Drewniane tarasy są w modzie. Głównie dzięki znacznie większej niż jeszcze kilka lat temu dostępności najróżniejszych gatunków drewna egzotycznego, które uchodzi za trwalsze niż drewno z rodzimych gatunków drzew.*
Problemy z drewnem egzotycznym
Popularność tzw. egzotyków ma jednak swoją cenę. Znalezienie dobrej jakości drewna przypomina loterię, a jego pochodzenie często jest niejasne. Czy można temu zaradzić, czy istnieją uczciwe alternatywy na rynku drewna tarasowego? W marcu bieżącego roku weszło w życie rozporządzenie unijne nr 995/2010 regulujące handel drewnem na terenie Unii Europejskiej. Dotyczy to przede wszystkim drewna egzotycznego. Unia Europejska od lat jest największym odbiorcą nielegalnie pozyskiwanego surowca. Obecnie szacuje się, że ma ono aż 40% udziału w rynku drewna egzotycznego. Kolejne skandale dotyczące kwestii jego pozyskiwania skłoniły posłów Parlamentu Europejskiego do działania. W utajnionym dokumencie rząd Peru przyznał się do masowego fałszowania certyfikatów eksportowanego drewna egzotycznego, a z depesz Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki opublikowanych przez portal WikiLeaks wynika, że aż 70%-90% eksportowanego drewna pochodziło z nielegalnych wycinek. Nowe rozporządzenie ograniczy dostępność popularnych drewna egzotycznego poprzez wyeliminowanie podejrzanych dostawców. Prawdopodobnie odbije się to niekorzystnie na ich cenie lub przyczyni się do zwiększenia rynkowego udziału egzotyków, co prawda pewnego pochodzenia, lecz gorszej jakości.
Trwałe drewno
Uczciwa alternatywa dla drewna egzotycznego? Oczywiście na pierwszy rzut oka zawirowania wokół drewna egzotycznego są kłopotliwe dla osób szukających trwałych materiałów do budowy konstrukcji ogrodowych, np. tarasu lub altanki. Okazuje się jednak, że jest to dobra okazja, aby rozejrzeć się za alternatywami. Pewien stolarz z Hamburga w Niemczech, Jan Nies, wpadł na pomysł, który po latach eksperymentów i badań zrewolucjonizował dziedzinę konserwacji drewna. Jego idea doprowadziła do powstania materiału doskonale sprawdzającego się w trudnych warunkach na zewnątrz, tzw. „Dauerholz”, czyli „trwałego drewna”. Jest to nazwa drewna w całym przekroju zakonserwowanego woskiem. Kryje się za nią jednak o wiele więcej, niż obietnica trwałego i pięknego tarasu. Co ciekawe, „Dauerholz” to również nazwa opatentowanej technologii, umożliwiającej konserwację europejskich gatunków drewna woskiem bezpiecznym dla zdrowia i środowiska. Niemiecki producent tego drewna postanowił zaoferować miłośnikom ogrodowego wypoczynku trwałą alternatywę dla drewna egzotycznego.
Ekologiczny taras
Konserwacja drewna woskiem w całym przekroju – zarówno bieli, jak i twardzieli – jest co prawda trudna do osiągnięcia, lecz ma szereg zalet. Surowe drewno (np. sosnowe) pozbawiane jest wilgoci i żywicy, a puste komórki są trwale wypełniane woskiem. Dzięki temu drewno nie przyjmuje i nie oddaje wilgoci, a w efekcie nie pracuje! Zmniejsza to prawdopodobieństwo odkształceń, nawet w wyjątkowo trudnych warunkach. Pod względem trwałości dorównuje ono drewnom egzotycznym i jest dwa razy cięższe, a więc również twardsze niż przed konserwacją. Co najważniejsze: drewno raz zakonserwowane w ten sposób nie wymaga impregnacji, a pod względem wytrzymałości przewyższa nawet drewno egzotyczne!
Obietnice producenta, firmy Dauerholz, brzmią więc zachęcająco. Ich potwierdzeniem może być pisemna gwarancja 15 lat udzielana na drewno Dauerholz lub zainteresowanie, jakim od kilku lat cieszy się ono w Niemczech oraz innych krajach europejskich. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że teraz również w Polsce miłośnicy naturalnych tarasów zyskali powód do skrupulatnego przemyślenia wyboru materiału na taras. Oprócz ogólnie pojętej bezobsługowości przekonywać mogą walory użytkowe takiego drewna, m.in. brak drzazg oraz najwyższy poziom antypoślizgowości. Również boso można czuć się na nim bezpiecznie.
* artykuł sponsorowany
Dasos
no właśnie, drewno egzotyczne to jednak głównie rabunkowa wycinka drzew, a nasze gatunki drewna też są piękne
bakar
jeśli nie wiecie co wybrać to na filmiku jest przegląd dostępnych rozwiązań na tarasy http://vimeo.com/61787236
Natasza72
dlatego przy wyborze materiału na taras coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologię i zamiast drewna wybiera deski kompozytowe. Kompozyt naturalnego drewna bambusowego i polimerów sprawia, że taras wykonany w tej technologii posiada zalety naturalnego drewna i dużą wytrzymałość. Deska kompozytowa eccowood na trwały i ekologiczny taras, jest całkowicie odporny na działanie warunków atmosferycznych. Taki taras nie wymaga impregnacji oraz czasochłonnej konserwacji, ponieważ do czyszczenia nie potrzebujemy specjalnych środków czyszczących. Do usunięcia plam wystarczy woda pod odpowiednim ciśnieniem. Jest także odporny na działanie szkodników i posiada antypoślizgową nawierzchnię.