Szklarnia na działce lub w ogrodzie umożliwi nam wcześniejsze zbiory warzyw i uprawę bardziej wymagających gatunków roślin. Radzimy jak zbudować szklarnię ogrodową.
Polski klimat jest bowiem na tyle surowy i zmienny, że uprawa wspomnianych ciepłolubnych roślin oraz innych, mających pochodzenie egzotyczne – bez odpowiedniej osłony i ochrony – staje się praktycznie niemożliwa. Szklarnia w przydomowym ogrodzie rozwiązuje niemal całkowicie ten problem. Najpierw jednak trzeba ją zbudować, obsadzić sadzonkami, a następnie pieczołowicie je pielęgnować i wspierać ich wegetację. Podpowiadamy, jak zbudować szklarnię.
Radzimy: Jak wybrać drewniany domek na działkę i na co zwrócić uwagę przy jego montażu
Wybór miejsca na szklarnię ogrodową
Tradycyjna szklarnia, która zaopatrzy nas w wyhodowane w niej warzywa, zioła oraz sadzonki kwiatów powinna zajmować na działce nie mniej, aniżeli 10–15 metrów kwadratowych powierzchni. Przy czym wielkość planowanej szklarni, to oczywiście sprawa dowolna i należy ją dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Jeśli jednak ilość miejsca na działce jest ograniczona i trudno wygospodarować na szklarnię te minimalne 10 metrów kwadratowych – zamiast niej lepiej będzie urządzić niewielki ogród zimowy tuż przy domu.
Szklarnię wolnostojącą sytuujemy w ten sposób, że dłuższa oś szklarni przebiega z kierunku wschodniego ku zachodowi. Najlepsze miejsce dla szklarni to południowy skraj naszej działki. Od południa, ale także i od wschodu szklanej konstrukcji nie powinny znajdować się żadne zabudowania, ani wysokie drzewa. Ich obecność ograniczy bowiem dopływ światła dziennego do posadzonych roślin szklarniowych. Pamiętajmy, że im więcej posiadamy wolnej przestrzeni na działce – tym korzystniej można zagospodarować przyszłą szklarnię.
Polecamy też: Mniej kłopotliwy i praktyczny tunel foliowy i podpowiadamy, jak go zbudować
Formalności prawne związane z budową szklarni w ogrodzie
Szklarnie ogrodowe to jedne z nielicznych budowli, które można wznosić bez pozwolenia na budowę. Jednak zamiar zamiar jej budowy należy zgłosić we właściwym urzędzie terytorialnym, przedstawiając sposób, zakres i termin prowadzenia prac budowlanych. Ponadto, trzeba zaznaczyć, że obiekty, które można budować bez pozwolenia, tj. altany, wiaty, parterowe budynki gospodarcze, przydomowe oranżerie, ogrody zimowe itp. powinny posiadać powierzchnię zabudowy nie większą niż 35 m² (a łączna liczba tego typu obiektów nie przekracza dwóch na 500 m² działki).
Przygotowanie podłoża w szklarni
Każdy ogrodnik zdaje sobie sprawę, że rośliny do rozwoju, a tym bardziej do oddawania plonów potrzebują odpowiedniego podłoża. Przede wszystkim powinno być ono przepuszczalne. Jednak naturalne warunki gruntowe, jakie panują na naszych działkach rzadko są w stanie sprostać wymaganiom różnego rodzaju roślinności. Należy zatem zakupić odpowiednie podłoże i rozłożyć je na planowanym terenie szklarni. Wybór, jaki oferują sklepy i markety ogrodnicze jest aktualnie ogromny. Podłoże powinno zostać dobrane w zależności od rodzaju roślin, jakie zamierzamy hodować w szklarni.
Dostępne są też podłoża uniwersalne, nadające się pod roślinność różnego rodzaju oraz specjalne maty szklarniowe, zalewane pożywką o określonym dla danych roślin odczynie pH. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnej ziemi lub maty – warto o szczegóły dopytać dokładnie sprzedawców, którzy oferują owe produkty. W przypadku, kiedy planujemy założyć profesjonalną hodowlę roślin lub warzyw trzeba też zdawać sobie sprawę ze wzrostu kosztów planowanego przedsięwzięcia.
W typowych szklarniach, wznoszonych na użytek domowników najczęściej wymienia się wierzchnią warstwę podłoża na bardziej sprzyjającą rozwojowi roślin.
Podpowiadamy: Jak zbudować i wykorzystać inspekt ogrodowy
Budowa szklarni w ogrodzie
Czy pod szklarnię potrzebny jest fundament?
Najpopularniejsze są proste szklarnie, przypominające bryłą położony prostopadłościan, na którym oparto dwuspadowy dach. Choć oczywiście ogrodowa szklarnia może przybrać zupełnie inne kształty. Budowę w każdym przypadku rozpoczyna się od dokonania szczegółowych pomiarów i podjęcia decyzji, czy szklarnia będzie posiadała fundament, czy też nie. Jako że większość z nas zakłada użytkowanie wzniesionej budowli przez przynajmniej kilka lat, a są i tacy, którzy planują korzystać z niej dozgonnie – szklarnię powinno budować się na fundamencie.
Wielkość fundamentu, jak przy każdej budowie należy dostosować do rozmiarów szklarni. Można wykonać go za pomocą wbitych w podłoże słupów i płyt fundamentowych, albo tradycyjnie – wylać beton w przygotowane uprzednio formy. W drugim przypadku fundament nie musi być szerszy niż 15 cm. Nie chodzi też o jego skomplikowanie, ani użycie jakichś specjalistycznych materiałów. Ważne jest, aby w ogóle był w celu nadania konstrukcji odpowiedniej stabilności.
Konstrukcja szklarni ogrodowej
Na szkielet szklarni stosuje się różne materiały. Najczęściej są to gotowe konstrukcje z aluminium do samodzielnego montażu. Taniej jest jednak wykonać szkielet samodzielnie. Można to zrobić np. z metalowych teowników lub z drewna. W pierwszym przypadku metal należy zakonserwować odpowiednią farbą, aby uchronić konstrukcje przed rdzewieniem, zaś w drugim – zastosować impregnat do drewna, aby stało się wytrzymałe i trwałe.
Przeszklenie szklarni w ogrodzie
Do szklenia najlepiej jest używać specjalnego szkła ogrodniczego. Jest ono jednocześnie tańsze i posiada odpowiednią dla roślin przepuszczalność światła. Często do szklenia szklarni, a zwłaszcza ich dachów stosuje się tez poliwęglan komorowy. Tradycyjny sposób szklenia za pomocą kitu szklarskiego wyszedł już dawno z mody i obecnie poszczególne szyby wstawia się
w ramy za pomocą silikonu. Pod szklane tafle warto zastosować plastikowe podkładki, które sprawią, że w czasie mrozów szkło nie popęka tak szybko. Pochyłość oszklonego dachu szklarni, niezależnie od zastosowanego materiału – nie powinna być mniejsza od 20 stopni.
Przeczytaj też: Jak zbudować i użytkować wędzarnię ogrodową
Podczas szklenia należy uwzględnić konieczność wietrzenia szklarni w czasie upałów. Należy zatem zastosować uchylne okna dachowe, jak i wziąć pod uwagę możliwość otwierania ścian bocznych. Szczególnie istotne jest, aby możliwość otwarcia miała ściana zachodnia. Jest to spowodowane tym, że to właśnie z zachodu wieją przeważnie wiatry w Polsce. Ściana ta powinna też być skonstruowana ze szczególną starannością, a dodatkowo warto ją wzmocnić podporami. W małych szklarniach – drzwi wejściowe nie muszą być usytuowane tradycyjnie po środku ściany szczytowej. Zaleca się nawet, aby umieścić je z boku szklarni.
Zagospodarowanie szklarni ogrodowej
Doskonała szklarnia powinna zostać wyposażona w stoły szklarniowe oraz półki, które znacznie ułatwiają prace nad pielęgnacją roślin. Umożliwiają także uprawę kwiatów doniczkowych i różnych roślin egzotycznych. Przeważnie jednak szklarnię zakładamy w celu uprawy własnych warzyw, ziół oraz kwiatów, które wraz z nadejściem cieplejszych dni wysadzamy do ogrodu.
Począwszy od marca można rozpocząć hodowanie rozsad warzywnych, tj. selera, pora, sałaty, warzyw kapustnych, karczochów, pomidorów, bakłażanów, itp. Wówczas też jest doskonały czas na wysiew wonnych ziół – majeranku, rozmarynu, lubczyku, szałwii, bazylii, estragonu, oregano lub innych. Także jednoroczne kwiaty szybciej rozkwitną na zewnątrz ogrodu, jeśli zostaną wcześniej wysiane i podhodowane w szklarni. Z rozsady hoduje się w naszym klimacie najczęściej szkarłaty, floksy, aksamitki, astry, goździki ogrodowe, begonie stale kwitnące i wiele innych gatunków.
Jakiekolwiek rośliny postanowiliśmy uprawiać w naszej szklarni – nie możemy zapomnieć o ich nawadnianiu i odpowiedniej pielęgnacji. Do upraw szklarniowych w sposób szczególny polecane są indywidualne nawadniacze kropelkowe, które punktowo nawilżają ziemię pod rośliną. Nadają się zarówno do uprawy warzyw, jak i uprawy roślin doniczkowych.
Podpowiadamy: Jak wyhodować awokado z pestki
Ogrzewanie szklarni i ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem
Pamiętajmy, że w lecie w szklarni jest bardzo gorąco, zaś w zimie – jeśli szklarnia nie posiada ogrzewania – zimno. Latem, nieodzownym elementem pielęgnacji roślin jest regularne wietrzenie szklarni. Dodatkowo, podczas większych upałów rośliny trzeba chronić przed nadmiernie piekącymi promieniami słońca.
W tym celu można zamontować żaluzje lub zabezpieczyć szyby specjalnymi farbami dostępnymi w sklepach ogrodniczych. Przed zimnem ściany oraz dach szklarni zabezpiecza się specjalną folią izolacyjną. Dodatkowo, trzeba pamiętać, że już od późnego lata do szklarni zaczyna docierać coraz mniej światła. Dlatego też szyby powinny być utrzymane w należytej czystości. Większość roślin nie znosi także przeciągów. Jeśli więc zjawisko takie powstanie – należy je jak najszybciej eliminować.
Ponadto, chcąc użytkować szklarnie przez okrągły rok – trzeba pomyśleć o sposobie jej ogrzewania w czasie mrozów. Są to wprawdzie dodatkowe koszty, ale bez ich poniesienia większość roślin po prostu zmarznie. Sposób ogrzewania jest dowolny, ale warto wiedzieć, że przy ogrzewaniu gazowym znacznie podnosi się wilgotność pomieszczenia. Ta z kolei przyczynia się do powstawania i rozwoju chorób roślinnych. Właśnie dlatego najlepszą metodą ogrzewania szklarni jest ogrzewanie jej energią elektryczną. Jednak ze względu na dość wysokie koszty takiego ogrzewania, przed wstawieniem grzejników warto przyjrzeć się dokładnie szczelności szklarni i wyeliminować wszystkie miejsca ucieczki ciepła.
Jak zbudować szklarnię za darmo
Planując szklarnię większość z nas liczy się z kosztami, jakie trzeba będzie ponieść w czasie jej budowy. Tymczasem, okazuje się, że szklarnia spokojnie może zostać zbudowana... ze starych okien pochodzących z demontażu. Taki materiał nic nie kosztuje. Trzeba się jedynie postarać, aby go zdobyć. Jednak firmy, które zajmują się wymianą okien są wręcz zadowolone, jeśli zdemontowaną stolarkę okienną ktoś od nich odbierze, ponieważ nie ponoszą wówczas kosztów utylizacji zużytego materiału.
Jedyny koszt, jaki trzeba wówczas ponieść to zakup wkrętów, które posłużą do scalania konstrukcji w jedną całość. Pomysł wydaje się być wręcz znakomity. Pozostaje kwestia jego realizacji. Choć Polacy to przecież prawdziwe złote rączki. Zatem z zadaniem poradzi sobie z pewnością niejeden zapalony majsterkowicz. W tym miejscu nie pozostaje nic innego, jak życzyć wszystkim chętnym: powodzenia w realizacji przedsięwzięcia!
mlody_84
fajny artykuł. Właśnie zastanawiam się nad budową szklarni
dascompany
Zgadzam się również co do artykułu. Wszystkie niezbędne informacje w jednym miejscu. Nie trzeba szukać na kilku stronach w necie.
Jeżeli jednak nie stać kogoś na zakup bądź budowę szklarni zawsze można skorzystać z tuneli foliowych, które spełniają podobne zadania co szklarnia. Dobre rozwiązanie posiada w swojej ofercie firma Das Company, która ma solidne tunele foliowe. Dają gwarancję na swoje produkty jest również możliwy serwis pogwarancyjny.
yamalo
Dlaczego mącicie ludziom w głowach pisząc że jakaś budowla nie wymaga pozwolenia?
1. Z Ustaw i orzecznictwa sądowego wynika że prawie każda budowla wymaga pozwolenia lub ZGŁOSZENIA, a to to tez pewne procedury tj opłaty , mapki , szkice na tych mapkach , chodzenie do starostwa, poprawki , wymiary, odległości itd.
* Pewnie ,że procedura zgłoszenia jest prostsza i krótsza ,
ale jednak jest i jej pominięcie skutkuje niezgodnością budowy z prawem.
Dla niedowiarków --
wpisz w google np" pozwolenie na szklarnie "lub podobne.
dascompany
Zapraszam do zapoznania się z ofertą naszej firmy. Teraz tunele foliowe są u nas w promocyjnych cenach.
Fropecter
Moim zdaniem jak się chce mieć swoje pomidory i szczypiorki, to trzeba samemu też szklarnie postawić
ldawicki
A ja tam jestem zdania, ze można szklarnie porzadną zakupić i zaoszczedzi się spoko roboty. Ostatnio przyjżałem się różnym opcjom i nawet konsultowałem się z różnymi doradcami. Kupiłm to co polecali czyli hehcta growera. Moge podrzucic link zeby pokazac jak dokladnie to wyglada http://www.narzedzia.pl/szklarnia-ogrodowa-hecht-grower,45287.html
Zakupilem w czerwcu i z niecierpliwoscia czekam jak sie sprawdzi w tyn seonie
CebuleKwiatowe
Witam wszystkich Użytkowników na forum. Jeżeli chodzi o szklarnie ogrodowe,to ja także jestem ich wielkim zwolennikiem,jednak trzeba też mieć co w nich hodować,mogą to być zarówno kwiaty jak i owoce,warzywa. Do tych ostatnich i np pomidorów to lepiej sprawdzi się tunel.
Anka 28
Fajne są tunele ogrodowe ze stelażen, które tez chronia uprawy:)
insomnia
Ja też się zastanawiam nad szklarnią:)
ogrodniczka31
Bardzo fajny pomysł. Szklarnia naprawdę ułatwia uprawianie owoców i warzyw. No i można spróbować wyhodować rośliny, których bez szklarni uprawiać się nie da.
Mnie marzy się profesjonalnie wyposażona szklarnia z dodatkowymi udogodnieniami jak np. tu: http://ogrodosfera.pl/automatyczny-otwieracz-okna-palram . Wtedy dopiero rozwinęłabym skrzydła Póki co musi mi wystarczyć foliak
Zielono_net
W dobrą szklarnie też trzeba trochę zainwestować,tak aby to miało ręce i nogi,ale potem zbieramy tego plony w postaci pysznych pomidorów czy ogórków,takich typowo swojskich i chyba t największa satysfakcja każdego ogrodnika:)
julitek
Nawet o tym myślałam ale na działce się to nie sprawdzi, nawet posadzone tulipany dostają nóg dzień po posadzeniu więc szklarnia wywędrowałaby jeszcze szybciej
Magearna
Zgadzam się co do odczuwania satysfakcji - "polskie banany" (jak mój synek zwykł nazywać ogórki ) z własnej szklarni w związku z odczuwaną dumą smakują o wiele lepiej niż kupione w sklepie.
karolek256
Samodzielna budowa szklarni to fajny pomysł, ale tylko dla tych, którzy mają "dryg" do takich prac. Trzeba jednak to i owo wiedzieć, poza tym szkło jest materiałem trudnym, narażonym na uszkodzenia itp. Dlatego nie dziwię się, że wiele osób woli to zlecić profesjonalnej firmie.
kubeweere
Szklarnia to może być dobry pomysł dla osób które lubią zabawy w ogrodzie.
tommekk7
Zdecydowanie przydatny artykuł . Ja natomiast zdecydowałem się na szklarnie z poliwęglanu firmy PLANTIFLEX . Niemiecka jakość i w kolorze zielonym . A tak na poważnie , zaoszczędziłem od groma czasu kupując "gotowca" . Na pewno polecam dorzucić parę groszy ale kupić taką z grubszym poliwęglanem 6mm. Ja kupiłem taką : https://sklepatk.pl/1115-large_default/szklarnia-1075m2-plantiflex-zielona-250x430cm-fundament-panel-6mm.jpg
Posejdon
Obecnie nie ma większych problemów z postawieniem szklarni. Są firmy, dzięki którym można to zrobić, można dopasować rozmiar szklarni pod nasze wymagania.
kaktusik02
A macie w swoich ogrodach panele fotowoltaiczne? My mamy te od oze-biomar i są rewelacyjne
tulejka
Szklarnia... ciekawy pomysł i na pewno też bardzo praktyczny.
gardenrun
Tak, nie ulega wątpliwości, że to przydatna rzecz.
sarnecki.p
Dobrym rozwiązaniem do szklarni jest zakup tzw mat z granulatu PVC . Ja wybrałem matę drenażową, która idealnie stabilizuję podłoże i odprowadza wodę.
polimereko
Myślę, że czasami rozwiązaniem lepszym od szklarni może być tunel foliowy. Jego wykonanie jest dużo prostsze i szybsze, często też tańsze. Warto to dobrze przemyśleć.
emiliann
Też coraz powazniej zastanawiam się nad postawieniem takiej szklarni. Zdecydowanie szybciej wszystko będzie tam rosło. Tylko muszę, gdzieś odpowiednią znaleźć. Zazwyczaj wszelkie narzędzia kupuje przez internet.
Rabarbarek999
Mam w ogrodzie tunel foliowy i jakkolwiek nie patrząc jest to super opcja. Idealna do tego aby szybciej podkiełkować dużo roślin. Do tego super sprawa jak chce się uprawiać pomidory czy melony. Arbuzy z własnej szklarni też super smakują. Dla mnie to same plusy.