Szafirki zakwitają wiosną. Mają drobne, prawie kuliste kwiaty głębokiej szafirowej barwy. Są zebrane w kwiatostan na szczycie łodygi. Zwykle nie mają więcej niż 20 cm wysokości, świetnie się więc nadają na rabaty dywanowe.
Szafirki w ogrodzie i domu
Szafirkami obsadzamy obwódki rabat, obrzeża ścieżek i skalniaki. A ponieważ pięknie się rozrastają, można z nich tworzyć dywany na trawnikach i pod drzewami. Doskonale komponują się z innymi wiosennym kwiatami, takimi jak hiacynty, żonkile, tulipany, prymulki. Nieco wbrew nazwie szafirki mogą być nie tylko niebieskie, ale też białe i fioletowe.
ZOBACZ zdjęcia szafirków

Szafirki pięknie wyglądają na wiosennych rabatach.
Anpe - pixabay.com
Szafirki nie są zbyt wymagające i mogą rosnąć w prawie każdych warunkach.
EmiLe - pixabay.com
Szafirki nie lubią tylko twardej, zbitej i suchej gleby. Jeśli taką mamy - przemieszajmy ją z kompostem.
Hans - pixabay.com
Szafirki najczęściej mają intensywnie niebieski kolor, ale nie jest to jedyna możliwość.
Congerdesign - pixabay.com
Kwiatostan szafirków składa się z mnóstwa malutkich dzwoneczków.
Blickpixel - pixabay.com
Są też odmiany szafirków o pełnych kwiatach.
Hans - pixabay.com
Szafirki mają przyjemny zapach i są miododajne.
Katarzyna Laszczak
Szafirki mogą mieć też białe lub fioletowe kwiaty.
Wihkl - pixabay.com
Już pod koniec zimy możemy mieć szafirki w domu - dobrze rosną w doniczkach.
Riala - pixabay.comZanim szafirki pojawią się na rabatach ogrodowych, możemy cieszyć się nimi również w domu. Ich sadzonki pojawiają się w sprzedaży już pod koniec zimy, a żeby w domu pięknie rozkwitły, wystarczy je podlewać. W marcu, jeśli pogoda sprzyja możemy je również posadzić w balkonowych skrzynkach. Kiedy przekwitną, ich cebule po okresie wypoczynku możemy zasadzić w ogrodzie.
Podpowiadamy też: Jak uprawiać i pielęgnować narcyzy
Gdzie sadzić szafirki w ogrodzie
Szafirki udadzą się niemal na każdej glebie. Nie tolerują jedynie bardzo suchego i zbitego podłoża. Jeśli w miejscach przeznaczonych do uprawy tych roślin ziemia jest zbyt ciężka, gliniasta, trzeba dodać torfu i piasku. Jeśli jest zbyt piaszczysta, należy ją uzupełnić próchnicą, kompostem lub torfem. Szafirki najbardziej lubią nasłonecznione stanowiska, ale i w cieniu dają sobie radę, tylko mniej obficie kwitną.
Kiedy i jak sadzić szafirki
Cebulki sadzimy od połowy września do początku października. Możemy rośliny kupić w sklepie ogrodniczym i posadzić je właśnie teraz. Trzeba je wówczas zahartować (czyli zanim wsadzimy je do gruntu, przez kilka dni wystawiamy na dwór na dwie, trzy godziny dziennie). Bardzo ważna jest odpowiednia głębokość sadzenia – równa trzykrotnej wysokości cebulki.
Jeśli posadzimy szafirki zbyt płytko, przemarzną podczas mrozów, jeśli zrobimy to zbyt głęboko, będą się wysilać, żeby wydostać się na powierzchnię, i po kilku latach cebulki zdrobnieją. Co roku obok cebul matecznych powstają potomne (przybyszowe). Żeby szafirkom nie było zbyt ciasno, powinniśmy co 4–5 lat je wykopywać – na początku lipca, gdy u schną im liście – i rozsadzać. W ten sam sposób rozmnażamy te kwiaty.
Stosunkowo często zdarza się, że szafirki wypuszczają liście jesienią - zarówno te nowo posadzone, jak i starsze, posadzone we wcześniejszych latach. Nie jest to groźne zjawisko, choć w przypadku nadejścia mrozów należy okryć je stroiszem (gałązkami świerkowymi lub innymi iglastymi).