Taras drewniany - jakie drewno wybrać

Taras drewniany - jakie drewno wybrać

taras z drewna krajowegoDrewniane tarasy są w modzie. Głównie dzięki znacznie większej niż jeszcze kilka lat temu dostępności najróżniejszych gatunków drewna egzotycznego, które uchodzi za trwalsze niż drewno z rodzimych gatunków drzew.*

Problemy z drewnem egzotycznym

Popularność tzw. egzotyków ma jednak swoją cenę. Znalezienie dobrej jakości drewna przypomina loterię, a jego pochodzenie często jest niejasne. Czy można temu zaradzić, czy istnieją uczciwe alternatywy na rynku drewna tarasowego? W marcu bieżącego roku weszło w życie rozporządzenie unijne nr 995/2010 regulujące handel drewnem na terenie Unii Europejskiej. Dotyczy to przede wszystkim drewna egzotycznego. Unia Europejska od lat jest największym odbiorcą nielegalnie pozyskiwanego surowca. Obecnie szacuje się, że ma ono aż 40% udziału w rynku drewna egzotycznego. Kolejne skandale dotyczące kwestii jego pozyskiwania skłoniły posłów Parlamentu Europejskiego do działania. W utajnionym dokumencie rząd Peru przyznał się do masowego fałszowania certyfikatów eksportowanego drewna egzotycznego, a z depesz Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki opublikowanych przez portal WikiLeaks wynika, że aż 70%-90% eksportowanego drewna pochodziło z nielegalnych wycinek. Nowe rozporządzenie ograniczy dostępność popularnych drewna egzotycznego poprzez wyeliminowanie podejrzanych dostawców. Prawdopodobnie odbije się to niekorzystnie na ich cenie lub przyczyni się do zwiększenia rynkowego udziału egzotyków, co prawda pewnego pochodzenia, lecz gorszej jakości.

taras z trwałego drewna Dauerholz

ekologiczny taras drewnianyTrwałe drewno

Uczciwa alternatywa dla drewna egzotycznego? Oczywiście na pierwszy rzut oka zawirowania wokół drewna egzotycznego są kłopotliwe dla osób szukających trwałych materiałów do budowy konstrukcji ogrodowych, np. tarasu lub altanki. Okazuje się jednak, że jest to dobra okazja, aby rozejrzeć się za alternatywami. Pewien stolarz z Hamburga w Niemczech, Jan Nies, wpadł na pomysł, który po latach eksperymentów i badań zrewolucjonizował dziedzinę konserwacji drewna. Jego idea doprowadziła do powstania materiału doskonale sprawdzającego się w trudnych warunkach na zewnątrz, tzw. „Dauerholz”, czyli „trwałego drewna”. Jest to nazwa drewna w całym przekroju zakonserwowanego woskiem. Kryje się za nią jednak o wiele więcej, niż obietnica trwałego i pięknego tarasu. Co ciekawe, „Dauerholz” to również nazwa opatentowanej technologii, umożliwiającej konserwację europejskich gatunków drewna woskiem bezpiecznym dla zdrowia i środowiska. Niemiecki producent tego drewna postanowił zaoferować miłośnikom ogrodowego wypoczynku trwałą alternatywę dla drewna egzotycznego.

Ekologiczny taras

Konserwacja drewna woskiem w całym przekroju – zarówno bieli, jak i twardzieli – jest co prawda trudna do osiągnięcia, lecz ma szereg zalet. Surowe drewno (np. sosnowe) pozbawiane jest wilgoci i żywicy, a puste komórki są trwale wypełniane woskiem. Dzięki temu drewno nie przyjmuje i nie oddaje wilgoci, a w efekcie nie pracuje! Zmniejsza to prawdopodobieństwo odkształceń, nawet w wyjątkowo trudnych warunkach. Pod względem trwałości dorównuje ono drewnom egzotycznym i jest dwa razy cięższe, a więc również twardsze niż przed konserwacją. Co najważniejsze: drewno raz zakonserwowane w ten sposób nie wymaga impregnacji, a pod względem wytrzymałości przewyższa nawet drewno egzotyczne!
Obietnice producenta, firmy Dauerholz, brzmią więc zachęcająco. Ich potwierdzeniem może być pisemna gwarancja 15 lat udzielana na drewno Dauerholz lub zainteresowanie, jakim od kilku lat cieszy się ono w Niemczech oraz innych krajach europejskich. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że teraz również w Polsce miłośnicy naturalnych tarasów zyskali powód do skrupulatnego przemyślenia wyboru materiału na taras. Oprócz ogólnie pojętej bezobsługowości przekonywać mogą walory użytkowe takiego drewna, m.in. brak drzazg oraz najwyższy poziom antypoślizgowości. Również boso można czuć się na nim bezpiecznie.

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Dauerholz

Polecamy Ci również

Zobacz także