Tancerki, czaple, nadzy mężczyźni: niezwykłe storczyki [ZDJĘCIA]

0
Storczyk falenopsis
Storczyki mają piękne kwiaty. Ale niektóre ich kształty są naprawdę zadziwiające.

Wszystkim, którzy uwielbiają storczyki, proponujemy przyjrzeć się im bliżej. Niektóre mają naprawdę przedziwne formy, w których można się dopatrzeć czegoś zupełnie innego niż „zwykły” kwiat.

Bogactwo kształtów i barw kwiatów często nas zachwyca. Ale natura czasem tworzy zupełnie zadziwiające formy. Niektóre z nich powstały po to, żeby dodatkowo kusić owady lub ułatwiać zapylenie roślin. A część z nich „podpowiada” nasza wyobraźnia. Szczególnie wiele jest ich wśród bardzo lubianych przez nas storczyków.

Podpowiadamy: Jak pielęgnować storczyki, żeby pięknie kwitły

Rodzina storczykowatych jest bardzo liczna, dlatego nie dziwi, że właśnie wśród ich kwiatów można spotkać najwięcej fantazyjnych form. Zacznijmy spokojnie, od storczyków przypominających owady. Ale to naprawdę dopiero początek.

Zobacz zdjęcia

Dwulistnik pszczeli

Dwulistnik pszczeli to storczyk żywo przypominający pszczołę. Występuje też w Polsce, choć na razie odkryto go tylko na Śląsku.

Kaz - pixabay.com
Dwulistnik trzmieli - Ophrys bombyliflora

Są i storczyki - trzmiele, występujące m.in. w cieplejszych regionach Europy.

Fleuryste - pixabay.com
Motylnik - Oncidium

Motylnika można uprawiać w doniczkach. Jego nazwa pochodzi od skrzydeł motyla.

Foto Rabe - pixabay.com
Storczyk Oncidium

Ale kwiaty motylnika mogą też się kojarzyć z tancerką w balowej sukni.

Jessica Johnson - pixabay.com
Storczyk-pająk, czyli Brassia

Oficjalnie te storczyki przypominają pająki. Ale czy nie kojarzą się bardziej z tancerkami w układzie choreograficznym?

Ddouk - pixabay.com
Storczyk Orchis italica, zwany nagim mężczyzną

Potoczna nazwa świetnie oddaje kształt kwiatów tych storczyków.

Lumbar, wikimedia.commons CC BY-SA 3.0
Storczyk "gołębi" - Peristeria elata

Kwiaty tego storczyka skrywają "gołębie". Są także nazywane "kwiatami Ducha Świętego".

Orchi - wikimedia.commons CC BY SA 3.0
Storczyk - kaczka, czyli Caleana maior

Kaczuszka w locie, czyli australijski storczyk Caleana maior.

Poyt448 Peter Woodart - wikimedia commons public domain
Storczyki - czaple, czyli Habenaria radiata

Piękne, strzępiaste kwiaty tego storczyka wyglądają jak rozłożone skrzydła czapli.

Alpsdake - wikimedia.commons CC BY SA 3.0
Storczyk - łabędź, czyli falenospsis

Falenopsisy to najbardziej popularne storczyki. Kiedy im się przyjrzymy, zauważymy, że mamy w doniczce również łabędzie.

Foto Rabe - pixabay.com
Storczyk - małpka, czyli Dracula simia

Prawdziwy pyszczek małpki można zobaczyć w pewnym amerykańskim storczyku. Jest jednak nazywany też.... wampirem.

Dick Culbert fram Gibson BC Canada - wikimedia.commons CC BY SA 2.0

CC BY-SA 3.0  CC BY-SA 2.0

Storczyki jak owady i ludzie

Dwulistnik pszczeli (Ophrys apifera) – to stosunkowo mało egzotyczna roślina, bo rośnie dziko w południowej i zachodniej Europie, a także w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Kilka lat temu wypatrzono go nawet w Polsce (uwaga: storczyki rosnące w Polsce są pod ścisłą ochroną!). Jego zadziwiające kwiaty można podziwiać od wiosny do wczesnego lata, a wyglądają jak… pszczoła zapylająca kwiat.

Podobny do niego, ale występujący tylko w cieplejszych rejonach niż Polska, jest dwulistnik „trzmieli” (Ophrys bombyliflora), żywo przypominający właśnie trzmiela.

Z owadzimi kształtami wiąże się także motylnik (storczyk Oncidium), który można uprawiać w doniczkach. Jest wprawdzie dość wymagający, ale piękny. Jego kwiaty przypominają skrzydła motyla, choć nam raczej kojarzą się z tancerką w balowej sukni.

Polecamy: Odmiany storczyków, które dobrze rosną w domu

Z tej samej rodziny pochodzi kolejna zadziwiająca grupa storczyków, czyli Brassia. Po angielsku są one nazywane storczykiem-pająkiem, ale i w tym przypadku my obstajemy raczej przy baletnicach w pięknym układzie tanecznym. Natomiast natura bywa mniej romantyczna – kształt kwiatów tych storczyków rzeczywiście ma przypominać pająki. I to pewnemu gatunkowi os, które na pająki polują, a zmylone formą kwiatów – zapylają storczyki. A wszystko w egzotycznym otoczeniu południowoamerykańskich dżungli.

Ewidentnie ludzkie kształty ma za to storczyk Orchis italica, nazywany… nagim mężczyzną. Trudno się nie zgodzić z tą nazwą, a spotkać go można w południowej Europie.

Storczyki jak ptaki i inne zwierzęta

Opisane powyżej storczyki wcale nie wyczerpują repertuaru zadziwiających form storczyków. Jest kilka takich, które żywo przypominają ptaki. Wystarczy spojrzeć na tak zwaną orchideę „gołębią” (albo „kwiat Ducha Świętego”, Peristeria elata). Skąd nazwa? Po prostu we wnętrzu jej kwiatu siedzi… gołąbek.

Mamy też kaczuszkę – czyli kwiaty storczyka Caleana maior, pochodzącego z Australii. Niezwykle pięknie prezentuje się także „biała czapla”, czyli Habenaria radiata. Natomiast powszechnie znany i lubiany storczyk falenospsis skrywa pięknego łabędzia z uniesionymi skrzydłami (wrażenie jest najmocniejsze przy białych kwiatach, przy bardziej kolorowych można się dopatrywać rajskiego ptaka).

Poznaj: Tajemnicę niebieskich storczyków

Na koniec wróćmy do świata ssaków, czyli storczyka, którego kwiaty wyglądają jak pyszczek małpki – to Dracula simia, zwana też wampirem. Ale spokojnie – występuje w Ameryce Środkowej i Południowej.


 

 

 

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także