Trawnik po zimie

0
Trawnik po zimie wymaga pielęgnacji
Trawa wymaga regularnego nawożenia. Trawnik zaczynamy nawozić wczesną wiosną, gdy tylko darń się zazieleni

Po zimie murawa wygląda nieciekawie. Dlatego przyda jej się kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych: wygrabienie, nawożenie i regeneracja ubytków.

Kiedy podczas zimy prawie nie ma mrozu, a dodatnie temperatury sprawiają, że trawa nadal rośnie, zamiast zapaść w stan spoczynku. Przyjrzyjmy się uważnie naszemu trawnikowi – źdźbła są nadmiernie wyrośnięte i pokładają się na ziemi. Miejscami zaczynają gnić. Gdzie indziej pojawiły się połacie łysej ziemi.

Jak uratować nasz murawę po zimie?

  • Wygrabiamy spomiędzy trawy śmieci, patyki i liście. Jeśli je zostawimy, zaczną się rozkładać, a z nimi będzie gniła także trawa.
  • Ciepło sprawiło, że obudziły się już krety; zasypujemy i wyrównujemy kretowiska, aby wypłoszyć zwierzęta, używamy preparatów chemicznych, np. Kretolu lub Krecika.
  • Trawa po zimie potrzebuje dużo składników pokarmowych, żeby odbudować nadwerężone źdźbła. Murawę nawozimy preparatami o dużej zawartości azotu, np. azofoską lub specjalnym wolno działającym nawozem do trawników. 
  • Uzupełniamy łyse przestrzenie, które pozostały na trawniku po zimie; przekopujemy ziemię w tych miejscach i obsiewamy je mieszanką trawy o takim samym składzie jak ta, której użyliśmy, zakładając trawnik. Nasiona przykrywamy warstwą ziemi (około 1 cm), którą lekko ubijamy. Dzięki temu nie będą wymywane przez deszcz i wydziobywane przez ptaki.

Warto przeczytać: Jak dbać o trawnik wiosną

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Izabella Sieńko-Holewa

Źródło: polskatimes.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także