Szkodniki w ogrodzie

36
Szkodniki w ogrodzie

Szkodniki stanowią zagrożenie dla naszych ogrodów. Zjadają liście roślin i owoce. Poznajmy niektóre z nich, aby skutecznie z nimi walczyć.

Gąsienice motyli - zjadają one liście głównie drzew owocowych, ale nie tylko. Od połowy kwietnia do końca czerwca liściom naszych drzew zagrażają gąsienice piędzika przedzimka, niestrzępa głogowca, kuprówki nadrzewki i wielu innych amatorów zielonych pąków. Najlepszym okresem walki z nimi jest faza właśnie zielonego pąka. W tym czasie trzeba dokonać oprysków Owadofosem lub Basudinem.

Przeczytaj równieżPożyteczne owady w ogrodzie

Przędziorki - to najgroźniejsi wrogowie naszych drzew, dlatego że rozmnażają się kilkakrotnie w ciągu roku. Te maleńkie pajęczaki o różnych barwach wysysają soki z liści i pędów wielu gatunków roślin sadowniczych, powodując ich żółknięcie i brązowienie, a w konsekwencji zamieranie. Szkodniki te zwalcza się preparatem o nazwie Roztoczol.

Zwójkówki - w fazie gąsienicy zainteresowane są zjadaniem pąków liści i kwiatów. W drugiej połowie lata wytwarzają skrzydła i wgryzają się w owoce, drążąc w nich drobne dziurki wielkości do pół centymetra. Ze zwojkówkami, tak jak z gąsienicami, walczymy opryskami, gdy na drzewach są jeszcze zielone pąki.

Mszyce - żyją na młodych liściach oraz szczytowych pędach. Są one soczyste, a mszyce żywią się sokami. Efektem tego jest zahamowanie wzrostu porażonych części rośliny i skręcanie się liści, na których żerują mszyce. Mszyce zwalczamy opryskami (preparaty: Owadofos, Basudin, Primor) najlepiej zaraz po pojawieniu się pierwszych szkodników.

Poradnik: Jak zwalczać ślimaki w ogrodzie

Miodówka jabłoniowa
, a właściwie jej larwy wysysają soki z pąków, które zasychają, nie rozwijając się. Uważa się również, że pąki mogą nie rozwijać się z powodu zlepienia przez słodkie i lepkie odchody miodówki. Pojawienie się larw miodówki na drzewach jest jednoznaczne ze zmniejszeniem lub całkowitym zniszczeniem plonu jabłek. Miodówkę zwalcza się opryskami przed pojawieniem się pąków liściowych i kwiatowych (polecany preparat: Owadofos)

Nasionnica trześniówka - to ona jest winna tzw. robaczywieniu owoców czereśni. Występuje na szczęście tylko w owocach czereśni oraz wiśni odmian średnio późnych. W pobliżu pestek ich owoców znajdują się małe larwy, które przeobrażają się w muchy z charakterystyczną żółtą tarczką między skrzydłami. Nasionnicę skutecznie zwalczymy opryskami (preparaty: Owadofos, Basudin) wykonanymi w 7-8 dni po wylocie pierwszych much tego szkodnika. By ustalić wylot owadów, należy napełnić doniczki robaczywymi czereśniami i ziemią. Doniczki ustawia się obok drzewa, w nasłonecznionym miejscu i przykrywa podwójnie złożoną gazą. Stoją one tam, do maja następnego roku. Gdy zauważymy na gazie muchy z charakterystyczną żółtą tarczką, czas rozpocząć opryski.

Oceń artykuł
4,11 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Beata Kubiak

Polecamy Ci również

Zobacz także