Trawnik jak w pałacu

1
Trawnik

Jak mawiają Anglicy, aby mieć ładny trawnik, trzeba go zasiać, a potem kosić regularnie dwa razy w tygodniu przez sto lat.

W wyspiarskim przysłowiu jest naturalnie sporo przesady, jednak fakt faktem - trawniki w ogrodach pałacu Buckingham uważane są za najpiękniejsze na świecie.

Zanim będziemy mogli cieszyć się soczystą murawą, trzeba wybrać i przygotować pod nią miejsce. Należy pamiętać, iż posianie trawnika jest decyzją trudną do odwrócenia. Jeśli za klika lat stwierdzimy, że w danej części ogrodu lepiej byłoby mieć grządki kwiatowe czy warzywa, przywrócenie ziemi do stanu pierwotnego będzie wymagało sporo pracy. W praktyce likwidacja trawy polega na wybraniu warstwy ziemi na głębokość ok. pół metra i nawiezieniu nowej. Decyzję o lokalizacji warto zatem dokładnie przemyśleć.

Roboty ziemne, czyli przygotowania

Maj i czerwiec to najlepsze miesiące, by zabrać się do pracy, jeśli planujemy trawnik. Ziemię trzeba najpierw dokładnie przekopać lub napowietrzyć przy pomocy aeratora. Najlepiej na głębokość
ok. 30 cm. Podczas spulchniania gleby, warto starannie usunąć wszystkie chwasty i rozbić grudy. Jeśli ziemia jest pozbawiona warstwy próchnicznej, niezbędne będzie użyźnienie za pomocą
np. kompostu - trawa wymaga bowiem dużej ilości składników odżywczych i szybko wyjaławia ziemię.

Po przekopaniu warto dokładnie wyrównać teren przyszłego trawnika. Jeśli o tym zapomnimy, będziemy chodzić po nierównej murawie. Gdy wszystko jest gotowe, czas na wybór odpowiedniej mieszanki nasion.

Do oglądania, czy deptania?

Wybór gatunku trawy zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli trawnik ma służyć wyłącznie do dekoracji najlepsza będzie trawa gazonowa - soczyście zielona i wolno rosnąca. Niestety, również bardzo delikatna - większość traw gazonowych „nie lubi”, gdy się po nich chodzi. Ceny traw gazonowych zaczynają się od 20 zł za kilogram. Taka ilość nasion wystarczy na ok. 40 m² trawnika.

Jeśli trawnik ma służyć rekreacji, warto zdecydować się na mieszankę sportową. Jest niestety nieco droższa od traw gazonowych (ok. 30 zł za kg). Trawnik typu sportowego wymaga ponadto częstszego koszenia i staranniejszej pielęgnacji, jednak jest o wiele bardziej wytrzymały.

Teoretycznie powinno się wybierać jeden rodzaj mieszanki i podczas późniejszego dosiewania stosować ten sam gatunek, jednak w praktyce ogrodnicy często mieszają nasiona traw. W ten sposób można osiągnąć ciekawe efekty dekoracyjne - jeśli wysiejemy różne gatunki np.
w szachownicę, trawnik z daleka będzie ją przypominał. Trik ten jest często stosowany na boiskach piłkarskich.

Trawę najlepiej siać ręcznie, rozrzucając nasiona równomiernie po przygotowanej powierzchni. Następnie trzeba trawnik lekko zagrabić lub przykryć warstwą ziemi z torfem i silnie podlać rozproszonym strumieniem wody. Teraz wystarczy poczekać na efekty 7-14 dni i... zapewne przyda się dosianie w niektórych miejscach.

Jaki trawnik?

trawnik z rolki
wynik głosowania
23,7%
trawnik wysiewany
wynik głosowania
76,4%

Ilość oddanych głosów: 3734

Trawa z rolki
Dobra informacja dla tych, którzy chcieliby mieć ładny trawnik, a nie mają czasu go zakładać lub cenią sobie wygodę - można kupić gotową darń w rolkach i rozłożyć ją na przygotowanym podłożu. Efekt natychmiastowy - za ok. 7 zł za m². Kupując gotową darń należy sprawdzić, czy ma jednakowy, zielony kolor na całej powierzchni, a ziemia pod nią jest równej grubości. Trawa powinna być gęsta, wolna od chwastów i niezaatakowana przez choroby.

Gotową darń rozwijamy z rolki i układamy obok siebie tak, aby łączenia sąsiadujących pasów nie pokrywały się. Nie należy naciągać pasów, bo gdy przeschną, skurczą się i powstaną nieestetyczne szczeliny. Po rozłożeniu, trawę trzeba dokładnie przycisnąć do podłoża za pomocą wału,
a zewnętrzne i odsłonięte krawędzie obsypać glebą, aby nie wyschły. Warunkiem przyjęcia się gotowej darni jest intensywne podlewanie przez pierwsze 6 dni, a potem regularne zraszanie.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Edyta Zdunek

Źródło: Celtis

Zdjęcia: aleja-architektow.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także