Syrop z mniszka lekarskiego

Syrop, lub jak niektórzy nazywają go miodek z mlecza lekarskiego, jest ziołowym syropem wspomagającym leczenie przeziębień, infekcji gardła czy kaszlu.

Jest też skuteczny w przypadku niestrawności, problemów z wątrobą, woreczkiem żółciowym, czy
w rekonwalescencji poalkoholowej. Jest wiele przepisów na ten specyfik, większość jednak opiera się na obróbce termicznej mniszka, co niestety sprawia, że większość czynnych substancji leczniczych, czyli flawonoidów i witamin, zostaje bezpowrotnie utracona. Oto moja, sprawdzona
i odrobinę zmodyfikowana wersja przygotowania syropu.

Składniki:

  • Żółte płatki z ok 500 kwiatów,
  • 2-3 szk. wody,
  • 2 szk. cukru,
  • sok z 2 cytryn.

Sposób przygotowania:

W suchy i słoneczny dzień zbieramy płatki kwiatów mniszka, czyli popularnego mlecza. Zbieramy je z dala od szos i dróg w okresie najbujniejszego kwitnienia, czyli w kwietniu - maju. Przebrane z zielonych, gorzkich części płatki mniszka, rozkładamy na stole w domu, na jasnej czystej ściereczce. Pozostawiamy je tak na 1-2 godziny, by owady wyszły z płatków. W tym czasie, gotujemy wodę z cukrem, aż do uzyskania dość gęstego syropu. Gorącym, ale nie wrzącym syropem zalewamy płatki mniszka, mieszamy je tak by były przykryte płynem i odstawiamy przykryte na dobę. Po tym czasie płatki odsączamy na gęstym sicie lub przez płócienną ściereczkę, do czystego syropu dodajemy sok z cytryny, mieszamy i rozlewamy do niewielkich słoiczków. Z tej ilości składników powinniśmy otrzymać ½ l syropu. Słoiczki krótko (5min) pasteryzujemy, lub syrop trzymamy w lodówce.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Zdjęcia: Shleiderbmx, Wikipedia

Zobacz także