nie bez znaczenia pozostaje również jakość i rodzaj gleby oraz wybór miejsca, na którym zamierzamy założyć trawnik.

Sprawdź też: Jak zabezpieczyć trawnik przed kretami

Czas na zakładanie trawnika z rolki

Gotowy trawnik możemy rozkładać przez cały sezon wegetacyjny. Darń z rolki jest dużo odporniejsza na przymrozki od trawy kiełkującej. Możemy cieszyć się piękną zielenią trawnika w ogrodzie nawet do końca listopada.

Pielęgnacja trawnika z rolki

Trawnik wymaga takiej samej pielęgnacji, jakbyśmy trawę wysiali w sposób tradycyjny. Należy go nawozić, kosić co pewien czas, nawadniać, grabić z liści oraz wertykulować. Niestety, bez odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych nie będzie wyglądał ładnie, a trawa stosunkowo szybko pożółknie. Należy jednak zaznaczyć, iż trawnik rolowany jest mniej podatny na choroby i działanie szkodników roślinnych.

Trawnik z rolki - wady

Obok wspaniale prezentującej się zieleni tuż po rozwinięciu rulonu - trawnik z rolki ma również swoje wady. Przede wszystkim trawa ta kosztuje dużo więcej, od nasion dostępnych na rynku i potrzeba znacznej wprawy oraz siły fizycznej do jej rozłożenia. Ponadto, należy pamiętać, że gatunki traw stosowane przez producentów lubią miejsca nasłonecznione i niechętnie wzrastają w cieniu. Można co prawda zdobyć gotową trawę, przeznaczoną do miejsc cienistych, ale jest ona jeszcze droższa,
a pozyskanie jej wymaga uprzedniego złożenia zamówienia u konkretnego wytwórcy.

Tradycyjny trawnik z wysiewu

Wysiew dowolnego rodzaju mieszanki traw, to forma zakładania trawników znana od lat i wciąż popularna w ogrodnictwie. Mimo możliwości nabycia darni w rolkach, wcale nie ubyło jej zwolenników.

Kiedy wysiewać trawę?

Najdoskonalszym momentem na wysiewanie trawy jest początek maja lub przełom września i października. Nie jest wtedy na tyle gorąco, aby nasiona uległy zasuszeniu, a jednocześnie temperatura powietrza i jego wilgotność pozwala wykiełkować świeżej trawie. Nie zaleca się zakładania trawników przy temperaturze powyżej 25ºC, ponieważ w takich warunkach pogodowych  trawa nie wzejdzie lub będzie ona mocno przerzedzona i mało estetyczna.

Sprawdź: Co posiać - popularne gatunki traw i ich mieszanki

Jak wysiewać trawnik?

Zakupioną w sklepie ogrodniczym mieszankę trawy wysiewamy raczej ręcznie. Na niewielkich obszarach przydomowych poradzimy sobie z tym spokojnie bez konieczności inwestowania w zbędne urządzenia, czy maszyny. Istota udanego siewu sprowadza się do odpowiedniej wilgotności podłoża.

Wilgotność ta powinna być utrzymana na właściwym poziomie nie tylko w czasie siewu, ale również przez pierwszych kilka, kilkanaście dni po jego zakończeniu. Znacznie ułatwia to kiełkowanie trawy i jej ukorzenianie się w glebie. Wysiewu dokonujemy poprzez rozrzucenie nasion po terenie i przykryciu ich cienką warstwą ziemi.

Pamiętajmy!
Do zagospodarowanie terenu od podstaw potrzeba dwukrotnie więcej nasion, aniżeli do regeneracji trawnika już istniejącego. Ponadto w każdym przypadku powinniśmy przewidzieć, że część rozsypanych nasion może wydziobać ptactwo. Dlatego właśnie zaleca się zwiększenie ilości kupowanych mieszanek nawet do 30%, ponad ilość, którą proponuje producent. Młodej siewki nie należy przykrywać ziemią zbyt grubo, ponieważ trawa będzie wówczas kiełkować znacznie dłużej, jak również może nie pojawić się wcale. 

To Cię zainteresuje: Wapnowanie trawnika - jak to robić, kiedy i po co  

W oczekiwaniu na bujną zieleń

Niepodważalną wadą trawnika wysiewanego, w porównaniu do trawnika z rolki jest to, że na pojawienie się trawy trzeba czekać od trzech do pięciu tygodni. Czas kiełkowania jest różny i zależy od warunków atmosferycznych i rodzaju gleby.
Jednocześnie jako zaletę tradycyjnych mieszanek traw warto podać, iż istnieją mieszanki przeznaczone zarówno do miejsc nasłonecznionych, jak i cienistych. Trawnik, bez znacznego uszczerbku domowych finansów może założyć każdy. Nasiona traw są tanie i powszechnie dostępne.

Oceń artykuł
3,92 / 12 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Anna Mikos

Źródło: Celtis

Polecamy Ci również

Zobacz także