Trawnik wiosną - ważne prace pielęgnacyjne

0
Trawnik wiosną
Wiosenne zabiegi pielęgnacyjne sprawią, że trawnik po zimie odzyska siły.

Zima wbrew pozorom nie jest czasem odpoczynku dla trawnika. Trawa hibernuje, jednak w ekosystemie, jakim jest trawnik, zachodzą intensywne procesy. Ich skutki można dostrzec każdej wiosny i... jak najszybciej trzeba je usuwać, by trawnik miał szansę wrócić do formy.

Wiosną trzeba dokładnie przyjrzeć przyjrzeć się trawnikowi. Zauważymy wtedy, że zima zostawiła ślady - obumarłe kępy trawy, podgniwające korzenie, czasami warstwy białej pleśni śniegowej. Trzeba działać. Podpowiadamy, jak zadbać o trawnik wiosną.

Sprawdź: Czy Twój trawnik nie potrzebuje wapnowania? Wyjaśniamy kiedy to trzeba zrobić i jak

1. Grabienie trawnika

Pierwszą rzeczą po zimie jest dokładne wygrabienie trawnika z liści, gałązek, resztek suchych źdźbeł itp. zanieczyszczeń. Najlepiej użyć szerokich grabi do liści, co znacznie ułatwia pracę. Właściciele kosiarek zbierających skoszoną trawę mają ułatwione zadanie - mogą od razu przystąpić do kolejnej czynności.

2. Wiosenne koszenie trawnika

Kosiarka podczas koszenia pozbiera śmieci, a właśnie skoszenie murawy na wysokość 2–3 cm jest drugim wiosennym zabiegiem na trawniku. Jeśli nie używamy kosiarki ze zbiornikiem, obowiązkowo trzeba wygrabić ściętą trawę. Dzięki takiemu postępowaniu, umożliwimy swobodny wzrost nowych źdźbeł.

3. Wertykulacja trawnika kontra filc

Po wstępnym przygotowaniu trawnika do sezonu warto sprawdzić, czy pod darnią nie powstała warstwa gnijących liści, korzeni, zaschniętych źdźbeł traw i mchów, fachowo zwana filcem. Jeśli stwierdzimy istnienie filcu, trawnik wymaga wertykulacji, czyli zabiegu prowadzonego specjalnym urządzeniem - wertykulatorem - polegającego na nacięciu podłoża na głębokość ok. 5 cm.

Wertykulacja jest niezbędna, ponieważ warstwa filcu utrudnia dopływ powietrza do korzeni murawy i zatrzymuje wilgoć na powierzchni nie pozwalając wniknąć jej w glebę. Wertykulatory ostrymi, poziomymi nożami rozcinają i przerzedzają filc. Zabieg należy przeprowadzić dwukrotnie wzdłuż obu krawędzi trawnika, prostopadle na całej powierzchni. Następnie murawę trzeba dokładnie wygrabić, by usunąć wszystkie resztki.

Sprawdź: Skąd się biorą na trawniku żółte, zasychające plamy. Możliwe przyczyny

4. Napowietrzanie trawnika (aeracja)

Innym zabiegiem bardzo korzystnym dla trawnika jest aeracja czyli napowietrzanie. Polega to na nakłuwaniu darni i górnej warstwy ziemi, żeby doprowadzić powietrze do korzeni. Można to zrobić specjalnym urządzeniem (aeratorem), którego zasadniczą częścią jest walec z kolcami. Skuteczne, ale znacznie bardziej męczące i pracochłonne jest... nakłuwanie darni widłami.

5. Dosiej trawę

Po tych zabiegach można dosiać trawę w puste miejsca, jeśli takie powstały przez zimę. Przed sianiem, ziemię w miejscach, w których trawa będzie uzupełniana, dobrze jest dodatkowo przekopać widłami dosypując piasek (jeśli mamy ciężką ziemię). Po dosianiu trawy cały trawnik równomiernie wałujemy i obficie podlewamy.

6. Zwalcz zimowe choroby trawnika

Niedobrze, jeśli  prowadząc wiosenne zabiegi na trawniku, zauważymy żółknące fragmenty trawy o średnicy ok. 20 cm. Z czasem żółte pola się powiększają. W wilgotne dni na źdźbłach trawy widać białe, lepkie pasemka i strzępki, a w suche i słoneczne trawa lekko różowieje. To oznacza zarażenie tzw. pleśnią śniegową. Choroba rozwija się pod warstwą śniegu blokującą dostęp powietrza do trawnika - stąd jej nazwa.

Dowiedz się więcej: Co to jest pleśń śniegowa i jak uratować trawnik

Gdy zauważymy pierwsze objawy pleśni śniegowej, jak najszybciej trzeba opryskać trawnik preparatami grzybobójczymi. Mimo powtarzania zabiegów, nie ma gwarancji, że pleśń uda się powstrzymać. Wiele zależy od pogody - walka z grzybami jest skuteczniejsza w okresach bezdeszczowych. Pleśń śniegową trudno wyleczyć, dlatego jeśli problem dotyczy dużych fragmentów trawnika, najlepszym rozwiązaniem jest założenie go od nowa.

7. Rozluźnij podłoże

Jeśli wiosną na równym dotychczas trawniku zaczynają tworzyć się kałuże, oznacza to, że podczas zimy podłoże zbytnio się zagęściło. W miejscach zbierania się wody nacinamy murawę na zarysie prostokąta, nie odcinając jednego z boków. Podwijamy darń podobnie jak otwiera się puszkę sardynek. Spulchniamy odkryte podłoże i napowietrzamy je piaskiem, nadmiar usuwamy. Zakrywamy dziurę darnią i silnie dociskamy. Następnie wałujemy trawnik oraz obficie podlewamy.

Dowiedz się: Czym i jak często nawozić trawnik, żeby był piękny przez cały sezon

8. Zacznij nawozić trawnik

Z początkiem okresu intensywnej wegetacji trawy, w pierwszej dekadzie kwietnia, trawnik należy obficie nawieźć stosując wieloskładnikowe nawozy mineralne lub kompost. Kompost trzeba rozłożyć ok. dwucentymetrową warstwą równomiernie po całej powierzchni murawy, nawóz sztuczny w ilości zalecanej przez producenta. Istotne, by był wysiewany równomiernie. Ogrodnicy zalecają nawet podlewanie trawnika nawozem rozpuszczonym w wodzie, co pozwala na bardzo równomierne zasilenie trawy.

UWAGA: pamiętajmy, że prace przy trawniku rozpoczynamy, kiedy ziemia obeschnie po roztopach. Tu wiele zależy od pogody w danym roku.


Oceń artykuł
4,67 / 12 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Hanna Sadkowska

Polecamy Ci również

Zobacz także