Świecznica czyli pluskwica. Jak uprawiać tę roślinę w ogrodzie

0
Kwiaty świecznicy
Kwiaty świecznicy przypominają białe świece, wzniesione wysoko.

Jeśli posiadamy w ogrodzie obszerny, cienisty zakątek i nie bardzo wiemy, jak go zagospodarować, pomyślmy o posadzeniu w tym miejscu pochodzącej z Ameryki Północnej pluskwicy groniastej nazywanej popularnie świecznicą.

Kwiaty jak świeca. Pluskwica zwana świecznicą

Świecznica (pluskwica) to wieloletnia roślina która doskonale znosi cień. Ma piękne, duże, mocno klapowane, długoogonkowe, powcinane liście oraz strzeliste, okazałe, kremowo-białe, gęste, puszyste, groniaste kwiatostany, dlatego rozjaśni w ogrodzie każde ciemne miejsce. Pluskwica kwitnie od lipca do września, a jej kwiatostany kojarzą się z płonącą świecą, stąd popularna nazwa – świecznica. To zresztą znacznie przyjemniejsza nazwa niż oficjalna – pluskwica.

Polecamy też: Brunnerę wielkolistną - roślinę o kwiatach jak niezapominajki

Zapewnij świecznicy sporo miejsca

Świecznica (pluskwica) potrzebuje dla siebie naprawdę dużo miejsca, bo chociaż początkowo rośnie wolno i nie jest szczególnie ekspansywna, z czasem mocno rozrasta się na szerokość za pomocą podziemnych kłączy, a jej okazałe liście wypełniają przestrzeń tworząc dużą, rozłożystą kępę. W czasie kwitnienia roślina może też osiągać znaczną wysokość, dorastając nawet do 2 metrów.

Jakie wymagania ma świecznica i jak ją uprawiać

Oprócz przestrzeni, świecznica (pluskwica) potrzebuje też żyznego, próchniczego, bogatego w materię organiczną, przepuszczalnego i stale lekko wilgotnego podłoża, gdyż jest dość żarłoczna i nie znosi suszy.

Posadzona na łatwo przesuszającej się glebie nie będzie kwitła i skarleje, a narażone na suszę młode egzemplarze, mogą nawet całkowicie obumrzeć, dlatego w okresach bezdeszczowych pluskwica bezwzględnie wymaga nawadniania.

Będzie też wdzięczna, za zasilanie wiosną nawozami organicznymi, dzięki czemu nie tylko otrzyma niezbędną dawkę składników odżywczych, ale też sporo cennej materii organicznej. Roślina bardzo dobrze znosi natomiast niskie temperatury, dlatego nie oczekuje zimowego okrycia.

Sprawdź też: Jak uprawiać dekoracyjną szałwię omszoną

Jak rozmnożyć świecznicę

Kiedy pluskwica groniasta ma zapewnione odpowiednie stanowisko, wspaniale się rozwija i każdego roku obficie kwitnie, a gdy warunki jej dopowiadają, daje nawet obfity samosiew. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nasiona wymagają bardzo długiego okresu leżakowania w glebie zanim wykiełkują (nawet rok lub dwa).

Z tego powodu najlepszym sposobem rozmnażania świecznicy jest podział kłączy, przeprowadzony wczesną wiosną lub niedługo po skończonym kwitnieniu (wczesna jesienią). W ten sposób nie tylko znacznie szybciej doczekamy się sadzonek, ale też możemy być pewni, że otrzymane potomstwo zachowa typowe cechy rośliny matecznej, czego już nie gwarantują nam siewki.

Z czym posadzić świecznicę - kompozycje do cienia

Mimo swoich dużych rozmiarów, świecznica (pluskwica) jest rośliną bardzo wdzięczną w uprawie. Doskonale komponuje się z wieloma innymi roślinami cienia, dlatego z powodzeniem można zestawiać ją z funkiami, zawilcami japońskimi, paprociami, tawułką chińską i Arendsa czy hortensjami.

Ponieważ lubi wilgotną glebę, może być także uprawiana nad przebiegiem oczka wodnego. Za sprawą sporych rozmiarów, dużych liści i malowniczego pokroju, doskonale nadaje się też do wypełniania wolnej przestrzeni pod drzewami lub wysokimi krzewami. Jej okazale liście i strzeliste kwiatostany, dobrze prezentują się także na tle ogrodzenia lub ściany budynku.

Planując rabatę z udziałem pluskwicy groniastej trzeba jednak pamiętać, że to naprawdę duża i okazała bylina, dlatego zawsze powinna znajdować się z tyłu całej kompozycji. Roślina dobrze prezentuje się przede wszystkim w ogrodach wiejskich, leśnych i naturalistycznych, ale może być z powodzeniem uprawiana także w każdym innym ogrodzie.

Polecamy też: Przetacznik kłosowy - wieloletni, kwitnący i mało wymagający

Gdzie nie sadzić świecznicy

Świecznicy (pluskwicy) nie warto sadzić tuż obok miejsca wypoczynku lub przy samej ścieżce, gdyż jej liście po potrąceniu lub roztarciu, dość nieprzyjemnie pachą.

Jeśli jednak zostanie posadzona w pewnej odległości od miejsc wypoczynku i nie będzie narażona na bezpośredni kontakt z nami, z pewnością nie poczujemy jej specyficznego zapachu. Co prawda w czasie kwitnienia jej kwiaty również wydzielają aromat, ale jest on znacznie łagodniejszy, a nawet przyjemny, więc nie powinien nam przeszkadzać.

Właściwości lecznice pluskwicy groniastej

Warto też wiedzieć, że w swoje ojczyźnie pluskwica groniasta uznawana jest za roślinę leczniczą i chociaż jej właściwości nie zostały dostatecznie zbadane i potwierdzone, przez rdzennych mieszkańców traktowana jest jako ziele pomagające przy problemach kobiecych związanych z bolesną menstruacją oraz uciążliwymi objawami menopauzy. 

 

Oceń artykuł
3,00 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także