Te rośliny nie lubią przesadzania. Zobacz, na co zwrócić uwagę

0
Łubin
Niektóre rośliny bardzo źle znoszą przesadzanie. Miejsce dla nich powinnyśmy dobrze przemyśleć, uwzględniając ich wymagania oraz to, że urosną.

Przesadzanie roślin jest popularnym zabiegiem i większość roślin znosi to dobrze. Są jednak także kwiaty, krzewy i drzewa, które przesadzania nie lubią i mogą po tym nawet zginąć. Oto, jakich roślin nie należy przesadzać.

Sadząc rośliny w ogrodzie jesteśmy przekonani, że na danym stanowisku będą prezentowały się najlepiej. Kiedy jednak zaczynają intensywnie rosnąć, rozkrzewiać się lub osiągać pokaźne rozmiary okazuje się, że trzeba je ostatecznie przesadzić. Jeśli zabieg wykonany jest prawidłowo i w odpowiednim terminie, rośliny zwykle dobrze go znoszą, ale są też gatunki, które nie cierpią przeprowadzki i raz posadzone powinny pozostać na swoim miejscu tak długo, jak to tylko możliwe.

Zobacz zdjęcia

Malwy

Malwy należą do roślin, które tworzą długie, palowe korzenie i nie lubią przesadzania.

Peggychoucair (pixabay.com)
Łubin

Sadząc łubin, dobrze wybierzmy dla niego miejsce, bo źle znosi przesadzanie.

Danutaniemiec (pixabay.com)
Ma wschodni

Również miejsce pod mak wschodni warto dobrze przemyśleć.

Katzenfee50 (pixabay.com)
Piwonie

Piwonie należą do roślin o kruchych korzeniach. Dlatego przesadzajmy je tylko w ostateczności.

tatutati (pixabay.com)
Rozwar

Dobrze ukorzenione rozwary często nie przeżywają przesadzenia.

Katarzyna Laszczak
Ciemierniki

Ciemierniki posadźmy w miejscu osłoniętym od słońca i zostawmy je tam.

Leoleobobeo (pixabay.com)
Ostróżki

Ostróżki korzenią się głęboko i ich przesadzanie jest mocno ryzykowne.

Manfredrichter (pixabay.com)
Sasanki

Nie przesadzajmy również sasanek (głęboko zapuszczają korzenie).

Katarzyna Laszczak
Ognik szkarłatny

Ognik to dekoracyjny krzew, ale zastanówmy się, gdzie go posadzić. Uwaga - ma mocne ciernie.

Sarangib (pixabay.com)
Oczar

Oczary kwitną bardzo wczesną wiosną, a nawet zimą.

Sshreet (pixabay.com)
Katalpa (surmia)

Katalpy pięknie kwitną, a następnie wykształcają dekoracyjne, długie i wąskie strączki.

bstad (pixabay.com)
Magnolia

Magnolie mają kruche korzenie, więc nie wykopujmy jej bez wyraźnej potrzeby.

Katarzyna Laszczak
Przesadzanie drzewa

Przesadzanie starych drzew wymaga specjalistycznego sprzętu i nie zawsze się udaje.

Katarzyna Laszczak

Jakie rośliny nie lubią przesadzania

Są to głównie rośliny o długim, mocnym, słabo rozgałęzionym, palowym systemie korzeniowym lub o zgrubiałych, „marchewkowych”, kruchych i delikatnych korzeniach, które bardzo łatwo można uszkodzić podczas wykopywania.

Poznaj: Warzywa, które trzeba odmładzać. Które tego potrzebują i jak to zrobić

Kwiaty o palowych korzeniach

Do takich roślin należy między innymi malwa ogrodowa. Jej piękne kwiaty zdobiły dawniej wiejskie ogródki, po czym na pewien czas rośliny odeszły w zapomnienie. Obecnie jednak znów powracają do łask i coraz częściej pojawiają się w ogrodach. Doczekały się nawet wielu pięknych odmian o zachwycających kwiatach.

Niestety, malwa to jedna z tych roślin, które przesadzania nie lubią. Jej długi, palowy korzeń podczas wykopywania łatwo można uszkodzić, przez co roślina w nowym miejscu choruje i jest znacznie słabsza, a czasem nawet całkiem zamiera.

Ponieważ malwa jest zwykle rośliną dwuletnią (choć zdarzają się też odmiany jednoroczne), należy wysiać ją rok wcześniej na rozsadniku, siewki przepikować w pojedyncze doniczki, a następnie posadzić na starannie wybranym miejscu docelowym tak, aby nie było konieczności ich późniejszego przesadzania.

Roślinami o palowym systemie korzeniowym, które tak jak malwa nie lubią przesadzania są też łubin ogrodowy i mak wschodni.

Poznaj też: Maki himalajskie (mekonopsy), które kwitną na niebiesko

Rośliny o kruchych korzeniach

Inną piękną i bardzo lubianą byliną, która źle znosi przesadzanie jest piwonia chińska, mogąca pozostać na jednym stanowisku nawet kilkanaście lat. Piwonia posiada mięsiste, grube, bulwiaste, ale kruche korzenie, które podczas wykopywania bardzo łatwo jest uszkodzić. Taka roślina po przesadzeniu może długo chorować i nie kwitnąć nawet przez kilka lat.

Jeśli już musimy piwonie przesadzić lub je podzielić, korzenie powinniśmy ostrożnie wykopać szerokimi widłami, uważając, aby ich nie uszkodzić. Zabieg należy przeprowadzać jedynie pod koniec lata (koniec sierpnia-początek września), gdyż inne terminy w przypadku piwonii mogą być bardzo ryzykowne.

Pamiętajmy też, aby korzenie na nowym stanowisku umieścić płytko, tuż pod powierzchnią ziemi, gdyż piwonie posadzone zbyt głęboko, także nie będą kwitły przez wiele lat.

Sprawdź: Dlaczego piwonie nie kwitną? Podpowiadamy, jakie są możliwe przyczyny i co robić

Inne kwiaty, których nie należy przesadzać

Piękną byliną o grubych, „marchewkowatych”, ale delikatnych korzeniach jest też rozwar wielkokwiatowy, który także nie lubi przesadzania.

Zabieg nie najlepiej znoszą też ostróżki ogrodowe, których delikatny i wrażliwy system korzeniowy również można łatwo uszkodzić. Przesadzania i rozmnażania przez podział nie toleruje również większość ciemierników (m.in. popularny ciemiernik biały) i sasanek. Ich korzenie są bardzo wrażliwe na uszkodzenia i rośliny po przesadzeniu trudno się regenerują, a czasami nawet całkiem zamierają.

Uwaga na krzewy i drzewa

Problemy z przeprowadzką mają jednak nie tylko byliny i rośliny ozdobne, ale też krzewy i drzewa. Przesadzania nie lubią miedzy innymi osypujące się jesienią kolorowymi owocami ogniki szkarłatne oraz ciekawie kwitnące oczary. Nie toleruje go również piękna i lubiana katalpa bigoniowata (surmia), dlatego w ogrodzie należy od razu wybrać dla niej docelowe stanowisko, na którym pozostanie już na stałe. Zabieg źle znosi także większość pięknych, ale wrażliwych na przesadzanie magnolii.

Podpowiadamy: Jak nawozić borówki amerykańskie i inne krzewy owocowe

Zgodnie ze znanym przysłowiem, przesadzania nie lubią też stare drzewa, które dużo wolniej rosną, gorzej się regenerują i trudniej odbudowują uszkodzony podczas wykopywaniu system korzeniowy. Jeśli już koniecznie musimy drzewo przenieść w inne miejsce, starajmy się wykopać je z jak największą bryłą korzeniową i od razu posadzić na nowym stanowisku. Wykopany pod nie dołek wzbogaćmy dobrze rozłożonym kompostem, a korzenie przed zasypaniem ziemią zalejmy dużą ilością wody. Wtedy rośliny mają większe szanse na przetrwanie przeprowadzki.

 

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także