Świąteczne dekoracje z łąki, lasu i ogrodu – zrób to sam

0
Dekoracja stołu na Boże Narodzenie
Własnoręcznie przygotowane dekoracje świąteczne są najpiękniejsze. Do ich przygotowania warto wykorzystać dary ogrodu i lasu.

Adwent to tradycyjnie czas przygotowywania ozdób świątecznych. Do ich zrobienia warto wykorzystać to, co oferuje nam ogród, las i łąka. Takie dekoracje będą piękne, naturalne i pachnące.

W okresie świat Bożego Narodzenia, nasze odświętnie udekorowane mieszkanie, zmienia się nie do poznania. Świąteczne ozdoby, stroiki i choinki, najczęściej kupujemy w sklepach lub marketach, bo nie możemy oprzeć się ich urokowi. Czasami jednak warto się trochę wysilić i udekorować dom czymś, co znajdziemy w ogrodzie, na łące lub w lesie.

Zobacz zdjęcia

Świąteczny stroik

Naturalne elementy można łączyć ze szklanymi bombkami czy gotowymi ozdobami, np. z drewna.

Mattiasboeckel - pixabay.com
Stroik na święta

Równie ładnie wyglądają stroiki kolorowe, co bardziej monochromatyczne. Ważne, żeby konsekwentnie trzymać się swojego wyboru.

Mattiasboeckel - pixabay.com
Świąteczna dekoracja

Delikatny ledowy łańcuszek rozświetl stroik (najlepiej wybrać zasilany na baterie).

Mattiasboeckel - pixabay.com
Stroik z gałęzek

Iglaste gałązki można wykorzystać też jako świąteczny "bukiet". Włożone do wody będą dłużej świeże.

Mattiasboeckel - pixabay.com
Stroik na Boże Narodzenie

Do dekoracji warto wykorzystać też np. korę cynamonu, gwiazdki anyżu czy suszone plastry cytrusów.

KiEZ_Sebnitz - pixabay.com

Wbrew pozorom, takie ozdoby wcale nie muszą być nudne i mało atrakcyjne, gdyż z pędów, kolorowych owoców czy gałązek, można wyczarować prawdziwe cuda. Inspiracji możemy poszukać w Internecie lub czasopismach, ale możemy też stworzyć coś wyłącznie w oparciu o własną wyobraźnię.

Polecamy: "Róże Bożego Narodzenia". Jak je uprawiać w doniczkach

Materiały potrzebne do świątecznych dekoracji

Do przygotowania świątecznych dekoracji, będą nam potrzebne ozdobne naczynia (np. wazony, doniczki, misy, talerze), elastyczne, mocne druciki (do łączenia i wzmacniania elementów), gąbka florystyczna (niezbędna jako baza wielu dekoracji, możliwa do kupienia w sklepie ogrodniczym, dekoratorskim lub kwiaciarni), sznurki, szpilki, wkręcane haczyki i zawieszki oraz wstążki i tasiemki. Zadanie może nam też ułatwić specjalny pistolet na klej silikonowy, chociaż bez niego również sobie poradzimy. Musimy tylko wybrać się na spacer i poszukać potrzebnych materiałów.

Sosnowe szyszki na wiele sposobów

Idealnym surowcem na wspaniałe, świąteczne dekoracje mogą być między innymi sosnowe szyszki. Możemy przygotować z nich:

  • mini-choinkę - za pomocą drucików, szyszki umieszczamy ściśle na wyciętym z gąbki florystycznej stożku i ozdabiamy je wstążkami, rafią lub czerwonymi owocami np. dzikiej róży, irgi pomarszczonej, jarzębiny
  • szyszkową bombkę - w wykonaną z gąbki florystycznej lub styropianu okrągłą bombkę wbijamy umocowane na drucikach szyszki oraz ozdobą wstążkę do podwieszenia ozdoby
  • dekorację na stół lub komodę - szyszki i świerkowe gałązki układamy na ozdobnym talerzu i przybieramy kolorowymi owocami, orzechami i wstążkami
  • świąteczny stroik - na środku talerza umieszczamy szeroką świeczkę i ozdabiamy ją wokół podstawy sosnowymi szyszkami, gałązkami jodły lub ostrokrzewu, kolorowymi owocami i bombkami

Szyszki możemy też umieścić je w złoconych, posrebrzanych lub czerwonych doniczkach i ustawić na parapecie. Można z nich też wykonać oryginalne zabawki i ciekawe zwierzątka na choinkę, takie jak sowy, koniki, pieski, wiewiórki, krasnale czy aniołki.

To Cię zainteresuje: Czym dekorowano domy na Święta, zanim przyszły choinki

Dekoracyjne wieńce i wianki

Sosnowe szyszki, jodłowe gałązki, kolorowe owoce, wstążki i świeczki, mogą nam też posłużyć do stworzenia wspaniałego wieńca adwentowego, który będzie doskonałą dekoracją stołu. Podstawą wieńca może być gotowy krążek ze słomy lub pianki florystycznej lub plecionka, wykonana z giętkich gałązek wierzbowych.

Wieniec za pomocą wstążek można też podwiesić do sufitu. Naturalne materiały, mogą być też podstawą do stworzenia atrakcyjnego, świątecznego wieńca na drzwi. Można go wykonać z gałązek bukszpanu lub ostrokrzewu i ozdobić rajskimi jabłuszkami, szyszkami oraz wstążkami bądź z gałązek wierzby, ozdobionych kolorowymi owocami i zielonymi gałązkami.

Dekoracje stołu i girlandy

Owoce, szyszki, orzechy i gałązki jodowe możemy też wykorzystać do wykonania pięknej dekoracji na podłużnym półmisku, która będzie idealną ozdobą stołu lub komody.
Gałązki jodły, żywotnika (tui), bukszpanu lub ostrokrzewu, to także doskonała baza na świąteczny łańcuch, którym możemy przybrać obramowanie drzwi lub ścianę nad kominkiem.

Radzimy: Jak dbać o choinkę w doniczce

Dekoracje piękne i… bezpieczne

Wykonując świąteczne dekoracje, powinniśmy jednak pamiętać, aby kolor użytych materiałów pasował do ogólnego wystroju wnętrza i koloru zastawy stołowej. W przeciwnym razie uzyskamy efekt przeciwny od zamierzonego i zamiast pięknej dekoracji stworzymy mało elegancki chaos. Komponując stroiki, wieńce i dekoracje, w których będą użyte świeczki, musimy też zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę, czy materiały łatwo palne nie mają bezpośredniego kontaktu z świeczką. Gałązki, wstążki czy szyszki, najlepiej umieścić w pewnej odległości od świeczek, dzięki czemu nie zajmą się ogniem od ich płomieni. Podwieszając adwentowe wińce pod sufitem, musimy też dokładnie sprawdzić, czy ich mocowanie jest dostatecznie solidne. Jeśli sznurki lub haczyki się poluzują, wieniec może spaść i wyrządzić krzywdę nam lub naszym bliskim.

Polecamy: Rośliny ogrodowe, które są zielone również zimą

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także