Syrop z owoców czarnego bzu

Syrop z owoców czarnego bzu

Właściwości lecznicze czarnego bzu, znane są medycynie ludowej od lat. Dzięki współczesnej nauce wiemy, że owoce tej rośliny są bogatym źródłem silnych przeciwutleniaczy – antocyjanów.

Pod względem zawartości tych substancji, porównać je można jedynie z aronią. Owoce dzikiego bzu są też bogatym źródłem witaminy C. Właściwości odtruwające i oczyszczające rośliny sprawiają, że herbatki z suszonych owoców czarnego bzu, stosuje się pomocniczo w leczeniu chorób układu moczowego, podczas kuracji oczyszczających, wchodzą one też często w skład mieszanek odchudzających. Odpowiednio przygotowany syrop z owoców tej rośliny z powodzeniem stosowany jest w leczeniu zaparć, niestrawności a nawet przy leczeniu rwy kulszowej. Ma on właściwości napotne i przeciwbólowe. Owoców dzikiego bzu nie powinno się spożywać na surowo!

Składniki na syrop na 1 kg owoców czarnego bzu:

  • 4 szklanki cukru,
  • 2 szklanki wody,
  • 2 cytryny.

Sposób przyrządzania:
Dojrzałe, zdrowe owoce czarnego bzu, zbieramy w suchy słoneczny dzień. Odrzucamy wszystkie pajączki i owady. Owoce umyć, osuszyć i oddzielić od gałązek (np. przy pomocy widelca).

Tak przygotowane owoce zalać wodą, dosypać cukier i gotować na średnim ogniu, aż owoce zaczną pękać. Całość przecedzić i pozostawić owoce na gęstym sicie na kilka godzin, by cały sok samoistnie odsączył się. Następnie zagotować czysty sok ponownie i doprawić do smaku cytryną.
Gorący sok zlać do czystych i wyparzonych szklanych pojemników. Pasteryzować około 15min. Przechowywać z ciemnym i chłodnym pomieszczeniu.

Oceń artykuł
4,27 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Zdjęcia: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także