Tawuła norweska, czyli szara. Kwitnący i mało wymagający krzew

0
Tawuła norweska, czyli szara
Tawuła norweska jest nazywana szarą. Ale ozdobą tego krzewu są białe kwiaty, którymi dosłownie obsypuje się na przełomie kwietnia i maja.

Kwitnące krzewy ozdobne to jedne z najcenniejszych roślin ogrodowych. Wśród nich jedno z pierwszych miejsc zajmują tawuły, mogące poszczycić się zaskakująco dużą różnorodnością gatunkową i odmianową.

Tawuła szara, zwana norweską

Do popularniejszych i najczęściej uprawianych zalicza się między innymi tawuła szara nazywana też norweską. Roślina dorasta do ok. 1,5 -2 m wys. i osiąga podobną szerokość. Jej największą ozdobą są drobne, białe, liczne, zebrane w niewielkie baldachogrona kwiaty, pojawiające się w maju na wiotkich, delikatnie owłosionych, przewieszających się na zewnątrz pędach. Dzięki nim roślina wygląda wiosną naprawdę spektakularnie i przypomina raczej białą kaskadę kwiatów lub ogromny bukiet, niż typowy krzew ogrodowy.

Zobacz zdjęcia

Tawuła (w tle kerria i migdałek)

Tawułę można sadzić pojedynczo lub w grupach z innymi krzewami.

Katarzyna Laszczak
Krzew tawuły norweskiej

Tawuła norweska ma ładny, luźny pokój.

Katarzyna Laszczak
Kwitnąca tawuła norweska

Kwitnące pędy wyglądają jak oblepione śniegiem.

Hans - pixabay.com
Tawuła szara

Tawuła norweska jest bardzo łatwa w uprawie - to jeden z najmniej wymagających krzewów.

Hans - pixabay.com
Kwiaty tawuły norweskiej

Kwiaty tawuły norweskiej mają delikatny, słodkawy zapach.

Kamilfoto - pixabay.com
Krzewy tawuły norweskiej

Tawuły norweskie nadają się na żywopłoty, ale można je także sadzić pojedynczo.

Katarzyna Laszczak
Gałązka tawuły norweskiej

Tawuły norweskiej nie trzeba przycinać. Ale jeśli chcemy to zrobić, to przycina się ją zaraz, gdy skończy kwitnąć.

Webandi - pixabay.com

Mimo iż tawuła kwitnie dość krótko (od końca kwietnia do maja) i nie zawiązuje ozdobnych owoców, dzięki ładnemu pokrojowi, łukowato wygiętym pędom i licznym, drobnym, zielonym listkom, pozostaje ozdobą ogrodu przez cały sezon.

Jesienią, przed zrzuceniem liści, ma dla nas jeszcze jedną, miłą niespodziankę, gdyż jej liście przebarwiają się na intensywnie żółty kolor i stają się pięknym, barwnym akcentem jesiennego ogrodu.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać migdałek, który kwitnie wczesną wiosną

Odmiany tawuły norweskiej do ogrodu

W ogrodzie oprócz gatunku możemy uprawiać również ozdobne odmiany krzewu, choć w przypadku tawuły szarej nie mamy jeszcze zbyt dużego wyboru. Na rynku dostępnych jest zaledwie kilka odmian, do których należą między innymi:

  • „Grefsheim” - norweska odmiana o ładnym, gęstym, kopulastym pokroju i dużej odporności na niskie temperatury, dorasta do ok. 2 m wys.
  • „Kaziu” - nowa, polska odmiana o żółtym zabarwieniu liści i gęstym pokroju, dorasta do ok. 1,5 m wysokości i osiąga podobną szerokość.

Tawuła – krzew bardzo łatwy w uprawie

Tawuła szara swoją ogromną popularność zawdzięcza jednak nie tylko atrakcyjnemu pokrojowi i pięknym kwiatom, ale też bardzo małym wymaganiom uprawowym oraz wielu możliwościom zastosowania w ogrodzie. Jest jednym z najłatwiejszych w uprawie krzewów ogrodowych i choć preferuje stanowiska słoneczne oraz żyzne, próchnicze, przepuszczalne podłoża, urośnie też w półcieniu i na każdej, typowej glebie ogrodowej.

Bardzo dobrze znosi suszę, zanieczyszczenia miejskie, niskie temperatury oraz przycinanie. Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych i nie oczekuje nawożenia.

Radzimy: Jak uprawiać tawułkę Arendsa, która świetnie rośnie w cieniu

Przycinanie tawuły norweskiej

Tawuła norweska reguły nie potrzebuje cięcia, gdyż jej naturalny pokrój jest wyjątkowo dekoracyjny. Mimo to w razie potrzeby krzew można dowolnie formować, korygując jego kształt, wysokość oraz szerokość.

Planując przycinanie tawuły powinniśmy tylko pamiętać, że aby nie stracić wiosennego spektaklu w postaci kaskady białych kwiatów, zabieg musimy wykonać natychmiast po zakończeniu kwitnienia, gdyż tawuła szara zawiązuje kwiaty na pędach zeszłorocznych.

Przeprowadzając cięcie w innym terminie (np. latem lub wczesną wiosną), nie zrobimy wprawdzie roślinie wielkiej krzywdy, ale możemy pozbawić ją większości pąków kwiatowych, ograniczając tym samym kwitnienie.

Tawuła – krzew o wszechstronnym zastosowaniu

Tawuła szara dzięki swojej urodzie, małym wymaganiom i dużej tolerancji na cięcie, może mieć w ogrodzie bardzo wiele zastosowań.

Roślina pięknie prezentuje się w zestawieniu z innymi krzewami ozdobnymi (np. krzewuszkami, hortensjami, kalinami, irgami, innymi tawułami, pięciornikami krzewiastymi) lub wysokimi bylinami (np. z dużymi funkiami, bergeniami, rudbekiami, floksami wiechowatymi, tojeścią kropkowaną), ale bardzo dobrze wygląda też w jednogatunkowych, dużych grupach.

Tawuła sprawdza się też jako roślina soliterowa, gdyż jej kopulasty, malowniczy pokrój, pięknie prezentuje się na tle trawnika, ogrodzenia, altany lub ściany budynku. Posadzona na słonecznych skarpach lub na dużych, wolnych przestrzeniach, może także pełnić rolę rośliny okrywowej.

Polecamy: Kwitnące krzewy, które są łatwe w uprawie. Co wybrać i jak je uprawiać

Ze względu na gęsty pokrój i dużą tolerancję na cięcie, tawuła szara to również znakomita roślina żywopłotowa, którą można wykorzystać zarówno do tworzenia żywopłotów formowanych jak i naturalnych.

Krzew może też być uprawiany w pojemnikach, stanowiąc piękną ozdobę balkonu lub tarasu. Donica w której będzie uprawiany, musi być jednak dość duża, gdyż roślina tworzy całkiem sporą bryłę korzeniową.

Polecamy też: Śnieguliczki - ozdobne krzewy bardzo łatwe w uprawie

 

Oceń artykuł
4,43 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także