System nawadniania ogrodu – zabezpieczenie przed mrozem

System nawadniania ogrodu – zabezpieczenie przed mrozem

W okresie letnim cieszyliśmy się wygodą jaką zapewnia nam automatyczny system nawadniania. Właśnie teraz, gdy nadchodzi zima przyszedł czas na przygotowanie naszego ogrodu do zimy. Oprócz konserwacji narzędzi i prac pielęgnacyjnych przy roślinach musimy przygotować system nawadniania. Radzimy jak go zabezpieczyć, aby móc w pełni korzystać z niego wiosną.

zawór odwadniającyUsunięcie wody z systemu nawadniania

Zabiegiem jaki trzeba wykonać na początku naszej pracy jest usunięcie wody ze wszystkich elementów systemu nawadniania, tzn. z rur, zraszaczy, pistoletów i węży ogrodowych. Tę pracę ułatwią nam zawory odwadniające. Taki zawór marki montujemy w najniższym punkcie instalacji systemu nawadniania. W ten sposób błyskawicznie pozbędziemy się niepotrzebnej wody w systemie nawadniania. Jest to konieczne, aby zapobiec zamarznięciu wody w okresie ujemnych temperatur. Zalegająca woda podczas zamarzania rozszerza swoją objętość i może uszkodzić poszczególne części systemu. Jeśli nie posiadamy takiego zaworu możemy zastosować  sprężonego powietrza, które usunie niepotrzebną wodę.

Przeczytaj też: Jak przygotować do zimy kosiarkę? Konserwacja kosiarek spalinowych i elektrycznych krok po kroku

system nawadniania - zestaw podstawowy

Zimowanie sterowników i elektrozaworów systemu nawadniania

Sterowniki i elektrozawory są najwrażliwszymi i najważniejszymi częściami automatycznego systemu nawadniania. Jeśli używamy sterowników nawadniania montowanych do kranu, powinniśmy je odłączyć od przyłączy kranowych. Natomiast osoby, które stosują zawory elektromagnetyczne, zamontowane w skrzyniach w ziemi - powinny je zdemontować, albo ręcznie pozbyć się wody używając sprężonego powietrza.

Przechowywanie elementów instalacji nawadniającej

Ostatnią czynnością jaką należy wykonać, aby odpowiednio zabezpieczyć nasz automatyczny system nawadniania jest demontaż reduktorów ciśnienia i filtrów. Wszystkie części odkładamy do suchego i bezpiecznego miejsca. Dopiero w pierwszych dniach wiosny montujemy ponownie komplet elementów. Jeśli właśnie w taki sposób zabezpieczymy nasz system nawaniania możemy być pewni, że będzie on doskonale służyć nam wiosną.

Dowiedz się też: Jak przygotować oczko wodne do zimy

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Gardena

Polecamy Ci również

Zobacz także